Veltrusy – třináct let poté

Kultura21.cz

Veltrusy – třináct let poté

Email Tisk

Veltrusy 200Počátkem června bude v areálu zámku Veltrusy dokončen projekt Národního památkového ústavu Veltrusy – Schola naturalis, zahrnující obnovu parku a jedenácti staveb v areálu zámku Veltrusy a jejich využití pro nově zřízené výukové centrum pro implementaci Evropské úmluvy o krajině.

Když rozvodněné řeky zaplavily v srpnu 2002 většinu území Čech, pořádně  hlavy i památkářům. Zdaleka nejpostiženější památkou se stal téměř 300 hektarů velký areál zámku Veltrusy, zaplavený Vltavou až do výše 3,5 metru. Když voda začala opadávat, bylo možné počítat první škody. Narušena byla statika budov, zničena byla část zámecké techniky. V parku padlo téměř dva tisíce stromů; další vinou povodně odumírají dodnes. V zoufalé situaci bezprostředně po povodni pomohla armáda a hasiči. 

   Veltrusy1                                                                                                    

Evropský projekt Schola naturalis                                                                                                   

Opravený Veltruský zámek se stane i výukovým zázemím. Pro tento účel se Národní památkový ústav ucházel o evropské finance z Integrovaného operačního programu. V rámci projektu vznikne zázemí pro výuku krajinného inženýrství i další kurzy. Součástí plánu je také kulturně-ekologické vzdělávací centrum, které by mělo poskytovat speciální výukové programy pro základní a střední školy. 

  Veltrusy2


V rámci projektu bude obnovena významná část národní kulturní památky - areálu zámku Veltrusy. Obnovené stavby a součásti zámeckého parku budou sloužit ke kulturně ekologickému vzdělávání. Toto využití naváže na původní význam areálu, který byl budován jako okrasný statek. Obnovené kapacity budou složit jako Centrum kulturně ekologického vzdělávání. Doplňkově budou v areálu pořádány kulturní, společenské a sportovní akce.      

    Veltrusy3                                                                     

Barokní zámek nechal vystavět roku 1723 jako své reprezentační sídlo Václav Antonín Chotek.  Jak význam rodu Chotků stoupal, stoupaly také nároky na reprezentaci. Velikost zámeckých budov byla rozšířena, byl vybudován rozsáhlý francouzský park.


www.zamek.veltrusy.cz


 

Rozhovor

Rozhovor s Vittoriem Franceschim, autorem hry Úsměv Dafné

vittorio Franceschi usmev dafne200Byl jste už někdy předtím v Praze? Jak se vám tady líbí?

Byl jsem tady opravdu jen na skok koncem 70. let minulého století. Zastavili jsme se tu na ...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (11)

Čtěte také...

Vyšla kniha o sociálním myšlení a sociální praxi v českých zemích od konce 18. století do začátku druhé světové války

soci200Z pěti rozsáhlých statí - ve většině případů zhruba stostránkových - se skládá sborník příhodně nazvaný Sociální myšlení a sociální praxe v českých zemích 1781-1939 s výmluvným podtitulem Ideje, legislativa, instituce.

...

Z archivu...


Literatura

Víte, na čem opravdu záleží?

zale 200Na český knižní trh opět vstoupila Emily Giffin. Americká právnička žijící v Londýně se namísto výkladu paragrafů už několik let věnuje psaní. A evidentně dělá dobře. Na svém kontě má totiž už šest knih, z nichž se okamžitě staly bestsellery. Od rok...

Divadlo

Nekonečno snů Michala Nesvedy

nekonecno snu200Bez mučení přiznávám, že jsem v neděli vstupovala do Vinohradského divadla v Praze poněkud skepticky. První, čeho si ovšem k mému velkému překvapení všímám, je velké množství lidí, které se tu ten den sešlo. Hmatatelné napětí prostupuje ...

Film

Festival Letní filmová škola představí tvorbu Larse von Triera i virtuální realitu

LFS logoLetní filmová škola Uherské Hradiště, která se koná od 27. července do 5. srpna, představí méně známou tvorbu i nejzásadnější celovečerní díla Larse von Triera. V programu nebude chybět ani atraktivní virtuální realita a loni poprvé představená sekc...