Nahlédněte do dechberoucích zámeckých interiérů
Banner

Nahlédněte do dechberoucích zámeckých interiérů

Email Tisk


zamky perexNakladatelství Lidové noviny přišlo s naučnou knihou o zámeckých interiérech, která vás provede jejich proměnami od konce 16. století do prvních dekád 19. století, především v českém prostředí. Nejezdíte na prohlídky zámků? Možná začnete.

 


S radostí a očekáváním jsem se pustila do čtení knihy, která mě vrátila do studentských let a připomněla přednášky o zámeckých instalacích a proměnách životního stylu. Přesně to se také v knize dozvíte – jak sbírali zámečtí páni inspirace na svých cestách, jak sledovali módní trendy ve zdobení interiérů, ale i to, jak se měnily dispozice a účelovost jednotlivých pokojů.
Nejdůležitějšími částmi zámků pro tamější obyvatele byly reprezentační pokoje – sály, na jejichž výzdobu se uvolňovala velká část peněz. Tyto sály měly ukázat, jak bohatá a vysoce postavená je navštívená rodina. Součástí takových pokojů byly v časových proměnách bufety nebo kredence, na kterých se vystavovaly nejvzácnější kusy, obvykle nádoby spojené se stolováním.
Jednou ze zajímavostí tehdejších interiérů bylo určitě to, že sedací nábytek (především židle) byl rozmístěn podél zdi – dnes je to něco nemyslitelného, židle a křesla umisťujeme kolem stolů kdekoliv v prostoru. Velká změna nastala i v chápání rozvěšování obrazů – zatímco v popisované době se malířská umělecká díla koncentrovala v obrazárnách a byla zde rozmisťovaná přísně symetricky, dnes, pokud vůbec můžeme obraz vlastnit díky finanční náročnosti, se objevují v interiérech spíše solitéry. Mimo jiné také zjistíte, proč byly oblíbené apsidy a jakou funkci měly parádní lože.

zamky


Velkým plusem této publikace je bohatá obrazová příloha. Přináší jak obrazy z uvedené doby, tak i moderní fotografie interiéru, v jakém stavu se nacházejí dnes. Užijete si nádhernou barevnost. Osobně jsem fanoušek empírového (biedermeierovského) stylu, který v knize také najdete. Nahlédnete i do půdorysů vybraných staveb. Pro čtenáře, který není odborníkem nebo se tématem hluboce nezabývá, můžou být části věnované podrobně inventářům vybraných zámků zbytečné.
Autorka přináší odborné, ale i laické, veřejnosti velmi kvalitní materiál. Věřím, že jen prolistování knihou vás přiměje si ji i přečíst a dozvědět se spoustu zajímavých kulturně-historických detailů. Třeba se v sezóně na nějakém zámku potkáme.


Zámecké interiéry/Pohledy do aristokratických sídel od časů renesance do doby první poloviny 19. století


Autor: Eva Lukášová
Žánr: literatura faktu
Nakladatelství: NLN - Nakladatelství Lidové noviny
Rok vydání: 2015
Počet stran: 352
Hodnocení: 80 %                Zdroj foto: www.nln.cz
https://www.nln.cz/knihy/zamecke-interiery-pohledy-do-aristokratickych-sidel-od-casu-renesance-do-doby-prvni-poloviny-19-stoleti/


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Partneři

Hledat

Mimísek 32

Čtěte také...

Zemřela Marie Spurná (1949-2015)

spur200S hlubokou lítostí oznamujeme, že nás v úterý 8. září 2015 opustila naše milovaná kolegyně, skvělá herečka, členka uměleckého souboru Divadla Na zábradlí MARIE SPURNÁ (28. dubna 1949 – 8. září 2015)

...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Vášeň ku knihe alebo príbeh emancipácie žien

zeny200Ako napovedá názov knihy, pôjde o vášeň, o silné emócie a zmenu sociálneho postavenia. To všetko má za následok kniha. Dnes vymierajúci predmet, do ktorého musíme mládež nútiť, v 18. storočí kľúč k pokroku a vzdelanosti.

...

Divadlo

Podzimní divadelní předplatné v Domě kultury v Kroměříži láká na klasiku a známá jména

predplatne perexUž před prázdninami byl v Domě kultury v Kroměříži zahájen předprodej na podzimní cyklus divadelního předplatného. V atraktivní nabídce budou od září do prosince letošního roku uvedeny čtyři inscenace a jedno bonusové divadelní představ...

Film

96 hodin aneb Nechtějte nazlobit Liama Neesona

96 200O tom, že Liam Neeson by mohl být ve svém věku (letos mu bude jednašedesát) akční hrdina, by asi ještě před pár lety nikdo moc neuvažoval. Jenže v úvodním díle nové „batmanovské“ trilogie“ Batman začíná, kde si zahrál padoucha Ra´s Al Ghula, prokázal, že...