Holešov si připomíná konec druhé světové války regionální výstavou o období okupace

Holešov si připomíná konec druhé světové války regionální výstavou o období okupace

Email Tisk

holes 200Městské kulturní středisko Holešov – Městské muzeum a galerie v Holešově zve na výstavu Holešovsko za okupace, která vznikla jako připomínka sedmdesátého výročí konce druhé světové války. Téma odráží z pohledu regionu a koná se v zadní galerii zámku Holešov až do 31. května.

 

 

„Období okupace je natolik složité a bohaté na události a to i zde na Holešovsku, že není možné celou historii vtěsnat do několika výstavních panelů. Snažili jsme se proto výstavu zpracovat tak, aby těm, kteří o tématu vědí málo nebo vůbec nic, přinesla základní informace o příčinách, průběhu, atmosféře a dopadech největšího vojenského konfliktu v dějinách lidstva zejména na Holešovsko,“ vysvětlil správce muzejních sbírek a autor výstavy Ondřej Machálek.

holes 2

 

Výstava zasazuje celý průběh okupace do širších souvislostí. Nezapomíná na události roku 1939 a připravenost našeho národa k obraně. V Holešově to znamenalo výstavbu nových holešovských kasáren, ve kterých sídlil 10. hraničářský prapor. Okamžiky okupace jsou líčeny i skrze první vyhlášky a nařízení, denní strasti, pracovní povinnosti, nasazování do Říše, nutnost vykazování árijského původu, válečnou nouzi a podobně. Nezapomíná ani na medailony významných osob, které se zapojily do boje proti nacismu v zahraničí a byly nějak spjaty s naším regionem. Mapuje odboj a partyzánské aktivity, perzekuci židovského a romského obyvatelstva, kolaboraci i podoby nacistické propagandy. Vlastní osvobození našeho kraje je potom spojeno s 1. československým armádním sborem gen. Karla Klapálka. Proto výstavu doplnily ukázky výstroje a výzbroj vojáků právě tohoto sboru. Závěr výstavy nezapomněl ani na problémy spojené s návratem do mírových poměrů.

holes 6


„Výstava je zvláště určena školám a školním skupinám, pro které jsme připravili komentované prohlídky. Výrazným způsobem na výstavě spolupracoval také místní vlastivědný kroužek, jehož členové se snaží popularizovat historii regionu,“ upozornil Machálek. Podle něj přitom expozici nešlo realizovat bez spolupráce s paměťovými institucemi, zejména se Státním okresním archivem v Kroměříži, Muzeem Komenského v Přerově, Muzeem regionu Valašsko ve Vsetíně, Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně a Muzeem dřevěného porculánu v Držkové. Uniformy a zbraně pochází z majetků členů Klubu vojenské historie Hraničářského klubu 19.

holes 8


Holešovsko za okupace je jednou z několika aktivit, kterými si Holešov letos připomíná konec II. světové války. Mezi výstavy, přednášky a terénní exkurze se řadí i Polní výstava zbraní a vojenské techniky 1. československého armádního sboru – osvoboditelů z roku 1945, která se uskuteční 2. května 2015 v zámecké zahradě.


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

RENÁTA LUCKOVÁ


redaktorka

    je fotografka, novinářka, moderátorka a koučka. V autorské dvojici s Pavlem Veselým organizovali a moderovali mnoho akcí. Vedla rozhovory s různými významnými osobnostmi – podnikateli, manažery, politiky, diplomaty, s lidmi z kultury a dalšími. Její fotografie a texty byly publikovány např. v Katolickém týdeníku, na webových stránkách Arcibiskupství pražského, Historická šlechta, Svět úspěšných, v kulturní a hospodářské revue Fragmenty, v časopise Naše rodina, v tiskové agentuře MediapressServis, v časopise Policista, Český bratr, Překvapení aj. Absolventka VŠE a UK. Má zkušenosti v oblasti PR, reklamy a marketingu, ale i v oblasti  firemních financí, personálního řízení a andragogiky.

    Spolu s Pavlem Veselým jsou autoři knihy "Setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP", která vyšla k jeho 70-tým narozeninám, kde publikovala i své fotografie.

Toulavka

Anketa


Partneři

Hledat

Mimísek 40

Čtěte také...

Střet islámu a křesťanství trvá už půldruhého tisíciletí

Stret nabozenstvi 200Není nic zhoubnějšího než skálopevné přesvědčení, že výhradně „naše“ náboženství  je to jediné pravé, v které by měl uvěřit celý svět, aby byl spasen. Proto tak často bývaly i ušlechtilé myšlenky šířeny ohněm a mečem, ve stopác...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Nepolapitelný nájemný vrah si říká Tesseract

200litTen, komu se říká Tesseract, je opravdu dobrý. Dokáže ovládnout vlastní smysly, na každou akci se důkladně připravuje a snaží se o co nejmenší ztráty na civilistech. Vždy jde jen po svém objektu, za jehož vraždu dostane žold. Přestože zabíjí na zakázku, je mi sympatický. Zdá se, že jeh...

Divadlo

John Sinclair: Umění Braku ON AIR – Moravská tour

brak200Pražské herecké naděje dobývají moravská podia navštíví na přelomu ledna a února Zlín, Brno, Ostravu a Olomouc. Pod režijním vedením Petry Tejnorové vznikla autorská inscenace John Sinclair: Umění braku ON AIR, inspirována brakovou literaturou.

...

Film

První pořad pro slyšící i neslyšící děti a dalších 10 nových formátů na Déčku

ceska televize 200Během tří let odvysílala Česká televize na svém dětském programu takřka 16 tisíc premiérových pořadů a výrazně rozšířila nabídku zábavně vzdělávacích pořadů. Právě v tomto trendu bude Déčko pokračovat i v následující sezoně, kdy před...