V Opavě začala výstava věnovaná Lucemburkům

V Opavě začala výstava věnovaná Lucemburkům

Email Tisk

Lucemburko200Letošní rok je ve znamení oslav 700 let od narození českého krále, římského císaře a jednoho z nejznámějších Lucemburků – Karla IV. Slezské zemské muzeum jako jedna z prvních kulturních organizací připravilo výstavu Magičtí Lucemburkové, věnovanou tomuto významnému panovnickému rodu.             

 

 Vláda Lucemburků v Českých zemích je ohraničena léty 1310-1437. V tomto období byly země Koruny české centrem Evropy a Praha se stala metropolí Svaté říše římské. Bylo založeno Nové Město pražské, rostla vzdělanost i bohatství království a zvyšovala se kulturní úroveň celé společnosti. Umělecké předměty zhotovené v zemích Koruny české dodnes patří mezi skvosty mnoha muzeí a galerií.
Návštěvníci, kteří zavítají na výstavu, se mohou těšit na sochy známého sochaře Igora Kitzbergera, modely impozantních českých středověkých staveb nebo faksimile dobových rukopisů. K vidění jsou rovněž dokonalé repliky svatováclavské koruny a císařské koruny Svaté říše římské zpracované mistrem šperkařem Jiřím Urbanem.

Lucemburk

 

V rámci doprovodného programu se kromě animačních programů nebo komentovaných prohlídek uskuteční v sobotu 30. ledna 2016 akce s názvem Historická hostina, která nabídne nevšední kulinářský zážitek spojený s výletem do středověké historie Opavy. Výstava byla připravena společně s partnery, Společností MARIE z.s. a Opavskou kulturní organizací. Výstava potrvá od 13. do 28. února 2016.
 www.szm.cz 


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

RENÁTA LUCKOVÁ


redaktorka

    je fotografka, novinářka, moderátorka a koučka. V autorské dvojici s Pavlem Veselým organizovali a moderovali mnoho akcí. Vedla rozhovory s různými významnými osobnostmi – podnikateli, manažery, politiky, diplomaty, s lidmi z kultury a dalšími. Její fotografie a texty byly publikovány např. v Katolickém týdeníku, na webových stránkách Arcibiskupství pražského, Historická šlechta, Svět úspěšných, v kulturní a hospodářské revue Fragmenty, v časopise Naše rodina, v tiskové agentuře MediapressServis, v časopise Policista, Český bratr, Překvapení aj. Absolventka VŠE a UK. Má zkušenosti v oblasti PR, reklamy a marketingu, ale i v oblasti  firemních financí, personálního řízení a andragogiky.

    Spolu s Pavlem Veselým jsou autoři knihy "Setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP", která vyšla k jeho 70-tým narozeninám, kde publikovala i své fotografie.

Toulavka

Anketa


Partneři

Hledat

Mimísek 40

Čtěte také...

Místo bolesti a utrpení - cikánský tábor Lety

altV těchto dnech, kdy slavíme výročí konce druhé světové války, bychom si měli též vzpomenout na milióny obětí, které zahubila nacistická ideologie a její vykonavatelé. Vedle Židů  byli perzekuováni a likvidováni i cikáni (pozn. v článku užívám dobové označení cikán...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Tenkrát na západě - lahůdka pro milovníky westernů

tenkrat na zapade 200Zachvěje se vaše klukovské srdce pokaždé, když šerif tasí pistoli a vzápětí třeskne výstřel, po kterém se zloduch skácí k zemi? Potom jste tou pravou osobou, která by se měla začíst do nové knihy s vůní střelného prachu divokého...

Divadlo

Cube: hudba, obraz a pohyb v kostce. Laterna magika přichází s novým projektem

laterna magica 200Laterna magika připravuje novou inscenaci, která vychází z programové řady LaternaLAB – laboratoře určené k výzkumu možností, jaké Laterna magika jako druh divadla nabízí. Tvůrci tak dostávají prostor vyzkoušet nové postupy i kombina...

Film

Kniha následovaná filmem - Hugo a jeho velký objev
ImageOdpradávna se dětské příběhy pokoušejí čtenářovu pozornost upoutat napínavým putováním za tajuplnými poklady, vždyť kdo by neznal romány Stevensonovy nebo Verneovy - a tak můžeme postupovat třeba až k Tintino...