Břevnov – ve stínu kláštera, Hradčanům na dohled

Břevnov – ve stínu kláštera, Hradčanům na dohled

Email Tisk

Brevnov 200Muzeum hlavního města Prahy pořádá v hlavní budově muzea, Na Poříčí 52, Praha 8 od 4. 5. 2016 do 30. 10. 2016 výstavu Břevnov – ve stínu kláštera, Hradčanům na dohled. Výstava o Břevnově je další, v pořadí již sedmá, z cyklu o pražských historických předměstích. Prezentuje nejvýznamnější místa a momenty života v Břevnově a okolí, a to prostřednictvím trojrozměrných sbírkových předmětů, obrazů, dobových pohlednic, fotografií, tisků a dalších materiálů.


Výstava zachycuje dějiny místa do poloviny 20. století až do 80. let 20. století. Návštěvník má možnost seznámit se s historií této lokality, rozkládající se v blízkosti nejstaršího mužského benediktinského kláštera v Čechách.

Koncem 19. století se začal postupně měnit venkovský charakter tohoto předměstí, které se vyvíjelo do té doby stranou průmyslového rozvoje. Přibývaly domy městského i maloměstského charakteru.

Brevnov5

V roce 1907 byl Břevnov u příležitosti pražské návštěvy císaře Františka Josefa I. povýšen na město a v roce 1922 se stal součástí Velké Prahy.

Výstava formou procházky po zákoutích starého Břevnova představuje nejen jeho zmizelou tvář zaniklých staveb a lokalit, ale přiblíží i běžný život tehdejších obyvatel. Pozornost je věnována místním spolkům, sportu, kulturním událostem, živnostem, ale také např. lomům, pískovnám a cihelnám, které zde byly v minulosti hojně zastoupeny. Dobový obrazový materiál doplňují unikátní trojrozměrné předměty.

Brevnov4

Nejcennějším exponátem výstavy je bezesporu relikviář ze 7.‒8. století, který podle tradice věnoval Břevnovskému klášteru jeho zakladatel sv. Vojtěch, nebo fragment gotické dlažby z jižního ramene ambitu kláštera ze 14. století. Návštěvníci se mohou potěšit pohledem na vzácné medaile, prohlédnout si faksimile zakládací listiny Břevnovského kláštera, dobové spolkové prapory a mnoho dalších exponátů. To vše doplňují audionahrávky vzpomínek břevnovských pamětníků. K výstavě bude vydána výpravná publikace.

Brevnov3

Místo a termín výstavy: Muzeum hlavního města Prahy, Na Poříčí 52, Praha 8. od 4. 5. 2016 do 30. 10. 2016.

Ilustrační foto autor, www.muzeumprahy.cz


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

RENÁTA LUCKOVÁ


redaktorka

    je fotografka, novinářka, moderátorka a koučka. V autorské dvojici s Pavlem Veselým organizovali a moderovali mnoho akcí. Vedla rozhovory s různými významnými osobnostmi – podnikateli, manažery, politiky, diplomaty, s lidmi z kultury a dalšími. Její fotografie a texty byly publikovány např. v Katolickém týdeníku, na webových stránkách Arcibiskupství pražského, Historická šlechta, Svět úspěšných, v kulturní a hospodářské revue Fragmenty, v časopise Naše rodina, v tiskové agentuře MediapressServis, v časopise Policista, Český bratr, Překvapení aj. Absolventka VŠE a UK. Má zkušenosti v oblasti PR, reklamy a marketingu, ale i v oblasti  firemních financí, personálního řízení a andragogiky.

    Spolu s Pavlem Veselým jsou autoři knihy "Setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP", která vyšla k jeho 70-tým narozeninám, kde publikovala i své fotografie.

Toulavka

Anketa


Partneři

Hledat

Mimísek 40

Čtěte také...

Za památkami Vysočiny


vysocina 200Územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Telči vydalo publikaci Památky Vysočiny, která je ohlédnutím za zajímavými počiny v oblasti památkové péče v Kraji Vysočina, tentokrát v roce 2015.

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Sexy až do hrobu

jak uspesne nestarnout olga struskovaPodtitul knihy Olgy Struskové Jak úspěšně (ne)stárnout naprosto vypovídá o jejím obsahu. Je v něm řečeno vše, takže mi dovolte pouze několik postřehů.

...

Divadlo

Jana Šrejma Kačírková se připravuje na Rusalku v Krumlově

Foto Jana Srejma Kacirkova 14200Čím nás letos překvapí „divadlo s nejvyšším stropem na světě“? Tuto otázku, týkající se vesměs vždy počasí, si kladou už celá desetiletí diváci stejně jako účinkující, unikátní p...

Film

Prima love přinese divákům hned tři novinky

prima Nespoutany andel200Prima love se rozhodla zakončit leden velkolepě, a to třemi novými pořady. Milovníci seriálů se mohou těšit na telenovelu Nespoutaný anděl mysteriózní drama Pomsta. Na ...