Holešov si připomíná konec druhé světové války regionální výstavou o období okupace
Banner

Holešov si připomíná konec druhé světové války regionální výstavou o období okupace

Email Tisk

holes 200Městské kulturní středisko Holešov – Městské muzeum a galerie v Holešově zve na výstavu Holešovsko za okupace, která vznikla jako připomínka sedmdesátého výročí konce druhé světové války. Téma odráží z pohledu regionu a koná se v zadní galerii zámku Holešov až do 31. května.

 

 

„Období okupace je natolik složité a bohaté na události a to i zde na Holešovsku, že není možné celou historii vtěsnat do několika výstavních panelů. Snažili jsme se proto výstavu zpracovat tak, aby těm, kteří o tématu vědí málo nebo vůbec nic, přinesla základní informace o příčinách, průběhu, atmosféře a dopadech největšího vojenského konfliktu v dějinách lidstva zejména na Holešovsko,“ vysvětlil správce muzejních sbírek a autor výstavy Ondřej Machálek.

holes 2

 

Výstava zasazuje celý průběh okupace do širších souvislostí. Nezapomíná na události roku 1939 a připravenost našeho národa k obraně. V Holešově to znamenalo výstavbu nových holešovských kasáren, ve kterých sídlil 10. hraničářský prapor. Okamžiky okupace jsou líčeny i skrze první vyhlášky a nařízení, denní strasti, pracovní povinnosti, nasazování do Říše, nutnost vykazování árijského původu, válečnou nouzi a podobně. Nezapomíná ani na medailony významných osob, které se zapojily do boje proti nacismu v zahraničí a byly nějak spjaty s naším regionem. Mapuje odboj a partyzánské aktivity, perzekuci židovského a romského obyvatelstva, kolaboraci i podoby nacistické propagandy. Vlastní osvobození našeho kraje je potom spojeno s 1. československým armádním sborem gen. Karla Klapálka. Proto výstavu doplnily ukázky výstroje a výzbroj vojáků právě tohoto sboru. Závěr výstavy nezapomněl ani na problémy spojené s návratem do mírových poměrů.

holes 6


„Výstava je zvláště určena školám a školním skupinám, pro které jsme připravili komentované prohlídky. Výrazným způsobem na výstavě spolupracoval také místní vlastivědný kroužek, jehož členové se snaží popularizovat historii regionu,“ upozornil Machálek. Podle něj přitom expozici nešlo realizovat bez spolupráce s paměťovými institucemi, zejména se Státním okresním archivem v Kroměříži, Muzeem Komenského v Přerově, Muzeem regionu Valašsko ve Vsetíně, Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně a Muzeem dřevěného porculánu v Držkové. Uniformy a zbraně pochází z majetků členů Klubu vojenské historie Hraničářského klubu 19.

holes 8


Holešovsko za okupace je jednou z několika aktivit, kterými si Holešov letos připomíná konec II. světové války. Mezi výstavy, přednášky a terénní exkurze se řadí i Polní výstava zbraní a vojenské techniky 1. československého armádního sboru – osvoboditelů z roku 1945, která se uskuteční 2. května 2015 v zámecké zahradě.


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Partneři

Hledat

Mimísek 32

Čtěte také...

Břevnovský klášter slaví výročí

br perexPrvní mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili před 1020 lety, roku 993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy se název kláštera odvozuje od břevna, které l...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Rychle mluvit, pomalu psát

lauren 200Gilmorova děvčata pro mě byl vždy seriál, který pohladí na duši a pobaví naprosto unikátními osobnostmi z malého městečka Stars Hollow v Connecticutu. Během dlouhých let opakování seriálu se mé sympatie k jednotlivým hrdinům zvětšovaly, a když do s...

Divadlo

Kousek Moravy v centru Prahy Soirée Vasila Fridricha v Divadle Rokoko

fridrichV sobotu 25. ledna 2014 se do Divadla Rokoko přenese kousek Moravy. Od 21 hodin bude jeviště patřit Vasilu Fridrichovi, který pro všechny milovníky cimbálu a moravské lidové písničky připravuje svoje Soirée. Aby na to nebyl sám, pozval si jako hosty ...

Film

Jaký je styl mediálních dialogů?

styl-medialnich-dialogu 200Rozmluvy s nejrůznějšími osobnostmi, někdy průduchovitě našlehanými celebritami, někdy opravdovými odborníky, slýcháme z rozhlasových vln i televizních obrazovek každodenně. A jistě si každý posluchač mohl povšimnou...