Polná nominována za kraj Vysočina na titul Historické město roku 2016

Polná nominována za kraj Vysočina na titul Historické město roku 2016

Email Tisk

polna 200Již od roku 1994 vyhlašuje Ministerstvo kultury ČR soutěž o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací (MPR) a městských památkových zón (MPZ). O titul Historické město roku 2016 bude za kraj Vysočina usilovat město Polná. Vítěz celostátního kola soutěže bude slavnostně vyhlášen v dubnu 2017 u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel.

Hodnotící odborná komise složená ze zástupců Ministerstva pro místní rozvoj, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Telči vyhodnotila přihlášky pěti měst - Brtnice, Jemnice, Polné, Telče a Třebíče. Jako krajský vítěz bylo komisí vyhodnoceno město Polná, na druhém místě se umístilo město Brtnice, na třetím místě Jemnice a Telč a na čtvrtém místě Třebíč.
Polná byla Historickým městem roku 2006; nicméně za deset let je v Polné viditelný další posun v péči o památkové hodnoty města.
Z významných akcí lze uvést především obnovu chrámu Nanebevzetí Panny Marie, obnovu Karlova náměstí a bývalého židovského ghetta, obnovu Husova a Sezimova náměstí a obnovu areálu bývalého hradu, resp. zámku. V roce 2012 a 2014 se město Polná stalo krajským vítězem Kraje Vysočina v této soutěži. Obnově a zachování architektonického dědictví věnuje Polná maximální pozornost a péči. Že se památky opravují, je vidět na první pohled.

polna 1
Za posledních 13 let byla provedena regenerace všech tří náměstí a obnova více než 32 fasád měšťanských domů, které směřují do náměstí. Město Polná kontinuálně, dlouhodobě a systematicky pracuje na obnově městské památkové zóny. Také intenzivně spolupracuje a komunikuje s obyvateli v městské památkové zóně a motivuje je k obnově dalších objektů. V minulých letech se podařilo opravit i sakrální památky a  to jak v římskokatolické farnosti, tak i památky židovské komunity, které jsou přístupné návštěvníkům.
Za povšimnutí stojí i nadstandardní spolupráce města s církví, které se odráží nejen v památkové péči, ale i ve společenském životě. Zásadním počinem v roce 2016 bylo restaurování dvou kašen a především I. etapa restaurování varhan v děkanském kostele Nanebevzetí Panny Marie.

polna 2Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

RENÁTA LUCKOVÁ


redaktorka

    je fotografka, novinářka, moderátorka a koučka. V autorské dvojici s Pavlem Veselým organizovali a moderovali mnoho akcí. Vedla rozhovory s různými významnými osobnostmi – podnikateli, manažery, politiky, diplomaty, s lidmi z kultury a dalšími. Její fotografie a texty byly publikovány např. v Katolickém týdeníku, na webových stránkách Arcibiskupství pražského, Historická šlechta, Svět úspěšných, v kulturní a hospodářské revue Fragmenty, v časopise Naše rodina, v tiskové agentuře MediapressServis, v časopise Policista, Český bratr, Překvapení aj. Absolventka VŠE a UK. Má zkušenosti v oblasti PR, reklamy a marketingu, ale i v oblasti  firemních financí, personálního řízení a andragogiky.

    Spolu s Pavlem Veselým jsou autoři knihy "Setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP", která vyšla k jeho 70-tým narozeninám, kde publikovala i své fotografie.

Toulavka

Anketa


Partneři

Hledat

Mimísek 40

Čtěte také...

Děda, diaprojekce, zvuková instalace a výstava fotografií připomínají téma mezigeneračního míjení

deda perexVýstava fotografií a audiovizuální instalace Děda, které proběhnou souběžně v Komunikačním prostoru Školská 28 a v Galerii E připomínají téma mezigeneračního míjení.

 

...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Fleret - Umělci na šňůře

200litFleret - Umělci na šňůře, tak se jmenuje oficiální publikace ke 30. výročí legendární a svébytné kapely z Vizovic. Napsal ji inspicient Městského divadla Zlín Jakub Malovaný, který toho s “ogary” nemálo prožil. Nashromáždit se mu podařilo obdivuhodné množs...

Divadlo

Muzikál Ať žijí duchové! hlásí poslední sezónu!

atzijiduchove200Legendární hity Svěráka a Uhlíře se opět vrací do Kongresového centra Praha díky muzikálu Ať žijí duchové!. Producenti ohlásili, že se jedná o poslední divadelní sezónu tohoto titulu, a tak už zbývá jen 23 představení, která mají diváci š...

Film

10 pravidel jak sbalit holku, nová komedie Karla Janáka

10pravidel perexRežisér Karel Janák, tvůrce úspěšných komedií Snowboarďáci a Rafťáci se vrací ke svému oblíbenému žánru. Komedie 10 pravidel jak sbalit holku je především o tom, jak nám vztahy dokáží komplikovat život ...