Vítězové soutěže Památka roku 2015 budou vyhlášeni na konferenci v Žatci

Vítězové soutěže Památka roku 2015 budou vyhlášeni na konferenci v Žatci

Email Tisk


roku200Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska vyhlásí koncem března na své konferenci v Žatci vítěze soutěže o Cenu za nejlepší projekt a realizaci obnovy Památka roku 2015. 

Cena se uděluje za nejlepší projekt a realizaci obnovy budovy nebo souboru staveb, které mají významné památkové, architektonické nebo urbanistické hodnoty a jsou nositeli specifického charakteru prostředí. Hodnoceny mohou být například zámek, hrad, klášter, jejich areál, kostel, palác, radnice, divadlo, obytná stavba, charakteristická část zástavby, brownfield, veřejný prostor, park a jiné pamětihodnosti. 

Celkem bylo do klání přihlášeno 41 objektů. V dvoukolové soutěži se nejdříve uskutečnilo hodnocení v krajích. Následovalo hodnocení celostátní komise, která do druhého kola vybrala po třech nominovaných objektech ve dvou kategoriích – menší a větší rekonstrukce památky. V porotě zasedli členové Předsednictva Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Národního památkového ústavu a  Asociace krajů. 

Soutěžní kategorie

Kategorie menší rekonstrukce: 

Kašna Terezka Praha 1

Městské opevnění Litovel

Měšťanský dům Slavonice

Kategorie větší rekonstrukce:  

Bílá věž Hradec Králové 

Komplex krumlovských klášterů sestávající z bývalého minoritského kláštera a z kláštera sv. Kláry Český Krumlov

Křížová cesta a kaple sv. Šebestiána se zvonicí na Svatém kopečku Mikulov

Kategorie menší rekonstrukce zahrnuje obnovy památek s náklady do dvou milionů korun bez DPH. Kategorie větší rekonstrukce pak rekonstrukce památek, jejichž rozpočet na opravy přesáhl dva miliony korun bez DPH. Cena pro vítěze obou kategorií zahrnuje umělecký artefakt a finanční odměnu vlastníkovi památky – u první kategorie ve výši 50 tisíc korun a u druhé kategorie ve výši 100 tisíc korun.                                                       

roku

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS) je dobrovolná, zájmová, nestranická a nevládní organizace, sdružující především historické obce, nebo jejich částí, na jejichž území jsou zachovány významné kulturní hodnoty, zejména nemovité památky. Vzniklo z iniciativy měst v listopadu roku 1990. K 1.3.2016 má celkem 215 členů, z toho 204 řádných (obcí, měst a městských částí) a 11 přidružených. Činnost Sdružení se soustřeďuje na uchování, ochranu a trvalou využitelnost našeho kulturního dědictví. Mezi nejvýznamnější činnosti a aktivity Sdružení patří péče společně s Ministerstvem kultury a Ministerstvem pro místní rozvoj o Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón ( dotační titul MK, vícezdrojové financování ).  I na základě tohoto Programu probíhá pravidelná a úspěšná regenerace památkově chráněných území našich měst a obcí. Od roku 1994 je udělována Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace MPR a MPZ spojená s právem používat titul Historické město roku.

Počínaje rokem 1991 jako spolupořadatel, od roku 1998 pak jako hlavní gestor v České republice Sdružení organizuje vždy v září Dny evropského dědictví - Dny otevřených dveří památek (European Heritage Days - EHD), což je rozsáhlý celoevropský projekt, který vede k neformálnímu uvědomování si kořenů našich národních identit a ochraně kulturního odkazu našich předků. Dny evropského dědictví probíhají pod záštitou Rady Evropy a v naší republice též pod záštitou vrcholných státních orgánů.

Další aktivitou jsou Brány památek dokořán; v měsíci dubnu členská města připravují program u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel, který připadá na 18 dubna. Metodické působení Sdružení spočívá v pořádání odborných seminářů a konferencí.

Sdružení je partnerem Ministerstva kultury ČR, Ministerstva pro místní rozvoj ČR a Ministerstva životního prostředí ČR, orgánů vrcholných zastupitelských sborů, odborných nestátních institucí, působících v oblasti památkové péče, nezávislých neziskových organizací zabývajících se péčí o národní dědictví a spolupracuje s dalšími organizacemi a institucemi působícími v ČR i v zahraničí.


 www.historickasidla.czSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 28

Čtěte také...

Slovenské čtenáře zaujal speciál Historické revue na téma Karel IV.

slovensko karel iv 200Díky spolupráci se zahraničním zastoupením agentury CzechTourism Slovensko vyšlo speciální rozšířené číslo slovenského časopisu Historická revue. Časopis u příležitosti 700. výročí narození vladaře Karla IV. láká čtenáře n...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Úspěch měřím štěstím/ Co stojí podnikání v Čechách

uspech merim stestim perexPřemýšlela jsem co o této knize můžu říct. Jak jednoduše popsat její obsah, když všechno je bravurně napsáno a shrnuto v úvodu knihy samotnou autorkou Evou Vaškovou Čejkovou. Lépe bych to říci nedovedla a proto cituj...

Divadlo

Havlova Audience znovu přikuluje na divadelních prknech

audience perexDivadelní inscenace Audience od Václava Havla se opět hlásí o slovo. Již 15. ledna uvidíte hru o lidské nátuře, jenž se pokřivuje okolnostmi své doby a absurditě politiky a života v Divadle D21...

Film

Anifilm 2017 už zná své vítěze

AF Jak se mi potopila stredni skola perex
Hlavní cenu za celovečerní film pro dospělého diváka získal francouzský režisér Jean-François Laguionie za snímek Louise na pobřeží, za celovečerní film pro děti pak byl oceněn lou...