Veltrusy – třináct let poté
Banner

Veltrusy – třináct let poté

Email Tisk

Veltrusy 200Počátkem června bude v areálu zámku Veltrusy dokončen projekt Národního památkového ústavu Veltrusy – Schola naturalis, zahrnující obnovu parku a jedenácti staveb v areálu zámku Veltrusy a jejich využití pro nově zřízené výukové centrum pro implementaci Evropské úmluvy o krajině.

Když rozvodněné řeky zaplavily v srpnu 2002 většinu území Čech, pořádně  hlavy i památkářům. Zdaleka nejpostiženější památkou se stal téměř 300 hektarů velký areál zámku Veltrusy, zaplavený Vltavou až do výše 3,5 metru. Když voda začala opadávat, bylo možné počítat první škody. Narušena byla statika budov, zničena byla část zámecké techniky. V parku padlo téměř dva tisíce stromů; další vinou povodně odumírají dodnes. V zoufalé situaci bezprostředně po povodni pomohla armáda a hasiči. 

   Veltrusy1                                                                                                    

Evropský projekt Schola naturalis                                                                                                   

Opravený Veltruský zámek se stane i výukovým zázemím. Pro tento účel se Národní památkový ústav ucházel o evropské finance z Integrovaného operačního programu. V rámci projektu vznikne zázemí pro výuku krajinného inženýrství i další kurzy. Součástí plánu je také kulturně-ekologické vzdělávací centrum, které by mělo poskytovat speciální výukové programy pro základní a střední školy. 

  Veltrusy2


V rámci projektu bude obnovena významná část národní kulturní památky - areálu zámku Veltrusy. Obnovené stavby a součásti zámeckého parku budou sloužit ke kulturně ekologickému vzdělávání. Toto využití naváže na původní význam areálu, který byl budován jako okrasný statek. Obnovené kapacity budou složit jako Centrum kulturně ekologického vzdělávání. Doplňkově budou v areálu pořádány kulturní, společenské a sportovní akce.      

    Veltrusy3                                                                     

Barokní zámek nechal vystavět roku 1723 jako své reprezentační sídlo Václav Antonín Chotek.  Jak význam rodu Chotků stoupal, stoupaly také nároky na reprezentaci. Velikost zámeckých budov byla rozšířena, byl vybudován rozsáhlý francouzský park.


www.zamek.veltrusy.cz


 
Banner

PřihlášeníAnketa


Partneři

Hledat

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (3)

Čtěte také...

Nový průvodce po architektuře Brno moderní

brno moderni 200Metodické centrum moderní architektury Národního památkového ústavu a nakladatelství Paseka představilo v přednáškové budově v areálu vily Stiassni novou publikaci s názvem Brno moderní – velký průvodce po architektuře 1890–1948.

Z archivu...


Literatura

Jedinečný výlet do Norska v excelentním debutu D. B. Millera

Norsko v noci 200Nakladatelství Kniha Zlín již dlouhá léta představuje ve své ediční řadě Fleet jedinečné romány, jejichž autoři patří mezi stálice světové literatury. Do této edice se nyní zařazuje i americký romanopisec Derek B. Miller se svým výjim...

Divadlo

LOUSKÁČEK A MYŠÁK PLYŠÁK

lous200Všichni se moc těšíme, až se v čase vánočním zaplní hlediště našimi nejmenšími diváky, kteří budou sledovat jeviště s rozzářenýma očima plnýma radostného očekávání. Vánoce vskutku patří především dětem a právě proto jsme pro ně připravili dárek v podob...

Film

Jiný příběh Sněhurky a sedmi trpaslíků

snehurka jiny pribeh plakat200Novodobé návraty k němému filmu a jeho poetice se zpravidla vyznačují nějakým ozvláštněním, které odůvodňuje užité postupy - zpravidla postřehneme laskavě ironizující náhled, pracující s obvyklými klišé zvolené...