Veltrusy – třináct let poté

Veltrusy – třináct let poté

Email Tisk

Veltrusy 200Počátkem června bude v areálu zámku Veltrusy dokončen projekt Národního památkového ústavu Veltrusy – Schola naturalis, zahrnující obnovu parku a jedenácti staveb v areálu zámku Veltrusy a jejich využití pro nově zřízené výukové centrum pro implementaci Evropské úmluvy o krajině.

Když rozvodněné řeky zaplavily v srpnu 2002 většinu území Čech, pořádně  hlavy i památkářům. Zdaleka nejpostiženější památkou se stal téměř 300 hektarů velký areál zámku Veltrusy, zaplavený Vltavou až do výše 3,5 metru. Když voda začala opadávat, bylo možné počítat první škody. Narušena byla statika budov, zničena byla část zámecké techniky. V parku padlo téměř dva tisíce stromů; další vinou povodně odumírají dodnes. V zoufalé situaci bezprostředně po povodni pomohla armáda a hasiči. 

   Veltrusy1                                                                                                    

Evropský projekt Schola naturalis                                                                                                   

Opravený Veltruský zámek se stane i výukovým zázemím. Pro tento účel se Národní památkový ústav ucházel o evropské finance z Integrovaného operačního programu. V rámci projektu vznikne zázemí pro výuku krajinného inženýrství i další kurzy. Součástí plánu je také kulturně-ekologické vzdělávací centrum, které by mělo poskytovat speciální výukové programy pro základní a střední školy. 

  Veltrusy2


V rámci projektu bude obnovena významná část národní kulturní památky - areálu zámku Veltrusy. Obnovené stavby a součásti zámeckého parku budou sloužit ke kulturně ekologickému vzdělávání. Toto využití naváže na původní význam areálu, který byl budován jako okrasný statek. Obnovené kapacity budou složit jako Centrum kulturně ekologického vzdělávání. Doplňkově budou v areálu pořádány kulturní, společenské a sportovní akce.      

    Veltrusy3                                                                     

Barokní zámek nechal vystavět roku 1723 jako své reprezentační sídlo Václav Antonín Chotek.  Jak význam rodu Chotků stoupal, stoupaly také nároky na reprezentaci. Velikost zámeckých budov byla rozšířena, byl vybudován rozsáhlý francouzský park.


www.zamek.veltrusy.cz


 
Banner

Rozhovor

9. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

9 BMC perexBřezen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovníkům...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (33)

Čtěte také...

Výstavy ke stému výročí první světové války

valka konopiste perexV letošním roce si připomínáme 100 let od vypuknutí první světové války. Tento konflikt měl klíčový význam pro naše země, protože na jeho konci se zrodilo samostatné Československo. Při příležitosti tak významného jubilea se ke...


Literatura

Pastorův sexuální slovníček aneb Nestyďme se poučit

pastorkuv sexualni slovnicek pastorHumorný průvodce světem sexu se nám bude hodit na cestách, ve frontách, v tramvaji nebo pro pobavení na večírcích. Spousta skvělých témat, u kterých se rozhodně nudit nebudeme. A jistě se i něco přiučíme. Abeced...

Divadlo

Poznejte zákulisí Divadla Rokoko!

Rokoko 200Zajímá vás, co všechno se děje v zákulisí divadla, ještě než se diváci usadí v sále a rozevře se opona? Klasický zmatek před představením i místa, kam se běžný divák nikdy nedostane, můžete vidět už 27. března od 17:30 hodin v Divadle Rokok...

Film

Jeden svět umožní návštěvníkům zažít virtuální realitu

jeden svet 20Festival Jeden svět Zlín nabídne od 5. do 8. dubna možnost vyzkoušet si virtuální realitu. Do Zlína ji přináší studentská organizace Studium života ve Zlíně působící na Fakultě aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati.

...