Vítězové soutěže Památka roku 2015 budou vyhlášeni na konferenci v Žatci

Email Tisk


roku200Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska vyhlásí koncem března na své konferenci v Žatci vítěze soutěže o Cenu za nejlepší projekt a realizaci obnovy Památka roku 2015. 

Cena se uděluje za nejlepší projekt a realizaci obnovy budovy nebo souboru staveb, které mají významné památkové, architektonické nebo urbanistické hodnoty a jsou nositeli specifického charakteru prostředí. Hodnoceny mohou být například zámek, hrad, klášter, jejich areál, kostel, palác, radnice, divadlo, obytná stavba, charakteristická část zástavby, brownfield, veřejný prostor, park a jiné pamětihodnosti. 

Celkem bylo do klání přihlášeno 41 objektů. V dvoukolové soutěži se nejdříve uskutečnilo hodnocení v krajích. Následovalo hodnocení celostátní komise, která do druhého kola vybrala po třech nominovaných objektech ve dvou kategoriích – menší a větší rekonstrukce památky. V porotě zasedli členové Předsednictva Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Národního památkového ústavu a  Asociace krajů. 

Soutěžní kategorie

Kategorie menší rekonstrukce: 

Kašna Terezka Praha 1

Městské opevnění Litovel

Měšťanský dům Slavonice

Kategorie větší rekonstrukce:  

Bílá věž Hradec Králové 

Komplex krumlovských klášterů sestávající z bývalého minoritského kláštera a z kláštera sv. Kláry Český Krumlov

Křížová cesta a kaple sv. Šebestiána se zvonicí na Svatém kopečku Mikulov

Kategorie menší rekonstrukce zahrnuje obnovy památek s náklady do dvou milionů korun bez DPH. Kategorie větší rekonstrukce pak rekonstrukce památek, jejichž rozpočet na opravy přesáhl dva miliony korun bez DPH. Cena pro vítěze obou kategorií zahrnuje umělecký artefakt a finanční odměnu vlastníkovi památky – u první kategorie ve výši 50 tisíc korun a u druhé kategorie ve výši 100 tisíc korun.                                                       

roku

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS) je dobrovolná, zájmová, nestranická a nevládní organizace, sdružující především historické obce, nebo jejich částí, na jejichž území jsou zachovány významné kulturní hodnoty, zejména nemovité památky. Vzniklo z iniciativy měst v listopadu roku 1990. K 1.3.2016 má celkem 215 členů, z toho 204 řádných (obcí, měst a městských částí) a 11 přidružených. Činnost Sdružení se soustřeďuje na uchování, ochranu a trvalou využitelnost našeho kulturního dědictví. Mezi nejvýznamnější činnosti a aktivity Sdružení patří péče společně s Ministerstvem kultury a Ministerstvem pro místní rozvoj o Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón ( dotační titul MK, vícezdrojové financování ).  I na základě tohoto Programu probíhá pravidelná a úspěšná regenerace památkově chráněných území našich měst a obcí. Od roku 1994 je udělována Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace MPR a MPZ spojená s právem používat titul Historické město roku.

Počínaje rokem 1991 jako spolupořadatel, od roku 1998 pak jako hlavní gestor v České republice Sdružení organizuje vždy v září Dny evropského dědictví - Dny otevřených dveří památek (European Heritage Days - EHD), což je rozsáhlý celoevropský projekt, který vede k neformálnímu uvědomování si kořenů našich národních identit a ochraně kulturního odkazu našich předků. Dny evropského dědictví probíhají pod záštitou Rady Evropy a v naší republice též pod záštitou vrcholných státních orgánů.

Další aktivitou jsou Brány památek dokořán; v měsíci dubnu členská města připravují program u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel, který připadá na 18 dubna. Metodické působení Sdružení spočívá v pořádání odborných seminářů a konferencí.

Sdružení je partnerem Ministerstva kultury ČR, Ministerstva pro místní rozvoj ČR a Ministerstva životního prostředí ČR, orgánů vrcholných zastupitelských sborů, odborných nestátních institucí, působících v oblasti památkové péče, nezávislých neziskových organizací zabývajících se péčí o národní dědictví a spolupracuje s dalšími organizacemi a institucemi působícími v ČR i v zahraničí.


 www.historickasidla.czSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

IRENA AMBROŽOVÁ


redaktorka ve věku kolem třiceti let :-)

    Pochází z Prahy, kde strávila celý svůj život, kromě půlročního studia v Litvě a několika měsíčního toulání se Asií.

    Vystudovala Provoz a řízení letecké dopravy na ČVUT a Enviromental Engineering na ČZU. Pracuje jako dispečer v letecké dopravě.

    Pro K21 píše od léta 2014, před tím pracovala jako redaktorka a korektorka pro Studentpoint.cz, též přispívala do Informuji.cz, Info-Koktejl, CityBee a dalších. Na K21 má ráda příjemnou atmosféru podobně naladěných lidí  a možnost se dostat k zajímavým knižním a filmovým titulům.

    Mezi koníčky Ireny patří: literatura, letectví, cestování, tvůrčí psaní (je spoluautorkou dvou almanachů Odemykání), sport (zejména běh – členka běžeckého oddílu SK Svěrák, aktivně se účastní běžeckých závodů všech délek  a profilů, od krátkých krosů až po silniční maratony), běhá i Spartan race, ráda trávím čas v horách a nepohrdne dobrým pivem a vínem.

    A Ireny motto? „Daleká ať cesta má! Marné volání“

Banner

Anketa


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 26

Čtěte také...

Výstava poodhaluje historii a průběh oprav Husova pomníku

pomn 200Galerie hlavního města Prahy připravila výstavu o opravách pomníku mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí. Venkovní expozice kolem památky mapuje historii a restaurování díla. Opravy nyní míří do finální fáze. Pomník restaurátoři městu vrátí přesně 6...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Jak se zbavit Mstivý Soni

mstv200Mám ráda české knihy. V minulém roce jsem se zaměřila na české autory a letos v tom úspěšně pokračuji. Jedním z mých oblíbených je Jiří Holub. Autor ne příliš silné knihy, kterou jsem právě dočetla, není v literárním světě vůbec neznámý. Má za sebou studi...

Divadlo

Úspěšně lze cestovat do pravěku nejen na filmovém plátně, ale i na divadelních prknech

cesta-do-praveku 200Říká se, že pachatel se vrací na místo činu. Občas je těch pachatelů víc, třeba čtyři. A vracejí se na míst více. Třeba do Zlína a třeba do pravěku. Přesně tak tomu bylo v neděli 2. listopadu, kdy se ve zlínském Městs...

Film

Ztraceni v Mnichově představuje trailer

ztrac200Režisér Petr Zelenka, tvůrce divácky úspěšných komedií Knoflíkáři, Rok ďábla a  Příběhy obyčejného šílenství se po sedmi letech vrací s novým snímkem podle vlastního námětu a  scénáře Ztraceni v Mnichově. Film, který vstoupí do českých kin 22. října, nab...