Příběh hodinek Prim
Banner

Příběh hodinek Prim

Email Tisk

Prim 200Za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky z programu Kulturní aktivity 2014 vyšla jedinečná publikace, která je opravdovým skvostem, obzvlášť pro milovníky hodinek a jejich historie. Libor Hovorka, jehož zásluhou tato plnobarevná kniha spatřila světlo světa, pracuje jako vývojový konstruktér pro hodinářskou společnost. Podílel se třeba na vývoji hodinkových strojků Prim Quartz, působil jako pedagog na hodinářské škole, sám je výrobcem vlastních hodin, věnuje se historii přesné mechaniky a píše články do hodinářských časopisů. Kdo už by byl lepším průvodcem mezi ručičkami a ozubenými kolečky než on? Má samozřejmě i jiné zájmy, dnes s ním ale strávíme čas procházkou tikajícím světem.  

Hned na začátku knihy najdete obsah. A je opravdu bohatý. Aby ne, mezi roky 1954 až 1994 se toho událo opravdu hodně. Tak kupříkladu: Přehled mechanických strojků hodinek Prim je pasáž rozdělená na osm menších kapitol. Přehled elektronických strojků hodinek Prim má pět částí. Nesmírně zajímavá je kapitola Příběh vybraných modelů hodinek Prim, kde najdete dokonce devět částí. Následuje fotogalerie s nazvaná Jak šel čas. Po ní najdete velmi rozsáhlý Katalog 1958 – 1994. Potom je tu už „jen“ Slovo závěrem obsahující Použité obrázky, Použité prameny a navrch ještě Jmenný rejstřík.

Přeskočím Úvod, kde je moc hezky popsaná historie sériové hodinářské výroby, která sahá až do doby Rakousko – Uherska a najdete tu spoustu zajímavostí a informací, které vám jistě přinesou mnoho poučení. Stejně tak přeskočím Přehledy plné náčrtů, plánků, detailních vyobrazení strojků s prototypovým označením, statistik a vývojových kroků. Najdete tu například pojmy jako samonátah, samonátah s tlumičem nárazů nebo třeba kalibr, stejně jako informace o modelech, které získaly zlaté medaile a třeba i to, které a za kolik strojků české výroby se používaly a používají v zahraničních hodinových strojcích. Dovolím si přeskočit i kapitolu Jak šel čas. Je plná obrázků z vývojového centra nebo z jednotlivých vývojových provozů. Na dobových fotografiích jsou převážně usměvavé ženy u strojů, ať už jsou to lisy, soustruhy, frézy nebo stroj na pozlacování hodinkových pouzder. Najdete tu i propagační letáky ze 60. let, titulní strany podnikového časopisu, různé reklamní letáky a plakáty a detailní záběry na Primky různých velikostí, kalibrů a společenských příležitostí.

Prim

Zastavím se ale u Katalogu 1958 – 1994. Podrobné tabulky všech druhů hodinek, barev, strojků a materiálů ocení nejeden sběratel nebo hodinářský fanda. Katalog je členěný podle kalibrů. Na každé straně je vyobrazeno šest modelů, u každého najdete typové označení, rok vzniku, velikost pouzdra a informaci o tom, zda mají třeba svítící ručky a indexy, nebo jaké jsou jiné varianty toho konkrétního modelu. Fotografie jsou barevné a velmi kvalitní. Katalog tvoří dobře polovinu z počtu 424 stran a kromě hodinek samotných jsou tu vyobrazeny také pásky, krabičky na hodinky (včetně spodních vložek do krabiček) ale třeba i záruční listy či návody k použití a je jich tu opravdu hodně.

A to je konec knihy. Ještě tu najdete Slovo závěrem, kde se v první větě píše: „Každý by měl něco sbírat. A je v podstatě jedno co…“. O tom já vím taky svoje. Moje sbírka ubrousků sice při stěhování skončila v nenávratnu, sbírku prasátek rozebraly děti, ale svoji sbírku cukrů, která zatím nemá systém a tvar, tu si střežím jako oko v hlavě. „Kdo si hraje, nezlobí“ je známá pravda. Znám sběratele pohledů, plechových krabiček nebo petrolejových lamp. Na hodinkáře jsem zatím nenarazila, ale až takového člověka potkám, určitě mu o téhle knize povím. Vždyť tady je úplně všechno, co potřebuje vědět. Pěkně ucelené a systematicky seřazené. Když už si dal pan Libor Hovorka tu práci a s laskavou pomocí Technického muzea v Brně vznikla tahle nádherná publikace s všeříkajícím názvem PRIM, tak to by byl hřích, aby ji milovník tikání a hodinového strojku minul bez povšimnutí!         

Název: Hodinky Prim 1954 - 1994
Autor: Libor Hovorka
Žánr: Naučná/ Katalog
Obálka a grafická úprava: Martin T. Pecina
Redakce: Dagmar Procházková (Host), Pavla Störová (TMB)
Sazba písmeny Tabac Slab a Tabac Serif: Petr M. Dorazil
Vydal: Host – vydavatelství, s.r.o. a Technické muzeum v Brně
Rok vydání: 2014, 1020. publikace, první vydání, vázaná
Počet stran:  424
ISBN: 978-80-7491-263-4

www.hostbrno.cz          


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 36

Čtěte také...

V ústeckém muzeu se stále něco děje a není to jen o historii

muzeum usti nad labem200Muzeum v Ústí nad Labem vzniklo v roce 1876 a od těch dob, dlouhých 135 let, se neustále stěhovalo po různých podnájmech. Teprve v roce 2011, po rozsáhlé rekonstrukci, se snad naposledy stěhovaly sbírky do...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

František Nepil pro všechny milovníky Vánoc

nepil200Ještě před vypuknutím krásného období adventu se objevila na trhu malá, roztomile vypadající kniha Vánoce mám rád s fejetony Františka Nepila. Na navození vánoční atmosféry a nálady nebo na večery v dece s čajem úplně ideální záležitost.

...

Divadlo

OLOMOUC ČEKÁ 11 DNŮ PLNÝCH DIVADLA

DivadelniFlora perexJiž necelý týden zbývá do zahájení jednoho z nejvýznamnějších tuzemských divadelních festivalů. 18. Divadelní Flora potrvá jedenáct dní – od čtvrtku 15. do neděle 25. květ...

Film

Severský filmový čtvrtek vyprodala islandská komedie

kralovska cesta 200První čtvrtek v srpnu patřil pravidelnému setkání u promítání severského filmu. Skandinávský dům společně s Komorním kinem Evald tentokrát přichystaly pro návštěvníky dramatickou komedii Královská cesta, která nás zavedla do malé k...