Po stopě Karla Maye - Stvořitel náčelníka Vinnetou a jeho ústecké inspirace
Banner

Po stopě Karla Maye - Stvořitel náčelníka Vinnetou a jeho ústecké inspirace

Email Tisk

may perexStvořitel náčelníka Vinnetou a jeho ústecké inspirace. Muzeum města Ústí nad Labem připravilo společně s Národním muzeem – Náprstkovým muzeem asijských, afrických a amerických kultur pro začátek roku 2014 výstavní projekt, který ojedinělým způsobem přibližuje dílo spisovatele Karla Maye a jeho vztah k Čechám a k Ústecku především. V rámci výstavy se mohou návštěvníci seznámit s řadou témat především cestopisných a dobrodružných děl Karla Maye, která jsou ilustrována originálními původními předměty. A to ať už se jedná o oblast Severní a Jižní Ameriky, Balkánu a Blízkého Východu nebo jiných oblastí světa, kde hrdinové románů a povídek Karla Maye prožívali svá dobrodružství. 

 

 

Karel May žil v letech 1842 až 1912 v nedalekém Sasku. Až do doby než se stal skutečně mezinárodně uznávaným spisovatelem, nepoznal jinou krajinu než právě rodné Sasko a severozápadní Čechy. Krušné hory, Česko-Saské Švýcarsko, kaňon řeky Labe v České středohoří, to je ta skutečná inspirace pro romantické kulisy jeho příběhů, ať už se odehrávaly kdekoliv na světě. 

mayKarel May (25. února 1842 Ernstthal – 30. března 1912 Radebeul)

Ústecko poznal již v roce 1869, kdy byl ve Valkeřicích nedaleko Zubrnic zadržen rakouskými četníky. Byl totiž na něj v Sasku vydán zatykač pro drobné krádeže a podvody, za které si pak odseděl několik let ve vězení. Zde se napravil, ale první stálé zaměstnání po návratu z vězení mu přátelé našli až v Ústí nad Labe, kde pracoval pro časopis „Schacht und Hütte“. Teprve poté se začal věnovat literatuře a stal se jedním z nejčtenějších autorů dobrodružné literatury. Do Ústí nad Labem se vrátil v roce 1897, když během několika týdnů v dnešním penzionu Srdíčko v Brné napsal román Vánoce. 

Česky vyšel text Karla Maye poprvé již v roce 1888 a byl to jeden z prvních překladů díla Karla Maye z němčiny do jiného jazyka. Češi si jeho příběhy oblíbili, staly se pro několik generací základní dobrodružnou literaturou pro mládež. Fenomén Karla Maye a jeho náčelníka Apačů Vinnetoua a dalších hrdinů zažil návrat v šedesátých letech 20.století v souvislosti se zfilmováním řady jeho knih. Ústí nad Labem je dnes jediné město v Česku, které má ulici Karla Maye a ve městě se nachází dvě pamětní desky. V Brné na penzionu Srdíčko a v Revoluční ulici na domě, kde žil přítel Karla Maye knihkupec Franz Krüger. 

Na výstavě se návštěvníci mohou seznámit jak s odkazy na literární dílo Karla Maye, tak na jeho pozdější reflexi v populární kultuře, kde se především v období kolem roku 1970 výrazně prosadily filmové adaptace řady jeho děl, od příběhů slavného náčelníka Apačů Vinnetoua až po podivuhodná dobrodružství Old Shatterhanda alias Kara ben Nemsího ve více než padesáti zemích celého světa. Právě na tato dobrodružství odkazují také jedinečné exponáty zapůjčené z muzea Karla Maye v Radebeulu – dvě nejslavnější pušky dobrodružné literatury – stříbrná puška Vinnetoua a medvědobijka Old Shatterhanda.

Národní muzeum - Náprstkovo muzeum  asijských, afrických a amerických kultur doplnilo výstavu o několik desítek zcela autentických předmětů, které jsou v díle Karla Maye na různých místech zmiňovány, i když samotný Karel May je z osobní zkušenosti poznal až dávno poté, co se stal slavným spisovatelem. Dalšími, kdo zapůjčily řadu autentických sbírkových předmětů, byly Národní památkový ústav, Moravské zemské muzeum v Brně, Muzeum Karla Maye v Radebeulu, Severočeské muzeum v Liberci, Zoologická zahrada v Ústí nad Labem a řada soukromých sběratelů. 

Výstava v Muzeu města Ústí nad Labem potrvá od 5.února do 8.června 2014.


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 32

Čtěte také...

175 let českých železnic v Národním technickém muzeu v Praze

loko 200Když 6. června 1839 poprvé přijel z Vídně na břeclavské nádraží vlak tažený parní lokomotivou, znamenalo to spojení našich zemí novodobou železnicí s okolní Evropou a začátek velkých společenských změn, které v následujícím období vybudování železnič...

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Mozková posilovna - maximalizujte své možnosti!

mozkova posilovna200Potřebujete se lépe soustředit, využít svůj potenciál, být kreativnější nebo byste si prostě jen rádi odpočinuli hlavu? Pokud na tyto otázky odpovídáte ano, máme pro vás návrh na řešení v podobě příručky Phila Dobsona Mozková ...

Divadlo

Žítkovské bohyně: podruhé v Praze, pošesté v Brn

zlind 200Hned v úvodu nového roku vyjíždějí zlínští divadelníci s věhlasnou inscenací Žítkovské bohyně v režii Doda Gombára za hranice Zlínského kraje, a to již podruhé do Prahy a pošesté do Brna. Navíc v Praze oslaví svoji 35. ...

Film

Filmová přehlídka Studia Béla

altStudio Béla oslavilo čtvrt roku svého provozu filmovou přehlídkou ukázek a tipů na zajímavé filmy. Šéfredaktor časopisu Cinepur Jan Kolář a filmoví kritici Aleš Stuchlý z rádia Wave a Ant...