V Hroznatíně si připomněli 120. výročí narození Ludvíka Svobody

V Hroznatíně si připomněli 120. výročí narození Ludvíka Svobody

Email Tisk

hrozn200Květiny a věnce posely prostor u pamětního kamene armádního generála a někdejšího prezidenta Československa Ludvíka Svobody (25. 11. 1895 Hroznatín-20. 9. 1979 Praha), který bojoval v obou světových válkách. Deska se nachází v jeho rodišti – obci Hroznatín na Vysočině, odhalena byla v roce 2013. Letošní vzpomínkové shromáždění se uskutečnilo k 120. výročí jeho narození.

 


Slavnostního aktu se zúčastnila i generálova dcera Zoe Klusáková, které bude zanedlouho 90 let, a pravnuk Miroslav. Klusáková apelovala, aby se nezapomínalo ani na spolubojovníky jejího otce. Akci uspořádaly Společnost Ludvíka Svobody, Klub českého pohraničí, Kraj Vysočina, Klub českých turistů z Trnavy a obec Hroznatín. Přijelo mnoho jejich členů, někteří zástupci k přítomným, kterých bylo kolem tisíce, promluvili. Shromáždění se zúčastnili například i poslankyně Marta Semelová (KSČM) nebo Nikola Čech z Levé perspektivy.

Slavnostní dopoledne mělo i oficiální punc: na jejím začátku přelétly nad pietním místem dva gripeny, nechyběli zástupci armády. Přišli i místní, autobusy dopravily veřejnost z celé republiky. V rámci shromáždění promluvil i primátor slovenského města Svidník Jan Holodňák. Řekl, že ve Svidníku si generála Svobody považují, armádnímu sboru, kterému velel, vděčí za osvobození v roce 1945. Ve Svidníku je socha Ludvíka Svobody (jediná na území Česka a Slovenska), jeho jméno nesou nemocnice i škola. Svoboda je čestným občanem města. 

Památku udržují i v Hroznatíně, kde žije něco přes stovku obyvatel: rodný dům je opečovávaný, pamětní kámen Svobody je i na pohledech, Svobodu zachycuje také výstava, kterou obec pod vedením starostky Jany Uchytilové uspořádala v prostorách radnice k 650. výročí vzniku Hroznatína, který letos získal i svůj znak a vlajku – jsou na nich hrozny. V sousedním Rudíkově je škola Ludvíka Svobody, kterou navštěvují právě i děti z Hroznatína. Přítomní si mohli prohlédnout i rodný dům Ludvíka Svobody, a aby byla při počasí pod nulou pohoda se vším všudy, přichystány byly chlebíčky, bagetky, sladkosti či horký čaj.


Foto: autorka


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

RENÁTA LUCKOVÁ


redaktorka

    je fotografka, novinářka, moderátorka a koučka. V autorské dvojici s Pavlem Veselým organizovali a moderovali mnoho akcí. Vedla rozhovory s různými významnými osobnostmi – podnikateli, manažery, politiky, diplomaty, s lidmi z kultury a dalšími. Její fotografie a texty byly publikovány např. v Katolickém týdeníku, na webových stránkách Arcibiskupství pražského, Historická šlechta, Svět úspěšných, v kulturní a hospodářské revue Fragmenty, v časopise Naše rodina, v tiskové agentuře MediapressServis, v časopise Policista, Český bratr, Překvapení aj. Absolventka VŠE a UK. Má zkušenosti v oblasti PR, reklamy a marketingu, ale i v oblasti  firemních financí, personálního řízení a andragogiky.

    Spolu s Pavlem Veselým jsou autoři knihy "Setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP", která vyšla k jeho 70-tým narozeninám, kde publikovala i své fotografie.

Toulavka

Anketa


Partneři

Hledat

Mimísek 40

Čtěte také...

Národní památkový ústav představil populárně-naučné a odborné knihy

Kniha NPU200Z několika desítek publikací, které vloni vydal Národní památkový ústav, jsou mnohé výsledkem a oficiálním výstupem vědeckovýzkumné činnosti této instituce. Věnují se širokému spektru témat a odrážejí tak šíři působnosti NPÚ i multidisciplinar...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Dračí mor aneb výlet do světa draků
ImagePokud máte rádi fantasy příběhy odehrávající se ve smyšlených světech, neměla by vaší pozornosti ujít kniha české autorky Jany Rečkové Dračí mor, kterou vydalo nakladatelství Straky na vrbě. ...

Divadlo

Nechte se pohltit světem současného umění na listopadovém Veřejném domě v MeetFactory

meetfactory 200MeetFactory Interaktivní divadelně-zážitková hra, výstava o věčném opakování neopakovatelného, experimentální elektronika nebo dechberoucí performance, to vše a ještě mnohem víc vás čeká na listopadovém Veřejném domě. Budete proplouvat ...

Film

Spolupráce na Slovensku slaví úspěchy

SLOV perexVydávání filmové literatury se na Slovensku daří - Slovenský filmový ústav nejenže vytrvale vydává měsíčník Film.sk (na rozdíl od pražského Národního filmového archivu, který ukvapeně zrušil unikátní F...