Po stopě Karla Maye - Stvořitel náčelníka Vinnetou a jeho ústecké inspirace

Email Tisk

may perexStvořitel náčelníka Vinnetou a jeho ústecké inspirace. Muzeum města Ústí nad Labem připravilo společně s Národním muzeem – Náprstkovým muzeem asijských, afrických a amerických kultur pro začátek roku 2014 výstavní projekt, který ojedinělým způsobem přibližuje dílo spisovatele Karla Maye a jeho vztah k Čechám a k Ústecku především. V rámci výstavy se mohou návštěvníci seznámit s řadou témat především cestopisných a dobrodružných děl Karla Maye, která jsou ilustrována originálními původními předměty. A to ať už se jedná o oblast Severní a Jižní Ameriky, Balkánu a Blízkého Východu nebo jiných oblastí světa, kde hrdinové románů a povídek Karla Maye prožívali svá dobrodružství. 

 

 

Karel May žil v letech 1842 až 1912 v nedalekém Sasku. Až do doby než se stal skutečně mezinárodně uznávaným spisovatelem, nepoznal jinou krajinu než právě rodné Sasko a severozápadní Čechy. Krušné hory, Česko-Saské Švýcarsko, kaňon řeky Labe v České středohoří, to je ta skutečná inspirace pro romantické kulisy jeho příběhů, ať už se odehrávaly kdekoliv na světě. 

mayKarel May (25. února 1842 Ernstthal – 30. března 1912 Radebeul)

Ústecko poznal již v roce 1869, kdy byl ve Valkeřicích nedaleko Zubrnic zadržen rakouskými četníky. Byl totiž na něj v Sasku vydán zatykač pro drobné krádeže a podvody, za které si pak odseděl několik let ve vězení. Zde se napravil, ale první stálé zaměstnání po návratu z vězení mu přátelé našli až v Ústí nad Labe, kde pracoval pro časopis „Schacht und Hütte“. Teprve poté se začal věnovat literatuře a stal se jedním z nejčtenějších autorů dobrodružné literatury. Do Ústí nad Labem se vrátil v roce 1897, když během několika týdnů v dnešním penzionu Srdíčko v Brné napsal román Vánoce. 

Česky vyšel text Karla Maye poprvé již v roce 1888 a byl to jeden z prvních překladů díla Karla Maye z němčiny do jiného jazyka. Češi si jeho příběhy oblíbili, staly se pro několik generací základní dobrodružnou literaturou pro mládež. Fenomén Karla Maye a jeho náčelníka Apačů Vinnetoua a dalších hrdinů zažil návrat v šedesátých letech 20.století v souvislosti se zfilmováním řady jeho knih. Ústí nad Labem je dnes jediné město v Česku, které má ulici Karla Maye a ve městě se nachází dvě pamětní desky. V Brné na penzionu Srdíčko a v Revoluční ulici na domě, kde žil přítel Karla Maye knihkupec Franz Krüger. 

Na výstavě se návštěvníci mohou seznámit jak s odkazy na literární dílo Karla Maye, tak na jeho pozdější reflexi v populární kultuře, kde se především v období kolem roku 1970 výrazně prosadily filmové adaptace řady jeho děl, od příběhů slavného náčelníka Apačů Vinnetoua až po podivuhodná dobrodružství Old Shatterhanda alias Kara ben Nemsího ve více než padesáti zemích celého světa. Právě na tato dobrodružství odkazují také jedinečné exponáty zapůjčené z muzea Karla Maye v Radebeulu – dvě nejslavnější pušky dobrodružné literatury – stříbrná puška Vinnetoua a medvědobijka Old Shatterhanda.

Národní muzeum - Náprstkovo muzeum  asijských, afrických a amerických kultur doplnilo výstavu o několik desítek zcela autentických předmětů, které jsou v díle Karla Maye na různých místech zmiňovány, i když samotný Karel May je z osobní zkušenosti poznal až dávno poté, co se stal slavným spisovatelem. Dalšími, kdo zapůjčily řadu autentických sbírkových předmětů, byly Národní památkový ústav, Moravské zemské muzeum v Brně, Muzeum Karla Maye v Radebeulu, Severočeské muzeum v Liberci, Zoologická zahrada v Ústí nad Labem a řada soukromých sběratelů. 

Výstava v Muzeu města Ústí nad Labem potrvá od 5.února do 8.června 2014.


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 27

Čtěte také...

Jak si žil přemyslovský dvůr?

prem 200Do nedávna se dějepisné publikace s oblibou zabývaly hlavně udatnými i zbabělými skutky slavných osobností, ulpívaly na líčení válek a jejich důsledků, promýšlely hospodářské proměny či dokonce sváry mezi jednotlivými skupinami obyvatelstva. Nyní se kone...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Našlo se řešení? Aneb Pařížská dieta

parizska dieta perexŽijeme v rozporuplné době. Jsme svým vzhledem posedlejší než kdy dřív, ale jen hrstka z nás je spokojená. Naše duševní pohoda závisí na tom, jak vnímáme sami sebe. Tloušťka je nemoderní, proto hle...

Divadlo

Divadlo se rozloučí na náměstí se sezonou muzikálem Řek Zorba

Zorba perexNáměstí Míru ve Zlíně se v pátek 27. června v 18 hodin promění v prosluněnou Krétu. Zlínští divadelníci se tam budou stejně jako každý rok loučit se sezonou. Tentokrát zvou na koncertní verzi světového muzikálu Řek Zorba o nekone...

Film

12. ROČNÍK FESTIVALU KRÁTKÝCH FILMŮ PRAHA SKONČIL A ZNÁ VÍTĚZE


 
kratke filmy 200Od 18. do 22. ledna 2017 proběhl v pražském kině Světozor a Pilotů dvanáctý ročník Festivalu krátkých filmů Praha pořádaný organizátory Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Festival uvedl v 15 sekcích přes 1...