Letošní rok vyhlášen Evropským rokem industriálního a technického dědictví

Letošní rok vyhlášen Evropským rokem industriálního a technického dědictví

Pamatky technika 200Rok 2015 bude impulsem pro oslavu evropského průmyslového dědictví. Ukáže široké laické i odborné veřejnosti hodnotu, význam a často jedinečnost tohoto dědictví a jeho šanci pro budoucnost. Jedním z hlavních cílů Evropského roku industriálního a technického dědictví je podpora kontaktů a spolupráce mezi sdruženími a dobrovolníky napříč kontinentem, například pomocí budování partnerství měst nebo pomocí společných přeshraničních projektů.

 


Řada celoevropských projektů byla vyhlášena v průběhu zahajovací schůzky v Bruselu počátkem března; mezi tématy jsou například takové stavby jako tovární komíny, mlýny, ohrožené industriální památky, ale i další ohrožené technické památky.     

 Pamatky technika 1

Hlavním tématem Dnů evropského dědictví v letošním roce bude industriální a technické dědictví. Rozsáhlé výstavní projekty, bilance architektury konverzí uplynulých desetiletí, mezinárodní setkání k novému využití opuštěných průmyslových budov a areálů, umělecké intervence a živé akce v industriálním prostředí, alternativní cíle industriální turistiky, to jsou je některá témata, které připravuje platforma Industriální stopy, která byla u nás u vzniku hnutí za záchranu a nové využití průmyslového dědictví. Už bezmála dvě desetiletí propojuje nejrůznější odborné a zájmové, profesionální i amatérské aktivity. Nyní se Industriální stopy stávají průsečíkem akcí, jimiž se Česká republika hlásí k Evropskému roku průmyslového dědictví, k tématu, které pro rok 2015 doporučila Rada Evropy. O ohroženém dědictví se dnes mluví více, než v minulosti. Také se toho mnoho děje. Doporučení Rady Evropy je proto především významným signálem k proměně celospolečenských hodnotových kritérií. Stejně důležité sou i popularizace a osvěta, zmiňuje Benjamin Fragner z Výzkumného centra průmyslového dědictví při FA ČVUT, zakladatel platformy Industriální stopy a člen rady TICCIH (Mezinárodní organizace pro ochranu průmyslového dědictví). 

     Pamatky technika 2

Nástupem do Roku průmyslového dědictví bude přehledová výstava inspirativních příkladů proměny a nového využití bývalých továren a průmyslových areálů realizovaných u nás v letech 2000 až 2015, doplněná obrazovou publikací uzavírající řadu Industriální topografie.    

Samostatnou kapitolou budou aktivity plánované v rámci programu Plzně 2015 – Evropského hlavního města kultury. Pořadatelé k tomu využijí především mimořádný potenciál industriálních objektů v Plzni a Plzeňském kraji pro umělecké intervence a pořádání kulturních akcí. Připravují se itineráře pro putování po industriálních stavbách kraje. Aktuálním příkladem současné architektury konverzí se stane bývalý pivovar Světovar, jehož přestavba bude dokončena právě v roce 2015.   

Na řadě akcí bude platforma Industriální stopy spolupracovat se zahraničními partnery, včetně Mezinárodní komise pro ochranu průmyslového dědictví, nebo prostřednictvím České komory autorizovaných inženýrů a techniků i zemí Visegrádské čtyřky. Polsko, Slovensko i Maďarsko mohou nabídnout velmi podnětné ukázky využití technických památek.

Pamatky technika 3

Akce chystané na rok 2015 jsou příležitostí a výzvou pro stovky sdružení, majitelů industriálních památek, města, obce, místní iniciativy a umělecká seskupení. Zajímavé budou i pro investory a developery, kteří rozpoznali hodnoty, jež stojí za to chránit a stavět na nich další rozvoj.                 

V souvislosti s projektem 2015 – Rok průmyslového dědictví projde významnou proměnou rovněž hlavní informační a komunikační nástroj, webový portál www.industrialnistopy.cz. Stránky získávají přehlednější podobu, stávají se skutečnou platformou, kde je možné nalézt informace nejen o průmyslových budovách, o jejich aktuálním stavu, proměně, ale především zprávy o akcích, aktivitách, událostech, které se k Industriálním stopám hlásí. V podstatně větší míře budou zveřejňovány informace o ohrožených budovách a objektech, plánovaných akcích a událostech vztahujících se k ochraně, popularizaci a prezentaci průmyslového dědictví, včetně významnějších zahraničních událostí.

Pamatky technika 4

 

ilustrační foto autor
zdroj: www.industrialnistopy.cz


 

Rozhovor

Pale&coy a její městské lišky

PaleAndCoy perex.jpgPísničkářka Eliška Míkovcová, vystupující pod pseudonymem pale&coy, oslovila svou hudbou příznivce melancholické hudby, spojené s výraznými melodiemi a promyšlenými texty. Spolu s hudebníkem a moderátorem Radia 1 Zdeňkem Lichnovs...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Jablonecká radnice se dočká oprav interiérů

radnice200Postupná rekonstrukce památkově chráněné historické budovy jablonecké radnice pokračuje nejen opravami fasád a výměnou oken, ale také úpravami interiérů, které se vrací do původní podoby.Postupná rekonstrukce památkově chráněné historické budovy jab...


Literatura

„Taxikaření je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš“

Priznani taxikaru 200V nakladatelství Jota vyšla kniha Přiznání taxikářů vycházející ze stejnojmenné facebookové stránky. Ta má nyní tisíce sledujících a věřím, že po tomto počinu čísla ještě porostou.

 

...

Divadlo

DIVADLO JE V CENTRU aneb POZVÁNKA NA PŘÍŠTÍ DIVADELNÍ SEZÓNU DO OSTRAVY

ostrav200Národní divadlo moravskoslezské představilo seznam premiér příští divadelní sezóny – těšit se diváci mohou na Havelku, Jařaba, Kyliána a 4x Lloyda Webbera! Divadlo se svým sloganem také připojuje k debatám o centru Ostravy – DIVADLO JE V CENTRU!!! V ...

Film

Kino IMAX zažije Hněv Titánů jako první

První, kdo okusí Hněv Titánů na vlastní kůži, budou diváci exklusivní půlnoční projekce v kině IMAX v Praze na Flóře. Speciální předpremiérové promítání filmu pro veřejnost začne ve velkoformátovém kině IMAX 29. března v 00:01 hodin, tedy jednu ...