Ojedinělý výstavní projekt Jan Hus 1415/2015 v Táboře

Ojedinělý výstavní projekt Jan Hus 1415/2015 v Táboře

Email Tisk

janhus200Až do 31. října. 2015 je v Husitském muzeu v Táboře v budově Staré táborské radnice k vidění expozice u příležitosti upálení Mistra Jana Husa s názvem Výstava Jan Hus 1415/2015.

 

Rozsáhlá výstava o životě a díle jedné z našich nejvýznamnějších historických osobností obsahuje unikátní exponáty, z nichž mnohé dosud nebyly vystaveny. Do Tábora byly zapůjčeny sbírkové předměty z České republiky i zahraničí. K unikátním exponátům bezesporu náleží zejména pozdně gotická oltářní křídla z Roudník, oltářní deska z Vlíněvsi. predela z Chrudimi,  ústřižek tzv. „Husova pláště“, nebo Brožíkův obraz Hus před koncilem kostnickým; k vidění je ale množství dalších jedinečných předmětů, připomínajících život a dílo kazatele.

janhus5

 

Výstava se snaží zaujmout nejen milovníky historie a obdivovatele díla a myšlenek Mistra Jana Husa, ale i širokou veřejnost. Pro rodiče s dětmi a školní výpravy je připraven dětský doprovodný program, který nabídne pohled do historie zábavnou a interaktivní formou.

janhus3

 

Expozice nabízí zároveň mnoho zajímavého o tom, v jakém prostředí se Hus narodil, jaké pokrmy jedl či jak se oblékal. Rovněž sleduje společenské vrstvy, ve kterých se Hus pohyboval a zejména klade váhu na Husovy hlavní cíle a příčiny, pro které byl byl souzen. Výstava je doplněna řadou doprovodných akcí, při nichž si připomeneme šestisté výročí upálení Jana Husa.

Výstava Jan Hus v Táboře představuje v regionu hlavní blok kulturních událostí, které připomínají 600. výročí od upálení českého kazatele. Výstava v Táboře nabízí řadu předmětů, které připomínají Husův život; podle organizátorů je tato akce svým rozsahem ojedinělá. Součástí expozice je například rozměrné plátno Václava Brožíka Mistr Jan Hus před koncilem Kostnickým. Obraz zapůjčila do Tábora pražská Národní galerie. Je to poprvé, kdy toto dílo uvidí také lidé v Táboře.

janhus2

 

Tzv. "Husův hrneček"                                                                                                                 

Tento exponát dodnes budí nejen velký zájem, ale také četné dohady. Nález sezimoústeckého učitele a průkopníka archeologie Josefa Švehly byl sto let tradován jako "Husův hrneček" protože na jeho spodním okraji se nachází nápis s českým začátkem písně Králi slavný, Kriste dobrý. Tuto píseň možná složil, nebo otextoval přímo Jan Hus a známe ji z Jistebnického kancionálu. Hliněná nádobka má tvar tzv. koflíku, který patřil k běžnému nádobí. Pod horním okrajem se nachází latinský text, který je začátkem modlitby, vztahující se ke svátosti Večeře Páně. Vzhledem k místu nálezu a známým okolnostem lze považovat za pravděpodobnou hypotézu, že se jedná o obřadní nádobu užívanou prvními husity v Sezimově Ústí.

janhus1

 

Výstavu Jan Hus 1415/2015 v Husitském muzeu v Táboře zahájil předseda vlády Bohuslav Sobotka  společně s ministrem kultury Danielem Hermanem.  

www.husitskemuzeum.cz


 

Rozhovor

Arnošt Goldflam: „Jsem veselý totální defétista, pesimista a katastrofista.“

Arnošt Goldflam je takový český renesanční člověk - píše knihy, scénáře, hraje v divadle i ve filmech, učí, a tak dále. V blízké době bychom ho měli vidět například v pokračování legendárního snímku Dědictví, o kterém si můžete...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (21)

Čtěte také...

Železniční muzeum NTM by mělo vzniknout na „Masaryče“

zelez200Národní technické muzeum plánuje vystavit to nejlepší z historie železnice. Muzeum má ve sbírkách víc než 130 železničních vozidel, která jsou uskladněná v depozitáři v Chomutově. Expozice nového železničního muzea by měla vzniknout na Masarykově nádra...

Z archivu...


Literatura

Cena Waltera Sernera pro studenty

altLiterární cena se uděluje za nejlepší dosud nepublikovanou povídku roku, a to studentům středních škol.

 

...

Divadlo

Strakonický dudák

svanda dudak200Divadlo D21 uvede Strakonického dudáka poprvé ve čtvrtek 30. května od 19:30. Režisér Peter Chmela a dramaturg Jiří Roth uvedou představení v původním jazyce, avšak velmi rezonující se současným svět...

Film

I v továrně se dějí zajímavé věci

karlik perex 1Film Karlík a továrna na čokoládu (2005) je povedeným pokračováním kariéry režiséra Tima Burtona a herce Johnnyho Deppa. Vybrali si k tomu klasické téma o mocném muži a jeho poddaných, jen ho tak trochu obrátili vzhůru nohama.