Holešov si připomíná konec druhé světové války regionální výstavou o období okupace

Email Tisk

holes 200Městské kulturní středisko Holešov – Městské muzeum a galerie v Holešově zve na výstavu Holešovsko za okupace, která vznikla jako připomínka sedmdesátého výročí konce druhé světové války. Téma odráží z pohledu regionu a koná se v zadní galerii zámku Holešov až do 31. května.

 

 

„Období okupace je natolik složité a bohaté na události a to i zde na Holešovsku, že není možné celou historii vtěsnat do několika výstavních panelů. Snažili jsme se proto výstavu zpracovat tak, aby těm, kteří o tématu vědí málo nebo vůbec nic, přinesla základní informace o příčinách, průběhu, atmosféře a dopadech největšího vojenského konfliktu v dějinách lidstva zejména na Holešovsko,“ vysvětlil správce muzejních sbírek a autor výstavy Ondřej Machálek.

holes 2

 

Výstava zasazuje celý průběh okupace do širších souvislostí. Nezapomíná na události roku 1939 a připravenost našeho národa k obraně. V Holešově to znamenalo výstavbu nových holešovských kasáren, ve kterých sídlil 10. hraničářský prapor. Okamžiky okupace jsou líčeny i skrze první vyhlášky a nařízení, denní strasti, pracovní povinnosti, nasazování do Říše, nutnost vykazování árijského původu, válečnou nouzi a podobně. Nezapomíná ani na medailony významných osob, které se zapojily do boje proti nacismu v zahraničí a byly nějak spjaty s naším regionem. Mapuje odboj a partyzánské aktivity, perzekuci židovského a romského obyvatelstva, kolaboraci i podoby nacistické propagandy. Vlastní osvobození našeho kraje je potom spojeno s 1. československým armádním sborem gen. Karla Klapálka. Proto výstavu doplnily ukázky výstroje a výzbroj vojáků právě tohoto sboru. Závěr výstavy nezapomněl ani na problémy spojené s návratem do mírových poměrů.

holes 6


„Výstava je zvláště určena školám a školním skupinám, pro které jsme připravili komentované prohlídky. Výrazným způsobem na výstavě spolupracoval také místní vlastivědný kroužek, jehož členové se snaží popularizovat historii regionu,“ upozornil Machálek. Podle něj přitom expozici nešlo realizovat bez spolupráce s paměťovými institucemi, zejména se Státním okresním archivem v Kroměříži, Muzeem Komenského v Přerově, Muzeem regionu Valašsko ve Vsetíně, Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně a Muzeem dřevěného porculánu v Držkové. Uniformy a zbraně pochází z majetků členů Klubu vojenské historie Hraničářského klubu 19.

holes 8


Holešovsko za okupace je jednou z několika aktivit, kterými si Holešov letos připomíná konec II. světové války. Mezi výstavy, přednášky a terénní exkurze se řadí i Polní výstava zbraní a vojenské techniky 1. československého armádního sboru – osvoboditelů z roku 1945, která se uskuteční 2. května 2015 v zámecké zahradě.


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 27

Čtěte také...

Den otevřených dveří v novém archeologickém depozitáři Husitského muzea v Táboře

tabor200Archeologické sbírky Husitského muzea v Táboře mají od října nový domov. Po rozsáhlé adaptaci se jím stává bývalý podzemní kryt civilní obrany na Píseckém rozcestí pod bývalým novým židovským hřbitovem. V pondělí 17. října se prostor otevře i veřejnosti...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Pohádka o kriminálním antihrdinovi

pinokio 200Prý je tato kniha ošklivou pohádkou pro dospělé děti. Že by se nám rodil nový žánr? To asi ne, ale autor knihy znovu na scénu povolává policejního komisaře Everta Bäckströma. A jeho vlastnosti jsou opravdu docela nechutné, a když k tomu přičtu neu...

Divadlo

Studenti JAMU nabídnou současnou litevskou hru Několik rozhovorů o (Kristu)

rozhovory o kristu 200Hru současné litevské autorky Teklė Kavtaradzė nazvanou Několik rozhovorů o (Kristu) představí v české premiéře studenti činoherního herectví z Divadelní fakulty brněnské JAMU. První tuzemské uvedení textu v režii Sáry Čermá...

Film

Neutěšená situace ve společnosti Krátký film Praha

kratky film200Skupina umělců z Akademie výtvarných umění upozornila v uplynulých dnech prostřednictvím médií, petice i dokumentů na situaci v akciové společnosti Krátký film Praha, žádají ministerstvo kultury, aby konalo. V interpelaci na ministra kultury...