Nic není černobílé

Nic není černobílé

Email Tisk

Husakuv deda 200Pojem „husákovy děti“ je známý, ale znáte husákova dědu? Ne, nemyslím, rodinného příslušníka normalizačního prezidenta Československé socialistické republiky. Je jím prarodič Patricka Zandla, který přináší ve svém útlém textu reminiscence na dětství prožité ve východočeském maloměstě.


V sedmnácti kapitolách se před námi otevře svět malého kluka Patricka, který tráví nejraději čas s dědou Maškem. František Mašek patřil do úzké skupiny tzv. fachmanů – tj. lidí, kteří „umí“. Byl to rázovitá postavička pivovaru ve východočeských Pardubicích, ve kterém znal každou cihlu a šroub. Neměl žádné zvlášť vysoké vzdělání, ale měl to, co je pro život důležitější – zdravý selský rozum a šikovné ruce.


Patrickovi rodiče se brzo po narození syna rozvedli a dítě bylo svěřeno do péče matky, která v honbě za obživou neměla na něj moc čas. Ale Patrickovi to vůbec nevadilo, protože děda Mašek ho měl vždy a také hravě zastoupil mužský element v rodině. To děda ho naučil být tím správným klukem. To on si poradil úplně s každým problémem a pro malého kluka to byl vzor správného chlapa, kterého si každý váží. Tvrdý k ostatním, především však k sobě, ale přitom milující prarodič. Děda Mašek nepatřil k lidem, kteří neustále opakují, že vás mají rádi a jak jste jejich poklad, protože takové věci se „neříkají“, ale žijí.

Husakuv deda


Kniha narušuje silně bipolární pohled na dobu komunismu, kdy lidé byli buď „stateční“ – tedy protirežimní, anebo „zbabělí“ – tj. konformní. Zandlův děda je správný chlap, komunista a člen KSČ. Nikoliv z oportunismu, ale z lidského přesvědčení. Je spravedlivý a dokáže se za pravdu porvat. Čest a pravda pro něj nejsou planá slova.


Kniha nepatří mezi hlubokomyslné sondy do lidského nitra, ale Zandl napsal svou vzpomínku na dědu s láskou, lehce čtivou češtinou a text plyne svižně. Občas si posteskne, že se mu po dědovi velmi stýská a že je mu líto, že jeho děti takové štěstí mít „dědu Maška“ nemají. A my mu toto štěstí můžeme závidět také.

Název: Husákův děda
Autor: Patrick Zandl
Žánr: beletrie
Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2015
Počet stran: 168
ISBN: 978-80-257-1531-4
Hodnocení: 95%
Zdroj foto: Argo

www.argo.cz


 

Rozhovor

Štěpán Pácl: „Boj proti přesile má smysl.“

paclSvět plný krátkých cest za rychlým uspokojením je silnou inspirací pro odvážné tvůrce. Divadelní režisér Štěpán Pácl si troufl na dramatickou látku, která byla v českých podmínkách dlouhá léta nezpracována. Ostatně – jd...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Šest večerů za Karla IV.

noc s karlem iv200Národní muzeum připomene na různých místech Prahy poslední cestu slavného císaře.

...

Z archivu...


Literatura

Varování - 7 neuvěřitelných příběhů

varovani perexS Filipem, Lukášem, Denisou, Danem, Vojtou, Radimem a Karolínou jsem prožila sedm příběhů. Každý byl úplně jiný, ale všechny měly jedno společné - tajemno. Možná to taky znáte, takový ten pocit, jakoby nad vámi stál někdo, kdo vám pomáhá, kdy...

Divadlo

Tramtarie uvede Jedlíky čokolády od Davida Drábka

jedlici cokolady 200Jsou tři a jsou sestry, jako od Čechova. Valerie, Róza a Helena. První je agorafobička a již měsíce neopustila domov, druhá je díky své velkolepé nadváze upoutána na lůžko a třetí se zvládá starat o všechny a všechno, kromě sebe...

Film

Nebezpečné pokušení může přepadnout každého


nebezpecnepok0Film Nebezpečné pokušení (2015) je spíš taková tradiční inscenace o tom, co se může stát, když venku prší a všude je spousta rozdělané práce. Povinnosti, starosti o rodinu a majetek, šťastné manželství, ale jakoby tady něco chybělo.