Polná nominována za kraj Vysočina na titul Historické město roku 2016
Banner

Polná nominována za kraj Vysočina na titul Historické město roku 2016

Email Tisk

polna 200Již od roku 1994 vyhlašuje Ministerstvo kultury ČR soutěž o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací (MPR) a městských památkových zón (MPZ). O titul Historické město roku 2016 bude za kraj Vysočina usilovat město Polná. Vítěz celostátního kola soutěže bude slavnostně vyhlášen v dubnu 2017 u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel.

Hodnotící odborná komise složená ze zástupců Ministerstva pro místní rozvoj, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Telči vyhodnotila přihlášky pěti měst - Brtnice, Jemnice, Polné, Telče a Třebíče. Jako krajský vítěz bylo komisí vyhodnoceno město Polná, na druhém místě se umístilo město Brtnice, na třetím místě Jemnice a Telč a na čtvrtém místě Třebíč.
Polná byla Historickým městem roku 2006; nicméně za deset let je v Polné viditelný další posun v péči o památkové hodnoty města.
Z významných akcí lze uvést především obnovu chrámu Nanebevzetí Panny Marie, obnovu Karlova náměstí a bývalého židovského ghetta, obnovu Husova a Sezimova náměstí a obnovu areálu bývalého hradu, resp. zámku. V roce 2012 a 2014 se město Polná stalo krajským vítězem Kraje Vysočina v této soutěži. Obnově a zachování architektonického dědictví věnuje Polná maximální pozornost a péči. Že se památky opravují, je vidět na první pohled.

polna 1
Za posledních 13 let byla provedena regenerace všech tří náměstí a obnova více než 32 fasád měšťanských domů, které směřují do náměstí. Město Polná kontinuálně, dlouhodobě a systematicky pracuje na obnově městské památkové zóny. Také intenzivně spolupracuje a komunikuje s obyvateli v městské památkové zóně a motivuje je k obnově dalších objektů. V minulých letech se podařilo opravit i sakrální památky a  to jak v římskokatolické farnosti, tak i památky židovské komunity, které jsou přístupné návštěvníkům.
Za povšimnutí stojí i nadstandardní spolupráce města s církví, které se odráží nejen v památkové péči, ale i ve společenském životě. Zásadním počinem v roce 2016 bylo restaurování dvou kašen a především I. etapa restaurování varhan v děkanském kostele Nanebevzetí Panny Marie.

polna 2Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Partneři

Hledat

Mimísek 32

Čtěte také...

„Krmě – jídlo – žrádlo“ aneb co jsme za císaře pána jedli?

vystava krme jidlo zradlo cyklus monarchieNárodopisné muzeum Praze připravilo další výstavu z cyklu Monarchie. Výstava Krmě – jídlo – žrádlo je v pořadí již třetí vý...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Nenechte se stáhnout Ke dnu

Ke dnu PEREXV Odeonu vyšel druhý román autorky Anny Bolavé s názvem Ke dnu. Ten volně navazuje na její prvotinu Do tmy, za kterou loni obdržela Magnesii Literu za prózu. I tentokrát jsou její šance vysoké…

...

Divadlo

Schulczová/Olekšák a Rodáci v Činohre SND

SND rodaci001 perexPo premiére Havelkových Elít či Studlarovej Túžby po nepriateľovi Činohra SND pripravuje ďalšiu autorskú hru, tentoraz od dvojice Valeria Schulczová a Roman Olekšák. Táto dvojica už má za sebou medzinárodne úspešnú hru Leni. T...

Film

Do Říma s láskou …a z Říma bez bolesti

Filmová tvorba Woodyho Allena je tak jedinečná a rozmanitá, že než abychom ji nahlíželi jako celek, lépe je si ji nejprve rozdělit do několika (přesněji tří) tvůrčích období. První skupinu tvoří jeho rané filmové grotesky, v nichž prokázal svůj pozo...