Dny strachu: osudy ukrývaných Židů na Slovensku
Banner

Dny strachu: osudy ukrývaných Židů na Slovensku

Email Tisk

dny strachu perexNakladatelství Epocha a Pražská vydavatelská společnost vydaly v edici Magnetka monografii historika Milana Hese Dny strachu, která přináší ucelený pohled na problematiku Slovenského státu a jeho tzv. řešení  židovské otázky. Kniha nese podtitul Osudy ukrývaných Židů na Slovensku v časech vlády Jozefa Tisa a je věnována památce obětí holocaustu, všem československým občanům, kteří se stali štvanou zvěří v časech rasového násilí.

 

 

Autor se ve čtyřech kapitolách pokouší popsat vznik a vývoj Slovenského státu a jeho vztah k židovskému obyvatelstvu, které tehdy čítalo zhruba 90 000 osob,  perzekuci Židů i první pokus o jejich násilnou deportaci na území, která Slovensko muselo v listopadu 1938 podstoupit Maďarsku, arizaci židovského majetku, spolupráci s německými poradci – odborníky na židovskou otázku, vytváření židovských pracovních a koncentračních táborů (např. Sereď), organizaci transportů na východ a způsoby, jakými se Židé pokoušeli zařazení do transportů vyhnout. Milan Hes se samozřejmě věnuje i Slovenskému národnímu povstání a následné okupaci země.

Je stále málo známým faktem, že Slovenský stát jako jediný stát v nacisty okupované Evropě za odvoz slovenských Židů na východ Němcům platil. Říše totiž požadovala za převzetí lidského nákladu zaplatit. Částka byla poměrně vysoká 500 marek za osobu, což při tehdejším kurzu činilo asi 5 000 slovenských korun. Podle historika Ivana Kamence  se celková suma za deportace vyšplhala do závratné výše půl miliardy slovenských korun. V roce 1942 bylo vypraveno 57 transportů s 60 000 osobami.

Faktografické informace autor prokládá literárními rekonstrukcemi rozhovorů slovenských politiků a úryvky vzpomínek přeživších obětí holocaustu. Velmi zajímavá jsou vyprávění lidí, kteří se před deportacemi ukrývali v ilegalitě (ve sklepech, stodolách, zemljankách či v lesích), kde by samozřejmě bez pomoci druhých  neměli šanci přečkat do konce války. Kniha má být tedy i jakýmsi pomníkem cti pro ty jedince, kteří se odhodlali riskovat svou bepečnost a perzekuovaným osobám pomohli.

Problematika Slovenského státu a jeho „dobrovolná“ likvidace vlastních občanů židovského původu i chování Slováků k jejich židovským sousedům (udávání, rabování, arizace jejich majetku, pomoc za nehorázné finanční částky) je na Slovensku stále ožehavou otázkou, při níž je veškerá vina svalována na nacisty. Prostřednictvím této publikace se tak mohou čeští čtenáři seznámit s temným obdobím slovenské historie a s málo známými či zatajovanými fakty.

Dny strachu nejsou jen dílem o štěstí v neštěstí, které postihlo řadu rodin v éře Slovenského státu, ale také textem, který nás může vést k zamyšlení nad schopnostmi jednotlivce a společnosti seznamovat se a vyrovnávat se s historickou pamětí. Dokázali bychom i dnes pomoci ostrakizovaným bytostem? Byli bychom schopni psancům nabídnout bezpečné útočiště? Kolik z nás by v této situaci riskovalo vlastní život? Nehrál by svou klíčovou roli pro naplnění pomoci bezbranným lidem pouhý profit? Neselhali by nakonec někteří „zachránci“ pod vlivem zvyšujícího se tlaku? Dny strachu spatřují světlo světa v době, kdy poslední příslušníci z generace přímých svědků nacistické genocidy navždy odcházejí.  

O autorovi:
Milan Hes se narodil v roce 1976. Je absolventem oborů dějepis a základy humanitní vzdělanosti na UJEP v Ústí nad Labem. V roce 2012 na FF UK v Praze obhájil disertační práci na téma „Didaktické aspekty historické paměti holocaustu“ a absolvoval tak znovu obnovený obor didaktika dějepisu. Vyučuje na gymnáziu v Praze 4. Je spoluautorem kolektivní monografie „Kulturní a sociální skutečnost v dějezpytném myšlení“ (1999). Od roku 2005 pravidelně publikuje v odborných a populárně naučných časopisech. V roce 2012 vydal v nakladatelství Epocha publikaci „Čekání na smrt“, pojednávající o rodinném táboře českých Židů v Osvětimi. Pro stejné nakladatelství připravil v roce 2013 k vydání knihu „Promluvili o zlu“ (Holocaust mezi dějinami a pamětí). 

Dny strachu. Osudy ukrývaných Židů na Slovensku v časech vlády Jozefa Tisa

dny strachu

Autor: Milan Hes
Žánr: literatura faktu
Vydáno: 2013
Stran: 134
Vydalo: Nakladatelství Epocha a Pražská vydavatelská společnost

Hodnoceni: 80 % 

Zdroj foto: epocha.cz


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

  32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

  Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

  Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

  Životní motto:

  Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Partneři

Hledat

Mimísek 32

Čtěte také...

Západ, nebo východ

zapad nebo vychod200Čeští intelektuálové již od dob národního obrození s oblibou řešívali, kam český národ vlastně patří. Zda by se podle společného (slovanského) původu měl přimknout k Rusku, případně k bolševickému Sovětské...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Březen – měsíc čtenářů 2016, aneb Knihovny jsou kreativní nejen v březnu

brezen200Svaz knihovníků a informačních pracovníků vyhlásil na měsíc březen sedmý ročník kampaně Březen – měsíc čtenářů. Letošním motem je Knihovny jsou kreativní nejen v březnu. Cílem  akce je propojit čtenáře, organizace a instituce zabývající se psaným slo...

Divadlo

Cena Thálie za pařížského "vrabčáka" pro Hanu Fialovou

FIALOVA PEREXCenu Thálie za ztvárnění Edith Piaf v komorním muzikálu Edith a Marlene, který v režii Janusze Klimszy uvádí Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě, získala v sobotu 28. března na slavnostním ceremoniálu v hi...

Film

Léto s Best film fest

altJiž podruhé se uskuteční ve čtyřech vybraných pražských kinech filmová přehlídka toho nejlepšího za posledního půl roku. Nejúspěšnější a divácky nejnavštěvovanější snímky budou na týden opět nasazeny do programů promítání a kdokoliv tak má možnost shlédnout to, c...