Konference Quo Vadis III. - jak pečujeme o historické interiéry
Banner

Konference Quo Vadis III. - jak pečujeme o historické interiéry

Email Tisk

200histNárodní památkový ústav ve spolupráci s Národním muzeem, Asociací majitelů hradů a zámků a Českým národním komitétem ICOMOS uspořádali 3. ročník mezinárodní konference Mosty mezi hrady a zámky — Quo Vadis, zaměřenou letos na péči o historické interiéry a budoucnost evropských památek. Hlavním pořadatelem setkání byl Národní památkový ústav.Letošní konference proběhla v budově Národního muzea – Českého muzea hudby v Praze a v historických interiérech státního zámku Konopiště a Arcibiskupství pražského.

Konferenci zahájili Naděžda Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu, Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea a Josef Štulc, prezident Českého národního výboru Mezinárodní rady pro památky a sídla (ICOMOS).

hist1

Jak zaznělo v úvodu konference, Česká republika zaujímá co do počtu kulturních památek jedno z předních míst. Přitom mnohé objekty se mohou pochlubit nejen kvalitní architekturou, ale i bohatými interiéry. Podle památkářů lze vystopovat tři základní pilíře památkové péče: jednak je to samotná ochrana našeho kulturního dědictví, dalším pilířem je uchovávání tohoto dědictví pro generace příští a konečně třetím, neméně významným aspektem je samotná prezentace našeho kulturního dědictví široké veřejnosti.

V další části programu konference vystoupili odborníci nejen z České republiky, ale také z Velké Británie, Francie a Německa.

Součástí programu konference byly také dva praktické semináře, a to návštěva zámku Konopiště (sídlo arcivévody Františka Ferdinanda d´Este s mimořádnou sbírkou historických zbraní a loveckých trofejí) a Arcibiskupského paláci v Praze (vzácně dochované interiéry z poloviny 18. století včetně jedinečné sbírky tapisérií).

Pro účastníky letošního setkání připravili organizátoři také prohlídku Starého Města pražského nebo Pražského hradu s komentářem expertů Národního památkového ústavu a Správy Pražského hradu. 

hist

Cílem konferencí Quo Vadis je již tradičně vytvoření mezinárodní platformy pro sdílení nejnovějších poznatků a zkušeností v oblasti péče o nemovité kulturní dědictví.

Minulý ročník mezinárodní konference Quo Vadis 2012 se uskutečnil v prostorách Státního zámku Sychrov. První ročník konference proběhl v Jindřichově Hradci. 

Téma letošního setkání nebylo v žádném případě vybráno náhodně; ukazuje se, že proces restaurování, jehož cílem je kromě stabilizace architektonické podstaty objektů také jejich optimální výtvarná interpretace, která poskytuje neocenitelný zdroj informací, sehrává klíčovou roli při zkvalitňování prezentace památky u široké veřejnosti.

Národní památkový ústav spravuje největší soubor nemovitého kulturního dědictví ČR; stará se o více než stovku památkových objektů, mezi něž patří hrady, zámky, kostely, kláštery, skanzeny či technické památky, s nimi spojené pozemky a rovněž historické zahrady a parky.

 hist2

Zdroj: podklady Národního památkového ústavu

Ilustrační foto: autor článku


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Partneři

Hledat

Mimísek 32

Čtěte také...

Cyrilometodějské tradice v Národní galerii v Praze

200hisVýstava, symbolicky nazvaná CM 863 s podtitulem Svatí Cyrila a Metoděj - Dějiny, tradice, úcta, je součástí oslav 1150 letého výročí příchodu Cyrila (Konstantina) a Metoděje na Velkou Moravu roku 863, pořádaných pod záštitou UNESCO.

...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Lhotákův vláček opět míří mezi děti

vlacekobalkaNakladatelství Albatros přináší nejen dětem nové vydání mnoha generacemi milovaného a jako rodinnou vzácnost uchovávaného leporela Šťastně dojeď, dlouhý vláčku!, jehož stránky zdobí nostalgický půvabné ilustrace jednoho z nejznámějších českých ...

Divadlo

Divadlo Archa: Kdo je srab a kdo je hrdina aneb představení Vadí-nevadí.cz

arc 200V září a říjnu můžete zavítat do divadla Archa na dokumentárně divadelní inscenaci Vadí–nevadí.cz od autorů Jany Svobodové a Philippa Schenkera. Ti spolu s hudebníkem Janem Burianem a videoartistou Jaroslavem Hrdličkou postavili na náměstí...

Film

Květnový mezinárodní víkend žen přivítá dvě špičky žánru world music. Finskou kapelu Värttinä a český hudební soubor BraAgas

finové200V rámci seriálu koncertů s názvem Mezinárodní víkend žen, který již několik let pořádá agentura Liver Music, navštíví Českou Republiku finská folková skupina Värttinä. Jako support vystoupí česká, několikrát oceněná skupina BraAgas.