Nová knihovna v brněnské vile Stiassni

Nová knihovna v brněnské vile Stiassni

Email Tisk

Vila 200Knihovna v brněnské vile Stiassni, zaměřená na architekturu moderny, poskytuje služby odborníkům. Ve vile Stiassni v Brně se pro odbornou veřejnost otevřela specializovaná knihovna s tématem obnovy památek moderní architektury. Jejím základem je několik darovaných nebo zapůjčených fondů, které postupně doplňuje vlastní akviziční činnost.

Metodické centrum moderní architektury v Brně (MCMA) začalo postupně poskytovat služby pro odbornou i laickou veřejnost. V areálu vily se konají odborné semináře, konference a tvůrčí dílny, probíhá zde edukace pro různé cílové skupiny návštěvníků,  od mateřských škol až po oblast celoživotního vzdělávání. Od pátku do neděle jsou prostory vily přístupné veřejnosti, ve výstavním sále se pravidelně obměňují výstavy s tématem moderní architektury a její obnovy.

Nyní začala návštěvníkům sloužit také odborná knihovna. Postupně by se měla stát srdcem metodického centra, jež budou vyhledávat profesionální badatelé, studenti i další zájemci o oblast architektury druhé poloviny 19. a 20. století.

Vila1

Základem knihovny jsou nyní tři soukromé fondy významných brněnských architektů, odborníků na moderní architekturu a urbanismus. Ve fondu architekta Dušana Riedla se nachází monografie a archivní dokumenty zaměřené na šlechtické zahrady a brunensia z konce 19. a první poloviny 20. století. O něco větší je fond zapůjčený prof. Vladimírem Šlapetou, který je zaměřen na českou i světovou moderní architekturu. Dvě velké knihovny doplňuje fond architekta Vladimíra Matouška obsahující publikace o moderním urbanismu a plánování měst.

Na cestě do centra je rovněž 260 knih ze soukromé knihovny Adolfa Kurta Placzeka, potomka slavné rodiny brněnských Placzeků.

Knihovní fond je nyní postupně rozšiřován prostřednictvím darů a nákupů. Knihovna se bude specializovat především na zahraniční literaturu s úzce vymezeným tématem památkové obnovy staveb moderní architektury. Ambicí knihovny do budoucna je shromažďovat informace o studentských pracích z oblasti výzkumu a obnovy památkově chráněných staveb 20. století. Knihovna je otevřena od pondělí do čtvrtka a umožňuje výhradně prezenční studium.

Vila2

Zajímavosti z knihovny

Vzácným a zajímavým celkem jsou brunensia z konce 19. století. K dispozici jsou publikace o jednotlivých stavbách, staré mapy a atlasy Brna a také publikace o dějinách Brna. Do brunensií patří také meziválečné knihy, které se orientují na historii města, ale i na tehdejší moderní architekturu. Knihovna tak disponuje např. prvním vydáním publikací o výstavišti, V knihovně jsou rovněž soubory fotografií brněnské meziválečné architektury.

Většina publikací je české provenience, nicméně nechybí množství zahraničních knih. Zajímavosti je kniha fotografií z roku 1905 vydaná v Paříži. S rozměry 47 krát 34 cm váží bezmála pět kilogramů.

www.npu.cz


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

RENÁTA LUCKOVÁ


redaktorka

    je fotografka, novinářka, moderátorka a koučka. V autorské dvojici s Pavlem Veselým organizovali a moderovali mnoho akcí. Vedla rozhovory s různými významnými osobnostmi – podnikateli, manažery, politiky, diplomaty, s lidmi z kultury a dalšími. Její fotografie a texty byly publikovány např. v Katolickém týdeníku, na webových stránkách Arcibiskupství pražského, Historická šlechta, Svět úspěšných, v kulturní a hospodářské revue Fragmenty, v časopise Naše rodina, v tiskové agentuře MediapressServis, v časopise Policista, Český bratr, Překvapení aj. Absolventka VŠE a UK. Má zkušenosti v oblasti PR, reklamy a marketingu, ale i v oblasti  firemních financí, personálního řízení a andragogiky.

    Spolu s Pavlem Veselým jsou autoři knihy "Setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP", která vyšla k jeho 70-tým narozeninám, kde publikovala i své fotografie.

Toulavka

Anketa


Partneři

Hledat

Mimísek 40

Čtěte také...

Byla šelma, řádící na francouzském venkově, božím trestem?

 

gevaud 200Kolem roku 1765 vyděsily celou Francii zvěsti o řádění krvelačného netvora, který trýznil languedocký venkov. Za oběť mu padlo desítky lidí, výlučně venkovanů, žen a dětí, často pasáčků ovcí či dobytka. V tuzemské odborné literatuře se ...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Uzdravujte se pomocí tajných zbraní přírody

antibio200Nakladatelství Noxi dělá velmi užitečnou práci. V rámci série tématiky spojené s naším zdravím vydalo další knížku, tentokrát věnovanou rostlinným antibiotikům. Ani tentokrát se neodchýlilo od vysoce nastavené laťky a umožnilo čtenářům doplnit si...

Divadlo

První sezónu v Divadle na Orlí zakončí Smetanova Hubička

hubicka plakat 200Čtyři představení opery Hubička od Bedřicha Smetany bude možné zhlédnout od 3. do 6. června 2013 v Divadle na Orlí (Hudebně-dramatické laboratoři JAMU). Uvede ji operní dílna

Film

Pražský Palác YMCA znovu v odboji. Naštěstí jen ve filmu

majer perexKonspirační schůzky, tisk ilegálních časopisů a letáků, pomoc lidem v hledáčku gestapa i obsazení budovy oddíly SS. To vše zažil v době druhé světové války pražský Palác YMCA v ulici Na Poříčí 12. Hned po nacistické okupaci v ...