Páni z Velhartic
Reklama
Banner

Páni z Velhartic

Email Tisk

pani200Monografickému zpracování historie jednotlivých šlechtických rodů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku je v posledních desetiletích věnována značná pozornost.

 

Nakladatelství Lidové noviny vydalo knihu Viléma Knolla Páni z Velhartic. Publikace vyšla v ediční řadě Šlechtické rody Čech, Moravy a Slezska.

Páni z Velhartic patří spolu se Švihovskými z Riesenberka k nejslavnějším panským rodům jihozápadních Čech. A to díky dvěma mužům, nesoucím shodné jméno Bušek z Velhartic.Oba, otec a syn, byli věrnými průvodci a rádci Karla IV.; druhý z nich skončil své veřejné působení jako hejtman České Falci.  Páni z Velhartic pak přežili svou vedlejší větví, sídlící na Herštejně, až hluboko do 16. století

Publikace se zabývá i dalšími zajímavými tématy, jako byl komplikovaný původ rodu vzešlého ze zemanů z Boru či dramatické osudy Velharticů v druhé polovině 14. století, kdy se poslední příslušník hlavní větve Jan zapletl do pohraniční války s bavorskými sousedy.     

pani

Kniha je vázaná, má téměř 600 stran a na 70 černobílých i barevných ilustrací. Je doplněna jmenným rejstříkem a německým resumé. Z obsahu monografie: Romance o Karlu IV., Tajemné počátky rodu, Páni z Velhartic na Velharticích, Velhartické erby. Knihu doplňují četné mapy, rejstřík a seznam pramenů a literatury.

JUDr. Vilém Knoll pracuje jako odborný asistent na Fakultě právnické Západočeské univerzity v Plzni. Zabývá se právní historií . Hlavními oblastmi jeho odborného zájmu jsou regionální dějiny a výzkum panských sídel.

 www.nln.cz
hodnocení: 90%.


 

Rozhovor

Já už si tu jízdu chci jen užívat, říká operní pěvec Radek Krejčí

radek krejci 200Na scéně Severočeského divadla v Ústí nad Labem je Radek Krejčí řadu let. Vedle oper a operet se objevuje i v muzikálech jako jsou Cikáni jdou do nebe, Noc na Karlštejně nebo Limonádový Joe. Přitom se nebrání ani dalším pěveckým příle...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Soutěže Gloria musaealis a Muzea roku

gloria 200Vyhlášení 15. ročníku prestižní soutěže muzeí Gloria musaealis a druhého ročníku klání o nejpopulárnější muzeum s názvem Muzeum roku se uskuteční 17. května 2017 v Obecním domě v Praze.

 

...

Literatura

Cestou necestou za posvátnými místy jihovýchodních Čech

altJih Čech si většina lidí spojuje s rybníky. Ty jsou nejprofláklejším magnetem na turisty, k jejich břehům míří kroky nejednoho výletníka, jejich fotografie nechybí na žádné z pohlednic. Není nutno pochybovat, rybníky dodávají jihočeské kr...

Divadlo

Skončí to ústa - autorská inscenace J. Adámka

skonci to usta 200Divadlo DISK uvede premiéru autorské inscenace Jiřího Adámka. Na hranici nesmyslu, abstrakce a metafyziky. Mezi slovy, slovy a zase slovy se rýsuje jediné řešení: ticho.

...

Film

Tři tisíce na měsíc, exekuce, azyláky. Dokument o životě samoživitelek a samoživitele

Samozivy 200Samoživy. Takový název nese nový dokumentární film režisérky Olgy Sommerové, díky němuž máme možnost seznámit se s příběhy devíti žen, které vychovávají své děti samy, bez partnera a bez alimentů, a jednoho muže, jenž si osvojil čtyři děti, kte...