Bečov nad Teplou : Národní památkový ústav přes léto nezahálí
Banner

Bečov nad Teplou : Národní památkový ústav přes léto nezahálí

Email Tisk

becov nad teplouArchitekti, přemýšlejme! V červnu tohoto roku byla uvedena neveřejná architektonická soutěž Národního památkového ústavu v Praze.  Úkolem soutěžících je do 10. září 2012 odevzdat soutěžní návrhy na koncepční a celkové řešení záchrany, obnovy a využití dosud nepřístupné části areálu středověkého horního hradu Státního hradu a zámku v Bečově nad Teplou, který se nalézá v Karlovarském kraji.

Jak nám vysvětlila generální ředitelka NPÚ, ing. arch. Naďa Goryczková, je tato soutěž jako alternativa, vycházející ze zákona o veřejných zakázkách § 102, ideálním nástrojem k naplnění výjimečných ambicí tohoto projektu, který byl již v roce 2010 oceněn cenou Evropské unie/Europa Nostra. Kastelán Státního hradu a zámku Bečov, Mgr. Tomáš Wizovský, považuje projekt za nalezení způsobu specifické prezentace historických hodnot hradu laické i odborné veřejnosti. „Památka tak bude moci svým návštěvníkům nabídnout, vedle současné expozice věnované relikviáři sv. Maura, památky nevyčíslitelné hodnoty i prostor pro edukativní prohlídky a prohlídkový okruh okolo stavebně nejstarší části areálu,“ upřesnil kastelán budoucnost národní kulturní památky.

V současnosti můžeme navštívit asi třetinu z rozsáhlého komplexu, mimo který se nachází mimořádně autentický středověký hrad, který čeští i zahraniční odborníci velmi oceňují.  Areál Bečova se tedy stane postupně koncepčním a metodickým pracovištěm, kde se budou vzdělávat všechny věkové skupiny, zejména studenti pedagogických fakult.

becov nad teplou

Výherce soutěže musí být specialista na restaurování, který nabídne a přijde s nejlepší realizací, tj. zachová v rámci rekonstrukce největší autenticitu středověkého hradu Bečova, nesmí nic poškodit, ani zničit a musí počítat s tím, že zámek bude nadále přístupný (10 měsíců) veřejnosti.  

A co bude stát rekonstrukce stát?

Do roku 2015 je plánováno, po rekonstrukci prostor středověkého horního hradu včetně jeho okolí, jejich zpřístupnění. MK ČR vyčlenilo na rekonstrukci hradu Bečov 90 milionů Kč.

becov nad teplou klausova

Co dosud víme o Relikviáři sv. Maura?

Dosud dochovaný středověký hrad patřící pánům z Oseka na počátku 14. století, upravený renesanční palác Pluhovských a barokní zámek Questenberků z 18. století – to vše tvoří unikátní architektonický celek. V roce 1985 byl pod podlahou hradní kaple objeven domečkový,  tumbový relikviář sv. Maura -  románská zlatnická památka z počátku 13. století, který po náročné restaurátorské práci je samostatně umístěn v prostorách zámku.

becov nad teplou original


Relikviář byl vyroben v dnešní Belgii na zakázku benediktýnského kláštera, který získal relikvie sv. Jana Křtitele a sv. Maura z katedrály v Remeši. Po Velké francouzské revoluci byl klášter zrušen a relikviář skončil v zákristii spřáteleného farního kostela mezi starým nábytkem. V roce 1838 jej vykoupil majitel bečovského panství Alfréd de Beaurfort-Spontin a nechal jej opravit. V roce 1888 byl relikviář vystaven na výstavě v Bruselu. V roce 1889 jej Beaufortové přemístili na svůj zámek v Bečově nad Teplou. Po roce 1945, v návaznosti na tzv. Benešovy dekrety, byli z důvodu kolaborace s Němci Beaufortové nuceni opustit republiku, ale relikviář uschovali do zásypu podlahy hradní kaple Navštívení  Panny Marie, a to na 40 let.

V roce1984 vyjednával Danny Douglas, obchodník z USA, o odkoupení blíže neurčené historické památky, ukryté na území České republiky. Čeští kriminalisté se to  samozřejmě dozvěděli a prohledali bečovský areál,  a už druhý den byl relikviář objeven v zásypu hradní kaple. Stát jej zapůjčil Umělecko-průmyslovému muzeu v Praze. V roce 1991 začaly restaurátorské práce a trvaly jedenáct let.

becov nad teplou truhla

Uvnitř relikviáře se nalézají kosterní ostatky čtyř světců, konkrétně sv. Maura, Sv. Apolináře, sv. Timoteje a sv. Jana Křtitele. Dekoraci relikviáře tvoří soubor 12 reliéfů, 14 sošek z pozlaceného stříbra, drahé kameny, polodrahokamy, antické gemy, filigrány a emaily.

Relikviář je umístěn v trezorové místnosti a je pečlivě střežen bezpečnostní agenturou Trade FIDES pomocí poplachové zabezpečovací signalizace. Současně se monitorují parametry prostředí místnosti – teplota a vlhkost, data se zpracovávají a překročení předem nastavených hodnot je signalizováno. Elektrická požární signalizace a nejmodernější kamerový systém samozřejmě nechybí.

NPÚ a památky v jeho správě

Národní památkový ústav je největší příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR. Vedle své role odborné složky v procesu památkové péče v České republice plní také povinnosti vyplývající ze správy více než stovky státních památek. Většina z nich je veřejnosti přístupná a z konvolutu památek přímo ve správě NPÚ jich je sedm zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO: „zámecký komplex Český Krumlov, zámek Litomyšl, zámek Telč, poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou, zámky Valtice, Lednice a Janův Hrad v rámci Lednicko-valtického areálu a Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži.

becov nad teplou truhla

NPÚ otevřel 11. července 2012 v pražské ulici Na Perštýně nové pražské Infocentrum, kde si můžeme zakoupit pohlednice, odborné publikace, periodika, či originální suvenýry z hradů a zámků. Získáme zde také aktuální informace z památek ve správě NPÚ a možnost  orientovat se mezi stovkami kulturních akcí na státních hradech, zámcích i informace o jejich provozu.   

Vyhlášení soutěže: www.uverejnovani.cz
Informace o soutěži: www.npu.cz
                                    www.cka.cz
NPÚ,Valdštejnské nám. 3
118  01 Praha 1 - Malá Strana
P. O. Box 84
Tel: 257 010 207
Tisková mluvčí: Mgr. Zdeňka Kalová DiS
mobil 724  511 225
 
Státní hrad Bečov nad Teplou - národní kulturní památka
Tel.: 353 999 394
Návštěvní doba 2012:
Srpen: út-ne 10 – 18 hod.
Září: út-ne 10-17 hod.
Říjen: so,ne, svátky 10 -17 hod.
Poslední prohlídka začíná hodinu před ukončením návštěvní doby objektu
Délka prohlídky: každý okruh 45 min.
                            3. okruh 105 min.
Prohlídka je s průvodcem (okruh s relikviářem sv. Maura- max. 25 lidí)
Pro skupiny nad 15 osob se u obou okruhů doporučuje rezervace prohlídky předem na  tel. 353 999 394

Cizojazyčný výklad (anglicky, německy, rusky, francouzsky, španělsky, polsky)
 nebo texty (německy, anglicky, rusky, francouzsky, italsky, holandsky)
Texty v českém jazyce jsou k dispozici pro sluchově postižené
Pro nevidomé je k dispozici haptický model relikviáře zhotovený v měřítku 1:1 s odlitky 14 sošek a 12 reliéfů

Kulturní akce 2012 na Bečově nad Teplou

8. – 16. září  
EHD – Dny evropského kulturního dědictví

3. listopadu
Lampionový průvod

Mobil: 606 659 637
E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.zamek-becov.cz


Ilustrační foto: internetSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Partneři

Hledat

Mimísek 35

Čtěte také...

Muzeum představuje největší soukromou sbírkou produktů Apple na světě

Muzeum200Apple Museum, první svého druhu nejen v České republice, se otevřelo pro veřejnost v historickém centru Prahy. Unikátní expozice představuje nejhodnotnější a nejkomplexnější kolekci počítačů z let 1976 až 2012 a dalších předmětů z produkce společnost...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Dharmachari Nagaraja: Pohádky pro malé Buddhy

Pohadky pro male Buddhy 200Příběhy v této knize dodají dětem odvahu vytvořit si pozitivní přístup k obtížím, které je mohou v životě potkat. Pokusila jsem se na tuto neobvyklou pohádkovou knihu podívat očima dětí. Jako dospělák bych řekla,...

Divadlo

Život je kabaret

Cabaret 200Muzikál. To jest dramatický žánr, který vyvolává rozporuplné emoce. Jedni ho považují za vysoké umění, neboť jeho provedení klade na interprety notné nároky (muzikáloví herci musí být velmi dobří činoherci, zpěváci i tanečníci), jiní jím opovrhuj...

Film

Nová česká komedie Montenegro zažije velkolepou premiéru v multikinech Premiere Cinemas v Praze, Olomouci i Teplicích

montenegro 200Velká off-road vozidla či obří závodní vozy Tatra budí respekt od pohledu již v přírodě, natož pak na rušné silnici ve městě. Vždy je to ale nezapomenutelný zážitek, který bere dech. A tvůrci nové české road movie komedie Montenegro ve sp...