Vítězové soutěže Památka roku 2015 budou vyhlášeni na konferenci v Žatci
Banner

Vítězové soutěže Památka roku 2015 budou vyhlášeni na konferenci v Žatci

Email Tisk


roku200Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska vyhlásí koncem března na své konferenci v Žatci vítěze soutěže o Cenu za nejlepší projekt a realizaci obnovy Památka roku 2015. 

Cena se uděluje za nejlepší projekt a realizaci obnovy budovy nebo souboru staveb, které mají významné památkové, architektonické nebo urbanistické hodnoty a jsou nositeli specifického charakteru prostředí. Hodnoceny mohou být například zámek, hrad, klášter, jejich areál, kostel, palác, radnice, divadlo, obytná stavba, charakteristická část zástavby, brownfield, veřejný prostor, park a jiné pamětihodnosti. 

Celkem bylo do klání přihlášeno 41 objektů. V dvoukolové soutěži se nejdříve uskutečnilo hodnocení v krajích. Následovalo hodnocení celostátní komise, která do druhého kola vybrala po třech nominovaných objektech ve dvou kategoriích – menší a větší rekonstrukce památky. V porotě zasedli členové Předsednictva Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Národního památkového ústavu a  Asociace krajů. 

Soutěžní kategorie

Kategorie menší rekonstrukce: 

Kašna Terezka Praha 1

Městské opevnění Litovel

Měšťanský dům Slavonice

Kategorie větší rekonstrukce:  

Bílá věž Hradec Králové 

Komplex krumlovských klášterů sestávající z bývalého minoritského kláštera a z kláštera sv. Kláry Český Krumlov

Křížová cesta a kaple sv. Šebestiána se zvonicí na Svatém kopečku Mikulov

Kategorie menší rekonstrukce zahrnuje obnovy památek s náklady do dvou milionů korun bez DPH. Kategorie větší rekonstrukce pak rekonstrukce památek, jejichž rozpočet na opravy přesáhl dva miliony korun bez DPH. Cena pro vítěze obou kategorií zahrnuje umělecký artefakt a finanční odměnu vlastníkovi památky – u první kategorie ve výši 50 tisíc korun a u druhé kategorie ve výši 100 tisíc korun.                                                       

roku

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS) je dobrovolná, zájmová, nestranická a nevládní organizace, sdružující především historické obce, nebo jejich částí, na jejichž území jsou zachovány významné kulturní hodnoty, zejména nemovité památky. Vzniklo z iniciativy měst v listopadu roku 1990. K 1.3.2016 má celkem 215 členů, z toho 204 řádných (obcí, měst a městských částí) a 11 přidružených. Činnost Sdružení se soustřeďuje na uchování, ochranu a trvalou využitelnost našeho kulturního dědictví. Mezi nejvýznamnější činnosti a aktivity Sdružení patří péče společně s Ministerstvem kultury a Ministerstvem pro místní rozvoj o Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón ( dotační titul MK, vícezdrojové financování ).  I na základě tohoto Programu probíhá pravidelná a úspěšná regenerace památkově chráněných území našich měst a obcí. Od roku 1994 je udělována Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace MPR a MPZ spojená s právem používat titul Historické město roku.

Počínaje rokem 1991 jako spolupořadatel, od roku 1998 pak jako hlavní gestor v České republice Sdružení organizuje vždy v září Dny evropského dědictví - Dny otevřených dveří památek (European Heritage Days - EHD), což je rozsáhlý celoevropský projekt, který vede k neformálnímu uvědomování si kořenů našich národních identit a ochraně kulturního odkazu našich předků. Dny evropského dědictví probíhají pod záštitou Rady Evropy a v naší republice též pod záštitou vrcholných státních orgánů.

Další aktivitou jsou Brány památek dokořán; v měsíci dubnu členská města připravují program u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel, který připadá na 18 dubna. Metodické působení Sdružení spočívá v pořádání odborných seminářů a konferencí.

Sdružení je partnerem Ministerstva kultury ČR, Ministerstva pro místní rozvoj ČR a Ministerstva životního prostředí ČR, orgánů vrcholných zastupitelských sborů, odborných nestátních institucí, působících v oblasti památkové péče, nezávislých neziskových organizací zabývajících se péčí o národní dědictví a spolupracuje s dalšími organizacemi a institucemi působícími v ČR i v zahraničí.


 www.historickasidla.czSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 35

Čtěte také...

Zemřel herec Lubomír Lipský

Lipsky perexMěstská divadla pražská s hlubokou lítostí oznamují, že ve věku 92 let zemřel dlouholetý člen uměleckého souboru Městských divadel pražských Lubomír Lipský (19. dubna 1923, Pelhřimov – 2. října 2015, Praha).

...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Interaktivní román o stalkingu má své pokračování na webu, který se věnuje pomoci obětem pronásledování

kdokoliv pachman200Dne 18.4.2013 pokřtili MUDr. Jan Cimický, Martina Kociánová, Karel Voříšek spolu s Kamilou Moučkovou pátou knihu Richarda Pachmana KDOKOLIV. Ne náhodou byl jedním z kmotrů MUDr. Ja...

Divadlo

Listopadovou premiéru baletu Romeo a Julie v novém pojetí uměleckého šéfa Baletu ND Petra Zusky navštíví i královna Mab

200divPřípravy na premiéru nové inscenace Romea a Julie jsou v plném proudu. Premiéra je plánována na 14. listopadu v 19 hodin ve Státní opeře, druhá premiéra se uskuteční 15. listopadu.

...

Film

I při cestě na dno svítá naděje

cestaVen perexPo téměř dvou desetiletích, která uplynula od natočení Mariana, se Petr Václav opět vrací k romské problematice. Ve filmu Cesta ven se však neobrací k minulosti, která Romy n...