Známe nejkrásnější nádraží roku 2015

Známe nejkrásnější nádraží roku 2015

Email Tisk

nadra200V Praze proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků 9. ročníku soutěže o titul Nejkrásnější nádraží  České republiky 2015. Setkání se již tradičně koná v reprezentativních prostorách Valdštejnského paláce, sídle Senátu PSP ČR. 

 

Soutěž probíhá pod záštitou stálé komise Senátu pro rozvoj venkova a ministra dopravy Dana Ťoka. Pořádá ji Asociace Entente Florale CZ – Souznění ve spolupráci s ŽelPage, Plzeňskou dráhou a Mikroregionem  Konstantinolázeňsko. Na projektu dále spolupracují  Správa železniční dopravní cesty, s.o., České dráhy, a.s., a další partneři.

Loňský vítěz soutěže, nádraží Brno-Chrlice, předal štafetu letošnímu vítězi – nádraží Nový Jičín město.  Letošními dalšími finalisty se stala nádraží Černý Kříž, Čermná nad Orlicí, Jedlová, Jeseník, Kunžak-Lomy, Nové Město na Moravě, Poděbrady a Silůvky.                             

nadra

 

V 9. ročníku soutěže se sešlo celkem 3374 platných hlasů. Kromě hlavních cen udělili organizátoři titul Pohádkové nádraží mininádražíčku Kateřina v Karlovarském kraji, které je turistickou atrakcí a ukázkou dopravy v hlubinných dolech a nádraží Lašovice v kraji Středočeském. Zvláštní ocenění za příkladné využití části objektu získala železniční stanice Nižbor.                                                                                                                                    

      nadra4

 

Smyslem soutěže je zlepšit prostředí železničních nádraží, stanic a zastávek, motivovat vlastníky a správce objektů k zodpovědnější péči o svěřený majetek a zvýšit zájem veřejnosti o cestování vlakem. Soutěž probíhá od roku 2007. Kandidáty na titul navrhuje veřejnost, která také rozhoduje o vítězi. Soutěž si rychle získala velkou popularitu u široké veřejnosti. V roce 2014 hlasovalo celkem 3 450 hlasujících. Výsledky jsou pravidelně vyhlašovány v Senátu za účasti senátorů, představitelů Ministerstva dopravy, Správy železniční dopravní cesty, Českých drah a dalších dopravců, vesnic a měst s oceněnými nádražími a lidí, kteří se o stav stanic zasloužili.

www.nejnadrazi.cz 


 

Rozhovor

Aleš Prager: „Když jsem vstoupil do knižního světa, všichni z oboru říkali, že je to běh na dlouho trať – tak běžím. “

ales pragerLetos na jaře jste si na webu K21 mohli přečíst rozhovor "Kniha, kterou má cenu číst" se začínajícím táborským spisovatelem Alešem Pragerem. A protože je Aleš ...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Za vedutami do muzea

Veduty 200Muzeum hlavního města Prahy pořádá výstavu Pražské veduty 18. století. Výstava zahrnuje grafické pohledy na Prahu z 18. století. Jedinečná kolekce originálů ze sbírek Muzea hlavního města Prahy představí proměnu města Prahy. Pražské veduty provedené...

Z archivu...


Literatura

Všichni jsme zrozeni k běhu

altDivoké a drsné mexické pohoří Sierra Madre plné kamení a kaktusů je domovem tajemného národa Tarahumarů a bláznivého běžce, jehož Tarahumarové přijali za svého přítele a spřízněnou duši. Dali mu jméno Caballo Blanco – Bílý Kůň.

Divadlo

Studio Hrdinů hostí minipřehlídku brněnského HaDivadla

HaDI perexV dubnu přiveze HaDivadlo do Studia Hrdinů tři tituly aktuálního repertoáru. Eyolf, Náměsíčníci (imitace a tušení) a Strýček Váňa jsou představení, která spojuje osoba režiséra Ivana Buraje, uměleckého šéfa této scény. Minipře...

Film

Přísloví praví: když se kácí les, létají třísky

ruzena polsky filmPolský režisér Wojciech Smarzowski na sebe upozornil již ponurým dramatem Dům zla, kde uhrančivě rozehrál až ke zločinu vedoucí patologické vztahy jak mezi lidmi, tak ve společnosti, a ...