Ojedinělý výstavní projekt Jan Hus 1415/2015 v Táboře

Ojedinělý výstavní projekt Jan Hus 1415/2015 v Táboře

Email Tisk

janhus200Až do 31. října. 2015 je v Husitském muzeu v Táboře v budově Staré táborské radnice k vidění expozice u příležitosti upálení Mistra Jana Husa s názvem Výstava Jan Hus 1415/2015.

 

Rozsáhlá výstava o životě a díle jedné z našich nejvýznamnějších historických osobností obsahuje unikátní exponáty, z nichž mnohé dosud nebyly vystaveny. Do Tábora byly zapůjčeny sbírkové předměty z České republiky i zahraničí. K unikátním exponátům bezesporu náleží zejména pozdně gotická oltářní křídla z Roudník, oltářní deska z Vlíněvsi. predela z Chrudimi,  ústřižek tzv. „Husova pláště“, nebo Brožíkův obraz Hus před koncilem kostnickým; k vidění je ale množství dalších jedinečných předmětů, připomínajících život a dílo kazatele.

janhus5

 

Výstava se snaží zaujmout nejen milovníky historie a obdivovatele díla a myšlenek Mistra Jana Husa, ale i širokou veřejnost. Pro rodiče s dětmi a školní výpravy je připraven dětský doprovodný program, který nabídne pohled do historie zábavnou a interaktivní formou.

janhus3

 

Expozice nabízí zároveň mnoho zajímavého o tom, v jakém prostředí se Hus narodil, jaké pokrmy jedl či jak se oblékal. Rovněž sleduje společenské vrstvy, ve kterých se Hus pohyboval a zejména klade váhu na Husovy hlavní cíle a příčiny, pro které byl byl souzen. Výstava je doplněna řadou doprovodných akcí, při nichž si připomeneme šestisté výročí upálení Jana Husa.

Výstava Jan Hus v Táboře představuje v regionu hlavní blok kulturních událostí, které připomínají 600. výročí od upálení českého kazatele. Výstava v Táboře nabízí řadu předmětů, které připomínají Husův život; podle organizátorů je tato akce svým rozsahem ojedinělá. Součástí expozice je například rozměrné plátno Václava Brožíka Mistr Jan Hus před koncilem Kostnickým. Obraz zapůjčila do Tábora pražská Národní galerie. Je to poprvé, kdy toto dílo uvidí také lidé v Táboře.

janhus2

 

Tzv. "Husův hrneček"                                                                                                                 

Tento exponát dodnes budí nejen velký zájem, ale také četné dohady. Nález sezimoústeckého učitele a průkopníka archeologie Josefa Švehly byl sto let tradován jako "Husův hrneček" protože na jeho spodním okraji se nachází nápis s českým začátkem písně Králi slavný, Kriste dobrý. Tuto píseň možná složil, nebo otextoval přímo Jan Hus a známe ji z Jistebnického kancionálu. Hliněná nádobka má tvar tzv. koflíku, který patřil k běžnému nádobí. Pod horním okrajem se nachází latinský text, který je začátkem modlitby, vztahující se ke svátosti Večeře Páně. Vzhledem k místu nálezu a známým okolnostem lze považovat za pravděpodobnou hypotézu, že se jedná o obřadní nádobu užívanou prvními husity v Sezimově Ústí.

janhus1

 

Výstavu Jan Hus 1415/2015 v Husitském muzeu v Táboře zahájil předseda vlády Bohuslav Sobotka  společně s ministrem kultury Danielem Hermanem.  

www.husitskemuzeum.cz


 
Banner

PřihlášeníAnketa


Partneři

Hledat

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (8)

Čtěte také...

Nový průvodce po architektuře Brno moderní

brno moderni 200Metodické centrum moderní architektury Národního památkového ústavu a nakladatelství Paseka představilo v přednáškové budově v areálu vily Stiassni novou publikaci s názvem Brno moderní – velký průvodce po architektuře 1890–1948.


Literatura

Padělatel Adolfo Kaminsky nabízí příběh neuvěřitelné odvahy

kaminsky 200Nakladatelství Metafora nedávno vydalo pravdivý příběh muže, který zachránil stovky lidí před mučením, deportací a smrtí díky tomu, že se živil jako padělatel. Byl to Adolf Kaminsky a jeho dcera, která jej přiměla zveřejnit jeho životní misi.

Divadlo

Létu u zámku budou vévodit české komedie

leto 200Po celý srpen bude nabízet zábřežský projekt Léto u zámku v amfiteátru před radnicí pohodové koncerty a „kino pod hvězdami“. Cyklus čtvrtečních prázdninových akcí pod otevřeným nebem zakončí 1. září zábavná show pro děti....

Film

F. A. Brabec: “ Každé „své“ filmové dítě miluji.”
ImageF.A.Brabec se v současné době kromě svých filmových projektů zabývá výukou mladé generace kameramanů na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku. Jeho ateliér kamery je jeden z nejnavštěvovanějších, protože o své...