V Hroznatíně si připomněli 120. výročí narození Ludvíka Svobody
Banner

V Hroznatíně si připomněli 120. výročí narození Ludvíka Svobody

Email Tisk

hrozn200Květiny a věnce posely prostor u pamětního kamene armádního generála a někdejšího prezidenta Československa Ludvíka Svobody (25. 11. 1895 Hroznatín-20. 9. 1979 Praha), který bojoval v obou světových válkách. Deska se nachází v jeho rodišti – obci Hroznatín na Vysočině, odhalena byla v roce 2013. Letošní vzpomínkové shromáždění se uskutečnilo k 120. výročí jeho narození.

 


Slavnostního aktu se zúčastnila i generálova dcera Zoe Klusáková, které bude zanedlouho 90 let, a pravnuk Miroslav. Klusáková apelovala, aby se nezapomínalo ani na spolubojovníky jejího otce. Akci uspořádaly Společnost Ludvíka Svobody, Klub českého pohraničí, Kraj Vysočina, Klub českých turistů z Trnavy a obec Hroznatín. Přijelo mnoho jejich členů, někteří zástupci k přítomným, kterých bylo kolem tisíce, promluvili. Shromáždění se zúčastnili například i poslankyně Marta Semelová (KSČM) nebo Nikola Čech z Levé perspektivy.

Slavnostní dopoledne mělo i oficiální punc: na jejím začátku přelétly nad pietním místem dva gripeny, nechyběli zástupci armády. Přišli i místní, autobusy dopravily veřejnost z celé republiky. V rámci shromáždění promluvil i primátor slovenského města Svidník Jan Holodňák. Řekl, že ve Svidníku si generála Svobody považují, armádnímu sboru, kterému velel, vděčí za osvobození v roce 1945. Ve Svidníku je socha Ludvíka Svobody (jediná na území Česka a Slovenska), jeho jméno nesou nemocnice i škola. Svoboda je čestným občanem města. 

Památku udržují i v Hroznatíně, kde žije něco přes stovku obyvatel: rodný dům je opečovávaný, pamětní kámen Svobody je i na pohledech, Svobodu zachycuje také výstava, kterou obec pod vedením starostky Jany Uchytilové uspořádala v prostorách radnice k 650. výročí vzniku Hroznatína, který letos získal i svůj znak a vlajku – jsou na nich hrozny. V sousedním Rudíkově je škola Ludvíka Svobody, kterou navštěvují právě i děti z Hroznatína. Přítomní si mohli prohlédnout i rodný dům Ludvíka Svobody, a aby byla při počasí pod nulou pohoda se vším všudy, přichystány byly chlebíčky, bagetky, sladkosti či horký čaj.


Foto: autorka


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Partneři

Hledat

Mimísek 32

Čtěte také...

Pražská „Strakovka“ slaví 120 let

strakovka 200Strakova akademie, novobarokní budova, rozkládající se na levém břehu Vltavy pod Letenskou plání, je veřejnosti známa jako sídlo Úřadu vlády České republiky. Budova byla vystavěna podle projektu architekta Václava Roštlapila v prostorách býva...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

SVĚŽÍ MADAME CHIC

MadameChic perexPoodhalit život Francouzek, jejich neopakovatelné chování, kterým působí navenek, se snaží mnoho lidí. Co způsobuje jejich sebevědomé a vyrovnané chování, proč jejich oblečení má vždy „šmrnc“ a nosí se jako královny, proč jsou trochu zá...

Divadlo

Divadlo ABC se rozloučí se Saturninem

saturnin-divadlo-abcDerniéra oblíbené inscenace Divadla ABC Saturnin se blíží. Diváci mají už jen několik posledních příležitostí ji vidět. Hrát se bude ještě 18., 19. a 20. června. Hudební féerii na motivy slavného humoristického ...

Film

Co je to animace? Buenos Aires experiment!

PAF Argentina 20013. ročník Přehlídky animovaného filmu, která proběhne od čtvrtka 4. prosince do neděle 7. prosince v Olomouci, představuje po Kolumbijské animaci další ze svých šesti programových sekcí.
„¡Cine, Che!“ – Buenos Aires experimen...