Nahlédněte do dechberoucích zámeckých interiérů

Nahlédněte do dechberoucích zámeckých interiérů

Email Tisk


zamky perexNakladatelství Lidové noviny přišlo s naučnou knihou o zámeckých interiérech, která vás provede jejich proměnami od konce 16. století do prvních dekád 19. století, především v českém prostředí. Nejezdíte na prohlídky zámků? Možná začnete.

 


S radostí a očekáváním jsem se pustila do čtení knihy, která mě vrátila do studentských let a připomněla přednášky o zámeckých instalacích a proměnách životního stylu. Přesně to se také v knize dozvíte – jak sbírali zámečtí páni inspirace na svých cestách, jak sledovali módní trendy ve zdobení interiérů, ale i to, jak se měnily dispozice a účelovost jednotlivých pokojů.
Nejdůležitějšími částmi zámků pro tamější obyvatele byly reprezentační pokoje – sály, na jejichž výzdobu se uvolňovala velká část peněz. Tyto sály měly ukázat, jak bohatá a vysoce postavená je navštívená rodina. Součástí takových pokojů byly v časových proměnách bufety nebo kredence, na kterých se vystavovaly nejvzácnější kusy, obvykle nádoby spojené se stolováním.
Jednou ze zajímavostí tehdejších interiérů bylo určitě to, že sedací nábytek (především židle) byl rozmístěn podél zdi – dnes je to něco nemyslitelného, židle a křesla umisťujeme kolem stolů kdekoliv v prostoru. Velká změna nastala i v chápání rozvěšování obrazů – zatímco v popisované době se malířská umělecká díla koncentrovala v obrazárnách a byla zde rozmisťovaná přísně symetricky, dnes, pokud vůbec můžeme obraz vlastnit díky finanční náročnosti, se objevují v interiérech spíše solitéry. Mimo jiné také zjistíte, proč byly oblíbené apsidy a jakou funkci měly parádní lože.

zamky


Velkým plusem této publikace je bohatá obrazová příloha. Přináší jak obrazy z uvedené doby, tak i moderní fotografie interiéru, v jakém stavu se nacházejí dnes. Užijete si nádhernou barevnost. Osobně jsem fanoušek empírového (biedermeierovského) stylu, který v knize také najdete. Nahlédnete i do půdorysů vybraných staveb. Pro čtenáře, který není odborníkem nebo se tématem hluboce nezabývá, můžou být části věnované podrobně inventářům vybraných zámků zbytečné.
Autorka přináší odborné, ale i laické, veřejnosti velmi kvalitní materiál. Věřím, že jen prolistování knihou vás přiměje si ji i přečíst a dozvědět se spoustu zajímavých kulturně-historických detailů. Třeba se v sezóně na nějakém zámku potkáme.


Zámecké interiéry/Pohledy do aristokratických sídel od časů renesance do doby první poloviny 19. století


Autor: Eva Lukášová
Žánr: literatura faktu
Nakladatelství: NLN - Nakladatelství Lidové noviny
Rok vydání: 2015
Počet stran: 352
Hodnocení: 80 %                Zdroj foto: www.nln.cz
https://www.nln.cz/knihy/zamecke-interiery-pohledy-do-aristokratickych-sidel-od-casu-renesance-do-doby-prvni-poloviny-19-stoleti/


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

RENÁTA LUCKOVÁ


redaktorka

    je fotografka, novinářka, moderátorka a koučka. V autorské dvojici s Pavlem Veselým organizovali a moderovali mnoho akcí. Vedla rozhovory s různými významnými osobnostmi – podnikateli, manažery, politiky, diplomaty, s lidmi z kultury a dalšími. Její fotografie a texty byly publikovány např. v Katolickém týdeníku, na webových stránkách Arcibiskupství pražského, Historická šlechta, Svět úspěšných, v kulturní a hospodářské revue Fragmenty, v časopise Naše rodina, v tiskové agentuře MediapressServis, v časopise Policista, Český bratr, Překvapení aj. Absolventka VŠE a UK. Má zkušenosti v oblasti PR, reklamy a marketingu, ale i v oblasti  firemních financí, personálního řízení a andragogiky.

    Spolu s Pavlem Veselým jsou autoři knihy "Setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP", která vyšla k jeho 70-tým narozeninám, kde publikovala i své fotografie.

Toulavka

Anketa


Partneři

Hledat

Mimísek 40

Čtěte také...

Jak se měnila naše jména i příjmení v průběhu věků

vyvoj vlastnich jmen200Poutavá a křivolaká je historie našich jmen, zvláště pak příjmení. V časech od nás vzdálených více než tisíciletí, kdy převažovaly latinské písemnosti, se s českými výrazy často setkáváme v latinizovaném pře...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Deník třídního otloukánka aneb Jak jsem zvítězil nad šikanou

Deniktridnihootloukanka perex"Pravidla, jimiž se řídí druhý stupeň základních škol, nám často zůstávají záhadou. Ale pro Erika Haskinse je to záhada, kterou potřebuje vyřešit a velmi rychle. Do šesté třídy to byl normální kluk, ale z nějak...

Divadlo

Lounské divadlení 2015 podruhé

Divadleni perexJen pár hodin zbývá do zahájení jedenáctého ročníku Lounského divadlení, které odstartujeme v pátek 6. března v 17.00 hodin. I to s letopočtem 2015 Vám přinese pět inscenací v podání pěti amatérských divadelních souborů, které se mezi seb...

Film

A JE TO TADY!!!! - Rychle a zběsile 8

RZ perexUž je to skoro šestnáct let, co vyšel první díl nejznámější a nejsledovanější filmové série Rychle a zběsile. A dnes je tady osmička - jeden z filmů, které nejrychleji vydělaly miliardu dolarů a šestý nejúspěšnější a nejpopulárnější film na pokračování ...