Nic není černobílé
Banner

Nic není černobílé

Husakuv deda 200Pojem „husákovy děti“ je známý, ale znáte husákova dědu? Ne, nemyslím, rodinného příslušníka normalizačního prezidenta Československé socialistické republiky. Je jím prarodič Patricka Zandla, který přináší ve svém útlém textu reminiscence na dětství prožité ve východočeském maloměstě.


V sedmnácti kapitolách se před námi otevře svět malého kluka Patricka, který tráví nejraději čas s dědou Maškem. František Mašek patřil do úzké skupiny tzv. fachmanů – tj. lidí, kteří „umí“. Byl to rázovitá postavička pivovaru ve východočeských Pardubicích, ve kterém znal každou cihlu a šroub. Neměl žádné zvlášť vysoké vzdělání, ale měl to, co je pro život důležitější – zdravý selský rozum a šikovné ruce.


Patrickovi rodiče se brzo po narození syna rozvedli a dítě bylo svěřeno do péče matky, která v honbě za obživou neměla na něj moc čas. Ale Patrickovi to vůbec nevadilo, protože děda Mašek ho měl vždy a také hravě zastoupil mužský element v rodině. To děda ho naučil být tím správným klukem. To on si poradil úplně s každým problémem a pro malého kluka to byl vzor správného chlapa, kterého si každý váží. Tvrdý k ostatním, především však k sobě, ale přitom milující prarodič. Děda Mašek nepatřil k lidem, kteří neustále opakují, že vás mají rádi a jak jste jejich poklad, protože takové věci se „neříkají“, ale žijí.

Husakuv deda


Kniha narušuje silně bipolární pohled na dobu komunismu, kdy lidé byli buď „stateční“ – tedy protirežimní, anebo „zbabělí“ – tj. konformní. Zandlův děda je správný chlap, komunista a člen KSČ. Nikoliv z oportunismu, ale z lidského přesvědčení. Je spravedlivý a dokáže se za pravdu porvat. Čest a pravda pro něj nejsou planá slova.


Kniha nepatří mezi hlubokomyslné sondy do lidského nitra, ale Zandl napsal svou vzpomínku na dědu s láskou, lehce čtivou češtinou a text plyne svižně. Občas si posteskne, že se mu po dědovi velmi stýská a že je mu líto, že jeho děti takové štěstí mít „dědu Maška“ nemají. A my mu toto štěstí můžeme závidět také.

Název: Husákův děda
Autor: Patrick Zandl
Žánr: beletrie
Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2015
Počet stran: 168
ISBN: 978-80-257-1531-4
Hodnocení: 95%
Zdroj foto: Argo

www.argo.cz


 

Rozhovor

„Z VIP večírků jsem šel do fekálií a kanálů,“ směje se Roman Buťa

altČeský rybníček je malý. A každá tvář v něm hned upoutá pozornost. Obzvlášť, když je to někdo mladý, talentovaný a nadšený nejen do práce, ale i do životního optimismu. Roman Buťa rozhodně někým takovým je. Publikum si získává už více než deset let ...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Masaryk, Horáková, Lidice – co utváří českou paměť?

ceska-pamet uvodkaUvažovali jste někdy nad tím, co nás utváří jako národ, co si s sebou neseme a co je zakódováno v našem podvědomí? Nakladatelství Academia spolu s Památníkem Lidice připravily publikaci obsahující dvanáct odborných textů vztahujícíc...


Literatura

Nevěsta ze zámoří

Nevesta ze zamori 200Jak je u Hany Marie Kӧrnerové zvykem, je tato kniha opět brilantním dílem, plným lásky, romantiky, dobrodružství a napětí.

...

Divadlo

Studio Hrdinů hostí minipřehlídku brněnského HaDivadla

HaDI perexV dubnu přiveze HaDivadlo do Studia Hrdinů tři tituly aktuálního repertoáru. Eyolf, Náměsíčníci (imitace a tušení) a Strýček Váňa jsou představení, která spojuje osoba režiséra Ivana Buraje, uměleckého šéfa této scény. Minipře...

Film

Polednice a dnešní doba

poled200Jak mohla vzniknout děsuplná pověst o zalknutých dětech, jak ji působivě zpracoval Karel Jaromír Erben v Kytici? V jejím filmovém ztvárnění, pořízeném před patnácti léty F.A.Brabcem, si onu pod plachetkou osobu, o berličce a s hnáty křivými, zahrál Bol...