Kaple v Odrách a věžový vodojem v Opavě nominovány na cenu NPÚ
Reklama
Banner

Kaple v Odrách a věžový vodojem v Opavě nominovány na cenu NPÚ

Email Tisk

ostrava200Raně barokní objevy dřevěné roubené konstrukce a figurálně malovaného deskového stropu v kapli sv. Rodiny v Odrách a věžový vodojem v železniční stanici Opava-východ jsou nominovány na cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro. Ocenění vyzdvihuje výjimečné počiny památkové péče v předchozím roce.

 

 

V kategorii Objev, nález roku byl za Moravskoslezský kraj nominován objev raně barokní dřevěné roubené konstrukce stavby a raně barokního figurálně malovaného deskového stropu hřbitovní kaple sv. Rodiny v Odrách.

V roce 2015 byla zahájena celková obnova kaple. V průběhu průzkumů se odhalily dosud neznámé historické nálezy. Při odstraňování cementových omítek se objevila dřevěná roubená konstrukce z jedlového dřeva, datovaná do doby vzniku stavby, tedy roku 1719. Po řádném vyschnutí obnovených a sanovaných dřevěných jedlových prvků se na roubenou konstrukci z exteriéru stavby nanese hliněná omítka s vápenným nátěrem podle původního stavu.

Dalším objevem byl nález dřevěného deskového stropu. Malba na prkenném zakrytí trámové stropní konstrukce je originál z 18. století. Raně barokní strop s figurálními motivy korunování Panny Marie a Svaté Trojice a s dekorativním vegetabilním rámováním jsou malovány klihovou barvou přímo na dřevo bez podkladní vrstvy.

Objev malovaného deskového stropu byl velké překvapení. Podle archivních pramenů měl být stržen při opravách kaple v roce 1862. Nález dřevěného prkenného malovaného raně barokního stropu s figurálními výjevy ve zděné stavbě je ojedinělý a v Moravskoslezském kraji nemá obdobu. V rámci celkové obnovy kaple byl strop restaurován.

V kategorii Záchrana památky ostravské pracoviště Národního památkového ústavu ocenilo nové využití věžového vodojemu v železniční stanici Opava-východ.

Památkově chráněný vodojem byl postaven v roce 1892 z režného cihelného zdiva podle projektu Severní dráhy císaře Ferdinanda. S ukončením parního provozu přestala sloužit i tato stavba.

Ostrava2

Vodárna několik desetiletí chátrala bez jakékoliv údržby. Národní památkový ústav vyhodnotil stavbu jako historicky významnou a svým vývojem i unikátní v kontextu železniční sítě České republiky. Postupně se zpracovala studie nového využití s novou funkční náplní objektu a současně zachováním hodnot této kulturní památky. Vznikl tak prostor pro výstavy, přednášky i posezení v kavárně. Výstavní panely prezentující historii a původní funkce objektu.

Ostrava1

Vodárny železničních stanic jsou obecně ohroženým stavebním druhem. Jejich poloha a stavební uspořádání neumožňují většinou další využití. Vodárna železniční stanice Opava-východ měla díky poloze u ulice Jánské potenciál pro přístup veřejnosti z uliční strany. Nicméně bez iniciativy dobrovolníků by tato unikátní stavba dnes nezůstala zachována.

Zdroj a ilustrační foto: Národní památkový ústavSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 29

Čtěte také...

Jak v jižních Čechách znovu rozkvetly zámečky a tvrze

jizni cechy200Putimská kronikářka Jaroslava Pixová se ve svých knížkách opakovaně vrací k málo známým, pozapomenutým stavebním památkám, možná příliš drobným a donedávna leckdy zdevastovaným, než aby přitahovaly větší pozornost nejen odborníků. Tak se vyp...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Kryjte si záda, superhrdinové

ultimate spiderman 8 200V dalším pokračování UltimateSpider-Man a spol. si v první polovině Peter Parker užívá radostného studentského života až do chvíle, kdy jeden bystrý student si dá dvě a dvě dohromady a začne ostatním kam...

Divadlo

Festival Ibérica klepe na dveře. Nabídne španělskou kulturu v moderním i tradičním hávu

Iberica 200Festival španělské kultury Ibérica, který mezi 11. a 16. srpnem zamíří do Prahy, Brna a Boskovic nabídne už pojedenácté uhrančivá představení plná vášnivého flamenka a španělských rytmů. V koncertní části festivalu se představí j...

Film

Před osmdesáti lety vyhrál anketu českých žen Rolf Wanka, "nejušlechtilejší z českých filmových milovníků"

wanka 200Pokud by se v polovině třicátých let minulého století vyhlašovala anketa o nejkrásnějšího filmového herce či milovníka, zvítězil by Rolf Wanka. Patřil k filmovým idolům, kterého milovaly služky, úřednice stejně jako dámy z vyšší společnosti. Potvrdil...