Fasáda budovy Národního muzea získává původní podobu i zásluhou odborníků z Národního památkového ústavu

Email Tisk

nm fasada 200Kontrolního dne v historické budově Národního muzea se dnes kromě ministra kultury Daniela Hermana a předsedy vlády Bohuslava Sobotky zúčastnila i generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková. Zástupci dodavatelského Sdružení M-P-I Národní muzeum jim ukázali průběh prací na fasádě budovy a opravě balustrády, restaurátorské práce na sochařské výzdobě čelní fasády a na malbách v Panteonu a také současný postup prací na budování spojovací chodby mezi historickou a novou budovou muzea.


Při přípravě obnovy a nyní při realizaci poskytli a poskytují odborní pracovníci Národního památkového ústavu metodickou pomoc a konzultace s využitím zkušeností a poznatků získaných při obnovách a restaurování těch nejvýznamnějších památkových objektů v zemi. Řadu cenných informací nám poskytly i historické fotografie z naší sbírky, které zachycují interiéry muzea ještě před dokončením či krátce po něm. Staly se například podkladem pro obnovu prvků zaniklých v roce 1945 po zásahu budovy leteckou pumou,“ řekla při této příležitosti Naďa Goryczková.
V rámci kontrolního dne byla také představena výstava plánovaná k 100. výročí vzniku republiky a 200. výročí založení Národního muzea, která bude pro návštěvníky otevřena v říjnu 2018 v rekonstruovaných prostorách historické budovy.

nm fasada 3
Rekonstrukce historické budovy Národního muzea, která byla svědkem zásadních milníků našich moderních dějin, byla vládou schválena v roce 2006 a po letech příprav a diskusí byla reálně zahájena na jaře roku 2015. Kultura je pro naši vládu jednou z priorit a všechny kulturní instituce za vládu vnímáme jako důležitý prvek občanského a společenského života – a v případě Národního muzea i jako národní prezentaci. Během tří let se nám podařilo prosadit některé významné body z vládního programu, jako je například nový zákon o státní památkové péči, zvýšení podpory živého umění nebo zajištění dostupnosti veřejných kulturních institucí. Resortu kultury se také dobře daří čerpat prostředky z Evropské unie na obnovu památek,“ uvedl Bohuslav Sobotka.
Tyto kontrolní dny jsou důležité proto, abychom si udělali představu o postupu prací. Jakkoli nemůžeme detailně rozumět technologickým otázkám rekonstrukce, můžeme sledovat, že se tu rodí dobré dílo. Jde o největší rekonstrukci v dějinách Národního muzea a tomu odpovídá péče, která je jí věnována. Přes potíže, které stavbu postihly zhruba před rokem, pokračují rekonstrukční práce podle harmonogramu,“ prohlásil Daniel Herman.

nm fasada 2
V posledních měsících se usilovně pracovalo zejména na fasádě historické budovy muzea a výsledek restauračních zásahů na sochařské výzdobě je již patrný na první pohled. Vyčištěním kamene získala fasáda výrazně světlejší odstín, čímž se opět vrátila ke svému původnímu vzhledu z konce 19. století. Většina děl na čelní straně fasády už byla očištěna za pomoci speciální chemické pasty, plasticky zaretušována v umělém kameni a nyní probíhá jejich patinace. Tyto barevné korekce sochy vizuálně sjednotí mezi sebou navzájem i s ostatními prvky fasády. Práce vedené akademickým sochařem a restaurátorem Vítem Mudruňkou probíhají pod dozorem památkářů. Světlejší barvu získá také sloupořadí, které bylo poškozeno střelbou okupačních vojáků v srpnu 1968. Stopy po opravných plombách na kameni ze 70. let 20. století však zůstanou i nadále viditelné a událost připomene také pamětní deska.
Původní dispozice novorenesanční budovy architekta Josefa Schulze se při rekonstrukci zásadním způsobem nezmění. Zastřešena ovšem budou obě muzejní nádvoří, což vytvoří prostor pro vystavení velkorozměrných exponátů a místo pro kavárnu, koncerty a společenské akce. Zpřístupněna bude kupole budovy, z níž je výhled na celou Prahu. Propojením historické budovy s novou budovou podzemní chodbou vznikne moderní muzejní komplex o rozloze více než 16 tisíc čtverečních metrů. Součástí proměny je vybudování nových expozic. Koncept historicko-přírodovědného muzea zůstane zachován, expozice však budou tvořit jeden komplexní celek a vyprávět ucelený příběh za použití moderních metod a technologií. Samozřejmostí budou restaurace, kavárny, muzejní obchody, kongresové sály, učebny pro školy, dětské a odpočinkové koutky.

nm fasada 1Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

IRENA AMBROŽOVÁ


redaktorka ve věku kolem třiceti let :-)

    Pochází z Prahy, kde strávila celý svůj život, kromě půlročního studia v Litvě a několika měsíčního toulání se Asií.

    Vystudovala Provoz a řízení letecké dopravy na ČVUT a Enviromental Engineering na ČZU. Pracuje jako dispečer v letecké dopravě.

    Pro K21 píše od léta 2014, před tím pracovala jako redaktorka a korektorka pro Studentpoint.cz, též přispívala do Informuji.cz, Info-Koktejl, CityBee a dalších. Na K21 má ráda příjemnou atmosféru podobně naladěných lidí  a možnost se dostat k zajímavým knižním a filmovým titulům.

    Mezi koníčky Ireny patří: literatura, letectví, cestování, tvůrčí psaní (je spoluautorkou dvou almanachů Odemykání), sport (zejména běh – členka běžeckého oddílu SK Svěrák, aktivně se účastní běžeckých závodů všech délek  a profilů, od krátkých krosů až po silniční maratony), běhá i Spartan race, ráda trávím čas v horách a nepohrdne dobrým pivem a vínem.

    A Ireny motto? „Daleká ať cesta má! Marné volání“

Banner

Anketa


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 26

Čtěte také...

Nově prohlášené národní kulturní památky na Královéhradecku

hra 200V Královéhradeckém kraji přibyly dvě národní kulturní památky. Obě památky patří do kategorie církevních památek, obě spojuje i celodřevěná konstrukce kostelů.

...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Kniha bez hluchých míst, nevhodná na koupaliště

200 prece nezemresPřiznávám, že thrillery nepatří mezi mé oblíbené čtivo a tak jsem si jednu takovou vzala sebou na koupaliště. Záměr byl jednoduchý, budu více ve vodě a knihu si jen tak po chvilkách prolistuji, ať vím o, co jde. Jméno autora mi ta...

Divadlo

Manželka poručíka Colomba bude zasahovat v Ústí nad Orlicí

madam colombova 200Divadelní soubor Vicena srdečně zve všechny příznivce ochotnického divadla i amatérské detektivy v sobotu 6. prosince od 19:30 hod. do Roškotova divadla, kde proběhne premiéra detektivní komedie Jana Váchala Madam Colombová zasa...

Film

5 top filmových zážitků z letošních Karlových Varů

alt47. ročník MFF Karlovy Vary se chýlí ke svému závěru a filmoví publicisté i diváci mohou začít bilancovat. Tohoto úkolu se nyní zhostí i K21, a sice očima redaktora, který navzdory tomu, že se festivalového dění účastnil pouze...