Fasáda budovy Národního muzea získává původní podobu i zásluhou odborníků z Národního památkového ústavu
Banner

Fasáda budovy Národního muzea získává původní podobu i zásluhou odborníků z Národního památkového ústavu

Email Tisk

nm fasada 200Kontrolního dne v historické budově Národního muzea se dnes kromě ministra kultury Daniela Hermana a předsedy vlády Bohuslava Sobotky zúčastnila i generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková. Zástupci dodavatelského Sdružení M-P-I Národní muzeum jim ukázali průběh prací na fasádě budovy a opravě balustrády, restaurátorské práce na sochařské výzdobě čelní fasády a na malbách v Panteonu a také současný postup prací na budování spojovací chodby mezi historickou a novou budovou muzea.


Při přípravě obnovy a nyní při realizaci poskytli a poskytují odborní pracovníci Národního památkového ústavu metodickou pomoc a konzultace s využitím zkušeností a poznatků získaných při obnovách a restaurování těch nejvýznamnějších památkových objektů v zemi. Řadu cenných informací nám poskytly i historické fotografie z naší sbírky, které zachycují interiéry muzea ještě před dokončením či krátce po něm. Staly se například podkladem pro obnovu prvků zaniklých v roce 1945 po zásahu budovy leteckou pumou,“ řekla při této příležitosti Naďa Goryczková.
V rámci kontrolního dne byla také představena výstava plánovaná k 100. výročí vzniku republiky a 200. výročí založení Národního muzea, která bude pro návštěvníky otevřena v říjnu 2018 v rekonstruovaných prostorách historické budovy.

nm fasada 3
Rekonstrukce historické budovy Národního muzea, která byla svědkem zásadních milníků našich moderních dějin, byla vládou schválena v roce 2006 a po letech příprav a diskusí byla reálně zahájena na jaře roku 2015. Kultura je pro naši vládu jednou z priorit a všechny kulturní instituce za vládu vnímáme jako důležitý prvek občanského a společenského života – a v případě Národního muzea i jako národní prezentaci. Během tří let se nám podařilo prosadit některé významné body z vládního programu, jako je například nový zákon o státní památkové péči, zvýšení podpory živého umění nebo zajištění dostupnosti veřejných kulturních institucí. Resortu kultury se také dobře daří čerpat prostředky z Evropské unie na obnovu památek,“ uvedl Bohuslav Sobotka.
Tyto kontrolní dny jsou důležité proto, abychom si udělali představu o postupu prací. Jakkoli nemůžeme detailně rozumět technologickým otázkám rekonstrukce, můžeme sledovat, že se tu rodí dobré dílo. Jde o největší rekonstrukci v dějinách Národního muzea a tomu odpovídá péče, která je jí věnována. Přes potíže, které stavbu postihly zhruba před rokem, pokračují rekonstrukční práce podle harmonogramu,“ prohlásil Daniel Herman.

nm fasada 2
V posledních měsících se usilovně pracovalo zejména na fasádě historické budovy muzea a výsledek restauračních zásahů na sochařské výzdobě je již patrný na první pohled. Vyčištěním kamene získala fasáda výrazně světlejší odstín, čímž se opět vrátila ke svému původnímu vzhledu z konce 19. století. Většina děl na čelní straně fasády už byla očištěna za pomoci speciální chemické pasty, plasticky zaretušována v umělém kameni a nyní probíhá jejich patinace. Tyto barevné korekce sochy vizuálně sjednotí mezi sebou navzájem i s ostatními prvky fasády. Práce vedené akademickým sochařem a restaurátorem Vítem Mudruňkou probíhají pod dozorem památkářů. Světlejší barvu získá také sloupořadí, které bylo poškozeno střelbou okupačních vojáků v srpnu 1968. Stopy po opravných plombách na kameni ze 70. let 20. století však zůstanou i nadále viditelné a událost připomene také pamětní deska.
Původní dispozice novorenesanční budovy architekta Josefa Schulze se při rekonstrukci zásadním způsobem nezmění. Zastřešena ovšem budou obě muzejní nádvoří, což vytvoří prostor pro vystavení velkorozměrných exponátů a místo pro kavárnu, koncerty a společenské akce. Zpřístupněna bude kupole budovy, z níž je výhled na celou Prahu. Propojením historické budovy s novou budovou podzemní chodbou vznikne moderní muzejní komplex o rozloze více než 16 tisíc čtverečních metrů. Součástí proměny je vybudování nových expozic. Koncept historicko-přírodovědného muzea zůstane zachován, expozice však budou tvořit jeden komplexní celek a vyprávět ucelený příběh za použití moderních metod a technologií. Samozřejmostí budou restaurace, kavárny, muzejní obchody, kongresové sály, učebny pro školy, dětské a odpočinkové koutky.

nm fasada 1Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 35

Čtěte také...

Zemská výstava Jižní Čechy - Horní Rakousko 2013

zemska vystava 200Historicky první přeshraniční Zemská výstava, která probíhá od jara do podzimu 2013 současně v jižních Čechách a v Horním Rakousku, propojuje čtyři města v tomto regionu. Expozice a programy přibližují vývoj příhran...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Mluvící Anglický obrázkový slovník

anglicky obrazkovy slovnik200V edici Kouzelné čtení od Albi vyšla v loňském v roce další interaktivní mluvící kniha – Anglický obrázkový slovník. Tentokrát jde o publikaci v běžném formátu s běžnými tenkými papírovými listy, což z ní dělá ...

Divadlo

Horečka sobotní noci může zachvátit opravdu každého!

Horecka 200Aplaus ve stoje, zpívající pódium a rozvlněné hlediště. Takový byl závěr muzikálového představení Horečka sobotní noci. Vytáhla jsem rodinku za kulturou a skutečně jsme nelitovali. Česká premiéra kultovního muzikálu se v pražském Kalichu uskute...

Film

Fanoušci vaření u televize se dočkají nového speciálního kanálu: Světoznámá TV stanice Food Network, začne po prázdninách vysílat v češtině!

TV Food 200Televizní kanál Food Network přináší v češtině už od 1. září inspiraci každému, kdo rád jídlo připravuje i chutná. Nejen diváci, ale i tuzemští kuchtíci se tak mohou těšit na ověřené televizní menu v podobě celosvětově oblíbených receptů, kulinářs...