Konference Quo Vadis III. - jak pečujeme o historické interiéry

Konference Quo Vadis III. - jak pečujeme o historické interiéry

Email Tisk

200histNárodní památkový ústav ve spolupráci s Národním muzeem, Asociací majitelů hradů a zámků a Českým národním komitétem ICOMOS uspořádali 3. ročník mezinárodní konference Mosty mezi hrady a zámky — Quo Vadis, zaměřenou letos na péči o historické interiéry a budoucnost evropských památek. Hlavním pořadatelem setkání byl Národní památkový ústav.Letošní konference proběhla v budově Národního muzea – Českého muzea hudby v Praze a v historických interiérech státního zámku Konopiště a Arcibiskupství pražského.

Konferenci zahájili Naděžda Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu, Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea a Josef Štulc, prezident Českého národního výboru Mezinárodní rady pro památky a sídla (ICOMOS).

hist1

Jak zaznělo v úvodu konference, Česká republika zaujímá co do počtu kulturních památek jedno z předních míst. Přitom mnohé objekty se mohou pochlubit nejen kvalitní architekturou, ale i bohatými interiéry. Podle památkářů lze vystopovat tři základní pilíře památkové péče: jednak je to samotná ochrana našeho kulturního dědictví, dalším pilířem je uchovávání tohoto dědictví pro generace příští a konečně třetím, neméně významným aspektem je samotná prezentace našeho kulturního dědictví široké veřejnosti.

V další části programu konference vystoupili odborníci nejen z České republiky, ale také z Velké Británie, Francie a Německa.

Součástí programu konference byly také dva praktické semináře, a to návštěva zámku Konopiště (sídlo arcivévody Františka Ferdinanda d´Este s mimořádnou sbírkou historických zbraní a loveckých trofejí) a Arcibiskupského paláci v Praze (vzácně dochované interiéry z poloviny 18. století včetně jedinečné sbírky tapisérií).

Pro účastníky letošního setkání připravili organizátoři také prohlídku Starého Města pražského nebo Pražského hradu s komentářem expertů Národního památkového ústavu a Správy Pražského hradu. 

hist

Cílem konferencí Quo Vadis je již tradičně vytvoření mezinárodní platformy pro sdílení nejnovějších poznatků a zkušeností v oblasti péče o nemovité kulturní dědictví.

Minulý ročník mezinárodní konference Quo Vadis 2012 se uskutečnil v prostorách Státního zámku Sychrov. První ročník konference proběhl v Jindřichově Hradci. 

Téma letošního setkání nebylo v žádném případě vybráno náhodně; ukazuje se, že proces restaurování, jehož cílem je kromě stabilizace architektonické podstaty objektů také jejich optimální výtvarná interpretace, která poskytuje neocenitelný zdroj informací, sehrává klíčovou roli při zkvalitňování prezentace památky u široké veřejnosti.

Národní památkový ústav spravuje největší soubor nemovitého kulturního dědictví ČR; stará se o více než stovku památkových objektů, mezi něž patří hrady, zámky, kostely, kláštery, skanzeny či technické památky, s nimi spojené pozemky a rovněž historické zahrady a parky.

 hist2

Zdroj: podklady Národního památkového ústavu

Ilustrační foto: autor článku


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

RENÁTA LUCKOVÁ


redaktorka

    je fotografka, novinářka, moderátorka a koučka. V autorské dvojici s Pavlem Veselým organizovali a moderovali mnoho akcí. Vedla rozhovory s různými významnými osobnostmi – podnikateli, manažery, politiky, diplomaty, s lidmi z kultury a dalšími. Její fotografie a texty byly publikovány např. v Katolickém týdeníku, na webových stránkách Arcibiskupství pražského, Historická šlechta, Svět úspěšných, v kulturní a hospodářské revue Fragmenty, v časopise Naše rodina, v tiskové agentuře MediapressServis, v časopise Policista, Český bratr, Překvapení aj. Absolventka VŠE a UK. Má zkušenosti v oblasti PR, reklamy a marketingu, ale i v oblasti  firemních financí, personálního řízení a andragogiky.

    Spolu s Pavlem Veselým jsou autoři knihy "Setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP", která vyšla k jeho 70-tým narozeninám, kde publikovala i své fotografie.

Toulavka

Anketa


Partneři

Hledat

Mimísek 40

Čtěte také...

Rhodos - Bájný ostrov, který se podle legendy vynořil z moře

Rhodos 200Řecko je mýty a legendami doslova prosycené. Báje se samozřejmě nevyhnuly ani ostrovu Rhodos. Je pravdou, že k Rhodosu se neváže tolik legend jako například ke Krétě, či k Aténám, ale těch několik málo pověstí je stejně zajímavých.

...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Třicetiminutová kuchařka bezpšeničných receptů

Bez psenice 200Když vydal William Davis knížku Život bez pšenice, prý se strhla doslova bouře a milióny lidí změnily své stravovací návyky. Tito lidé zjistili, že geneticky upravená pšenice pro ně není nezbytně nutná, ba právě naopak – je nutričně ochuz...

Divadlo

Švandovo divadlo uvede Lámání chleba, hru o přátelství v dobách nesvobody

chleba perexKolik a co všechno chceme zaplatit za přátelství, slušnost nebo odvahu? Nejen na to odpoví původní česká hra Lámání chleba, drama pojednávající o třech kamarádech, proměnách moravského venkova a také šedesáti letech české his...

Film

Hrdinové Krobotova nového filmu Kvarteto žijí hudbou a touží po štěstí

kvarteto 200Natáčení nového celovečerního filmu Miroslava Krobota Kvarteto je v plném proudu, filmaři točí v těchto dnech v Arcidiecézním muzeu Olomouc. Po divácky úspěšném Krobotově režijním debutu Díra u Hanušovic, který v kinech vidělo 153 tisíc diváků, ...