Holešovice Bubny v objetí Vltavy – už 130 let
Banner

Holešovice Bubny v objetí Vltavy – už 130 let

Holesovice 200V Muzeu hlavního města Prahy probíhá výstava Holešovice Bubny – v objetí Vltavy, která navazuje na cyklus předešlých výstav o pražských historických předměstích. Prostřednictvím stovek starých fotografií, pohlednic a dalších materiálů představuje život Holešovic od 2. poloviny 19. století do 80. let století dvacátého. 

Návštěvník prochází dávno zmizelými ulicemi a seznámí se s historií holešovického průmyslu, železniční a lodní dopravy, se všedním životem zdejších obyvatel i s jejich lidovou zábavou a kulturním životem. Opomenut není ani sport, ať už se jedná o stadion na Letné, nebo o Zimní stadion na Štvanici, který několikrát hostil mistrovství světa v ledním hokeji. Pozornost je věnována také dění na Výstavišti, počínaje Jubilejní výstavou roku 1891 až po kdysi slavné Pražské vzorkové veletrhy, jejichž připomínkou je dodnes Veletržní palác. K výstavě vyšla reprezentativní publikace, která je obrazovým historickým průvodcem dějinami Holešovic.

Holesovice 1


První dochovaná zmínka o Holešovicích pochází z roku 1228. Původně byla součástí vsi Holešovice i osada Holešovičky, neboli Malé Holešovice na pravém břehu Vltavy, avšak ta byla od 16. století přičleněna k libeňskému panství.


Původně nevelká zemědělská osada Holešovice v místech dnešního nádraží Praha-Holešovice se koncem 19. století rozrostla a změnila se v jedno z nejvýznamnějších průmyslových předměstí Prahy. V roce 1850 byly Holešovice spojeny se sousední vsí Bubny a roku 1884 byly Holešovice-Bubny připojeny k Praze.


Reformou pražských obvodů roku 1960 byly Holešovice-Bubny oficiálně přejmenovány na Holešovice. Roku 1984 bylo do Holešovic dovedeno metro – byl uveden do provozu úsek III.C se stanicemi Vltavská a Nádraží Holešovice. V té době bylo také otevřeno stejnojmenné nádraží.

Holesovice 2


Povodeň v srpnu 2002 zaplavila větší část Holešovic.


Bubny jsou bývalá vesnice severně od centra Prahy. V roce 1850 byly sloučeny s Holešovicemi do obce Holešovice-Bubny.


Bubny bývala ves rybářů nedaleko Prahy na levém břehu Vltavy. Ves Bubny je poprvé připomínána v tzv. vyšehradském falzu z roku 1088. Brod u Bubnů je zmiňován k roku 1105, kdy jej použil kníže Svatopluk při svém tažení proti svému bratranci Bořivojovi II., usazenému na Hradě.


V období třicetileté války byl statek Bubny v držení Albrechta z Valdštejna.

Holesovice 3


Po roce 1750 se začaly Bubny rychle rozvíjet.

Místo a datum konání výstavy: Muzeum hlavního města Prahy, hlavní budova muzea, Na Poříčí 52, Praha 8, od 26. listopadu 2014 do 19. dubna 2015.
 
 www.muzeumprahy.cz


 

Rozhovor

Premiéry nepatří mezi mé oblíbené dny, říká herečka Jaroslava Tihelková

jarka tihelkova 200Komediální i charakterní herečka, která má navíc muzikální talent, což dokázala třeba v titulní roli dnes už legendárního muzikálu Hello, Dolly! - Tak nějak lze jen velice stručně charakterizovat Jaroslavu Tihelkovou, dlouholeto...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Veletrh Památky 2012 poprvé v Česku aneb nové způsoby komunikace s veřejností

zamek veltrusySpolečnost Incheba Praha připravila unikátní specializovaný veletrh Památky 2012 s podtitulem regenerace, financování a současné využití. Veletrh svoji záštitou podpořili Ministerstvo kultury ČR,...


Literatura

Zpátky v devadesátkách

svobodna a divoka perexDnešní doba miluje retro. Prvky evokující různé epochy 20. století se znovu objevují v módě, designu, umění... a v neposlední řadě se s nimi setkáváme na knižních pultech. Většinou se jedná o časosběrné ...

Divadlo

Studio Hrdinů předvede Sněhurku

snehurka 200Ve svém (post-pohádkovém) dramatu „SněhurkaRobert Walser rozvíjí komplexní usmiřovací fantazie, které vedou ke kolektivnímu vytěsnění traumatu Sněhurky, myslivce a královny. Otrávené jablko a 7 trpaslíků poté...

Film

Toy Story 3 poučí malé i velké

toy-story-3-200Toy Story 3: Příběh hraček (2010) je na první pohled zábavná oddechová komedie pro děti, ale nejde v ní jen o to. Dobře vychytaný scénář a zápletka, která místy připomíná spíš drama, dokáže poučit nejen malé dítě, ale i leckterého dospělého.

...