Příběh hodinek Prim
Reklama
Banner

Příběh hodinek Prim

Email Tisk

Prim 200Za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky z programu Kulturní aktivity 2014 vyšla jedinečná publikace, která je opravdovým skvostem, obzvlášť pro milovníky hodinek a jejich historie. Libor Hovorka, jehož zásluhou tato plnobarevná kniha spatřila světlo světa, pracuje jako vývojový konstruktér pro hodinářskou společnost. Podílel se třeba na vývoji hodinkových strojků Prim Quartz, působil jako pedagog na hodinářské škole, sám je výrobcem vlastních hodin, věnuje se historii přesné mechaniky a píše články do hodinářských časopisů. Kdo už by byl lepším průvodcem mezi ručičkami a ozubenými kolečky než on? Má samozřejmě i jiné zájmy, dnes s ním ale strávíme čas procházkou tikajícím světem.  

Hned na začátku knihy najdete obsah. A je opravdu bohatý. Aby ne, mezi roky 1954 až 1994 se toho událo opravdu hodně. Tak kupříkladu: Přehled mechanických strojků hodinek Prim je pasáž rozdělená na osm menších kapitol. Přehled elektronických strojků hodinek Prim má pět částí. Nesmírně zajímavá je kapitola Příběh vybraných modelů hodinek Prim, kde najdete dokonce devět částí. Následuje fotogalerie s nazvaná Jak šel čas. Po ní najdete velmi rozsáhlý Katalog 1958 – 1994. Potom je tu už „jen“ Slovo závěrem obsahující Použité obrázky, Použité prameny a navrch ještě Jmenný rejstřík.

Přeskočím Úvod, kde je moc hezky popsaná historie sériové hodinářské výroby, která sahá až do doby Rakousko – Uherska a najdete tu spoustu zajímavostí a informací, které vám jistě přinesou mnoho poučení. Stejně tak přeskočím Přehledy plné náčrtů, plánků, detailních vyobrazení strojků s prototypovým označením, statistik a vývojových kroků. Najdete tu například pojmy jako samonátah, samonátah s tlumičem nárazů nebo třeba kalibr, stejně jako informace o modelech, které získaly zlaté medaile a třeba i to, které a za kolik strojků české výroby se používaly a používají v zahraničních hodinových strojcích. Dovolím si přeskočit i kapitolu Jak šel čas. Je plná obrázků z vývojového centra nebo z jednotlivých vývojových provozů. Na dobových fotografiích jsou převážně usměvavé ženy u strojů, ať už jsou to lisy, soustruhy, frézy nebo stroj na pozlacování hodinkových pouzder. Najdete tu i propagační letáky ze 60. let, titulní strany podnikového časopisu, různé reklamní letáky a plakáty a detailní záběry na Primky různých velikostí, kalibrů a společenských příležitostí.

Prim

Zastavím se ale u Katalogu 1958 – 1994. Podrobné tabulky všech druhů hodinek, barev, strojků a materiálů ocení nejeden sběratel nebo hodinářský fanda. Katalog je členěný podle kalibrů. Na každé straně je vyobrazeno šest modelů, u každého najdete typové označení, rok vzniku, velikost pouzdra a informaci o tom, zda mají třeba svítící ručky a indexy, nebo jaké jsou jiné varianty toho konkrétního modelu. Fotografie jsou barevné a velmi kvalitní. Katalog tvoří dobře polovinu z počtu 424 stran a kromě hodinek samotných jsou tu vyobrazeny také pásky, krabičky na hodinky (včetně spodních vložek do krabiček) ale třeba i záruční listy či návody k použití a je jich tu opravdu hodně.

A to je konec knihy. Ještě tu najdete Slovo závěrem, kde se v první větě píše: „Každý by měl něco sbírat. A je v podstatě jedno co…“. O tom já vím taky svoje. Moje sbírka ubrousků sice při stěhování skončila v nenávratnu, sbírku prasátek rozebraly děti, ale svoji sbírku cukrů, která zatím nemá systém a tvar, tu si střežím jako oko v hlavě. „Kdo si hraje, nezlobí“ je známá pravda. Znám sběratele pohledů, plechových krabiček nebo petrolejových lamp. Na hodinkáře jsem zatím nenarazila, ale až takového člověka potkám, určitě mu o téhle knize povím. Vždyť tady je úplně všechno, co potřebuje vědět. Pěkně ucelené a systematicky seřazené. Když už si dal pan Libor Hovorka tu práci a s laskavou pomocí Technického muzea v Brně vznikla tahle nádherná publikace s všeříkajícím názvem PRIM, tak to by byl hřích, aby ji milovník tikání a hodinového strojku minul bez povšimnutí!         

Název: Hodinky Prim 1954 - 1994
Autor: Libor Hovorka
Žánr: Naučná/ Katalog
Obálka a grafická úprava: Martin T. Pecina
Redakce: Dagmar Procházková (Host), Pavla Störová (TMB)
Sazba písmeny Tabac Slab a Tabac Serif: Petr M. Dorazil
Vydal: Host – vydavatelství, s.r.o. a Technické muzeum v Brně
Rok vydání: 2014, 1020. publikace, první vydání, vázaná
Počet stran:  424
ISBN: 978-80-7491-263-4

www.hostbrno.cz          


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 29

Čtěte také...

Historie, současnost a budoucnost technické památky

kolo200Národní technické muzeum ve spolupráci s městskou částí Praha 7 představilo veřejnosti současný stav a plány, týkající se budoucnosti Letenského kolotoče. Kolotoč je již léta neodmyslitelnou součástí Letné. Jeho záchrana byla jedním z prvních projektů, d...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Co se stane, když zabloudíte na schůzi českých parapsychologů

Harr perexPrvotina Jakuba Dotlačila čtenářům otevírá branku do tajuplného světa spiritismu a parapsychologie, díky němuž hlavní hrdina knihy Jiné životy Hynka Harra zjistí, že je nadán schopnos...

Divadlo

Listopadový Den flamenka: žhavý temperament a spalující vášeň v objetí kytary i tance

flamen200Kdo zažil někdy večer v zapadlé sevillské hospodě nebo koncert legendárního Paca de Lucii či některého jiného velikána flamenka, nikdy už nezapomene na tu atmosféru. Ohnivý temperament a virtuozita se snoubí v gejzírech prudkých emocí, atmosféra by se...

Film

DONT STOP

altKontroverzní snímek DONT STOP, mající sotva čtrnáct dní po premiéře, rozdělil filmové kritiky i veřejnost na dva tábory. Jedni ho považují za kouzlem dobovosti ověnčené retro, druzí za hořkou plytkost. Neznámá jména, oblak poloamatérského díla...