Výstava Velká válka 1914–1918: Technika v míru, technika ve válce

Email Tisk

valka200Až do konce roku 2015 mohou zájemci o historii navštívit v Technickém muzeu v Brně výstavu Velká válka 1914–1918: Technika v míru, technika ve válce. Výstava přibližuje válečné události a rozvoj techniky na počátku 20. století. Na výstavu navazují bohaté doprovodné a vzdělávací programy.

 

Expozice návštěvníkům připomíná události první světové války z pohledu rakousko-uherské armády, zejména pak vojáků, pocházejících z Čech. Dále představuje výrobky vybraných továren z Čech, Moravy a Slezska a postupnou orientaci průmyslu na válečnou produkci.

valka1

 

Návštěvníci si mohou prohlédnout zbraně, vojenskou techniku, ukázky uniforem, výstroje a osobních věcí vojáků. Muzeum se touto akcí připojilo k projektu Legiovlak, který organizuje Československá obec legionářská. Zájemci si mohou repliku legionářského vlaku prohlédnout na brněnském nádraží v Králově Poli do 5. listopadu. Projekt pomáhá obnovovat povědomí o významu legií a jejich zásluhách na vzniku samostatného československého státu. První světová válka svým rozsahem a intenzitou neměla do počátku 20. století obdobu.

valka3

Postupně se do ní zapojilo 32 zemí, z toho 28 na straně Dohody a 4 na straně Centrálních mocností. Počet obyvatel válčících států dosáhl půldruhé miliardy, což představovalo tři čtvrtiny světové populace. Bojovalo se v Evropě, Asii a Africe na území o rozloze čtyř miliónů čtverečních kilometrů. Po válce prakticky neexistovala rodina, které by se události nedotkly, nebylo snad člověka, který by neztratil někoho ze svých nejbližších na některé z válečných front.   

valka6

            

Výstava obsahuje řadu interaktivních prvků, které si návštěvníci mohou sami vyzkoušet. K výstavě Velká válka 1914–1918: Technika v míru, technika ve válce nabízí muzeum pro školní a zájmové skupiny interaktivní program s názvem Na frontě či ve frontě.  K výstavě připravilo muzeum také tři doprovodné projekty: Po stopách piety, Podívej se na ten pomník a Byla válka byla.


www.technicalmuzeum.cz , ilustrační foto, Technické muzeum Brno


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 27

Čtěte také...

První stálá expozice památek UNESCO v ČR je v Kutné Hoře

dacicky 200Vzdělávací a prezentační centrum kulturního dědictví UNESCO je v Kutné Hoře, v rodném domě známého kronikáře a bouřliváka Mikuláše Dačického z Heslova. V nedávno zrekonstruovaném domě byla zpřístupněna interaktivní expozice, první svého druhu v...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Milan Kundera zasáhl i do filmu

 

milan kundera co zmuze literatura200Málokterý český spisovatel dosáhl mezinárodní proslulosti: Jaroslav Hašek, Karel Čapek a dozajista též Milan Kundera. Knih ...

Divadlo

Nekonečno snů Michala Nesvedy

nekonecno snu200Bez mučení přiznávám, že jsem v neděli vstupovala do Vinohradského divadla v Praze poněkud skepticky. První, čeho si ovšem k mému velkému překvapení všímám, je velké množství lidí, které se tu ten den sešlo. Hmatatelné napětí prostupuje ...

Film

Na vlnách Frekvence osudu

frekvence film magicboxPříběhy s motivem cestování v čase jsou velmi atraktivní a oblíbené. V některých z nich tvůrci rozvíjejí etickou otázku zásahů do minulosti, jež mohou mít v budoucnosti nedozírné následky. Je tomu tak i ve filmu Frekvenc...