Kaple v Odrách a věžový vodojem v Opavě nominovány na cenu NPÚ
Banner

Kaple v Odrách a věžový vodojem v Opavě nominovány na cenu NPÚ

Email Tisk

ostrava200Raně barokní objevy dřevěné roubené konstrukce a figurálně malovaného deskového stropu v kapli sv. Rodiny v Odrách a věžový vodojem v železniční stanici Opava-východ jsou nominovány na cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro. Ocenění vyzdvihuje výjimečné počiny památkové péče v předchozím roce.

 

 

V kategorii Objev, nález roku byl za Moravskoslezský kraj nominován objev raně barokní dřevěné roubené konstrukce stavby a raně barokního figurálně malovaného deskového stropu hřbitovní kaple sv. Rodiny v Odrách.

V roce 2015 byla zahájena celková obnova kaple. V průběhu průzkumů se odhalily dosud neznámé historické nálezy. Při odstraňování cementových omítek se objevila dřevěná roubená konstrukce z jedlového dřeva, datovaná do doby vzniku stavby, tedy roku 1719. Po řádném vyschnutí obnovených a sanovaných dřevěných jedlových prvků se na roubenou konstrukci z exteriéru stavby nanese hliněná omítka s vápenným nátěrem podle původního stavu.

Dalším objevem byl nález dřevěného deskového stropu. Malba na prkenném zakrytí trámové stropní konstrukce je originál z 18. století. Raně barokní strop s figurálními motivy korunování Panny Marie a Svaté Trojice a s dekorativním vegetabilním rámováním jsou malovány klihovou barvou přímo na dřevo bez podkladní vrstvy.

Objev malovaného deskového stropu byl velké překvapení. Podle archivních pramenů měl být stržen při opravách kaple v roce 1862. Nález dřevěného prkenného malovaného raně barokního stropu s figurálními výjevy ve zděné stavbě je ojedinělý a v Moravskoslezském kraji nemá obdobu. V rámci celkové obnovy kaple byl strop restaurován.

V kategorii Záchrana památky ostravské pracoviště Národního památkového ústavu ocenilo nové využití věžového vodojemu v železniční stanici Opava-východ.

Památkově chráněný vodojem byl postaven v roce 1892 z režného cihelného zdiva podle projektu Severní dráhy císaře Ferdinanda. S ukončením parního provozu přestala sloužit i tato stavba.

Ostrava2

Vodárna několik desetiletí chátrala bez jakékoliv údržby. Národní památkový ústav vyhodnotil stavbu jako historicky významnou a svým vývojem i unikátní v kontextu železniční sítě České republiky. Postupně se zpracovala studie nového využití s novou funkční náplní objektu a současně zachováním hodnot této kulturní památky. Vznikl tak prostor pro výstavy, přednášky i posezení v kavárně. Výstavní panely prezentující historii a původní funkce objektu.

Ostrava1

Vodárny železničních stanic jsou obecně ohroženým stavebním druhem. Jejich poloha a stavební uspořádání neumožňují většinou další využití. Vodárna železniční stanice Opava-východ měla díky poloze u ulice Jánské potenciál pro přístup veřejnosti z uliční strany. Nicméně bez iniciativy dobrovolníků by tato unikátní stavba dnes nezůstala zachována.

Zdroj a ilustrační foto: Národní památkový ústavSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 35

Čtěte také...

Vodní elektrárna v Liberci – Rudolfově je kulturní památkou

Elektrarna 200Vodní elektrárna v Liberci – Rudolfově byla prohlášena Ministerstvem kultury ČR kulturní památkou. Vodní elektrárna v Rudolfově (Rudolfsthal) v Jizerských horách se nachází na okraji  Liberce.

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Výpověď tří sester - jejich životy a lásky

jsme prece sestry perexDie Welt zhodnotil tuto knihu stručně: „Poutavý rodinný příběh“. Nerada opisuju z knih a používám myšlenky někoho jiného, nemá se to dělat, je to neetické. A navíc vy čekáte můj názor. Ale s tím, co jsem si přečetla ...

Divadlo

Casting na popravu – události léta 1945 ve Švandově divadle

pankrac 200Válečné a poválečné období i po sedmdesáti letech stále láká ke zpracování mnoho umělců různých žánrů. Přece jenom tato doba s sebou přinesla naprosto neuvěřitelné situace a osudy. Jak by to vypadalo, kdyby se v jedné pankrácké cele potkaly Adi...

Film

Dvě filmové klasiky Davida Finchera na nejmodernějších nosičích

FincherDavid Fincher patří k nejuznávanějším režisérům současnosti a každý jeho počin je vyhlížen s velkým očekáváním. Jeho filmografie sice není tak obsáhlá a zatím sestává z deseti titulů, každý z nich je ale moderní klasikou. Dva z nich vyš...