Seznamte se se zásadními vědeckými osobnostmi minulého století

Seznamte se se zásadními vědeckými osobnostmi minulého století

Email Tisk

geniove 200Naše společnost je z nějakého důvodu nastavená tak, že ví o kdejaké celebritě z uměleckého prostředí první poslední, ale o zásadních osobnostech vědy by už ledaskdo tápal. To se rozhodl změnit Karel Pacner a sestavil medailonky dvaceti zásadních vědců minulého století. Autor se nezaměřoval na jedno určité vědecké odvětví, v jeho knize máme možnost poznat objevy z chemie a lékařství, které převládají, ale také fyziku či létání. Nemusíte se bát, že je k pochopení knihy nutné mít technické či jiné odborné znalosti, autor se zaměřuje především na příběh a okolnosti, které vedly k danému objevu, než že by ho do detailu vysvětloval.

 


Největšího prostoru se v publikaci dostalo Albertu Einsteinovi, kde se kromě vývoje práce na jeho teorii dozvídáme do hloubky to, jak prožíval svůj rodinný život, i to, jak se vyvíjela jeho kariéra díky politickým změnám a náladám. Je zde připomenuto, jak byl Einstein velmi neformální, co se odívání týče, ale i v přístupu ke svým studentům a kolegům – často s nimi do noci diskutoval a každého považoval za sobě rovného. V knize můžete nalézt například fotografii Alberta Einsteina, na které je zachycen při hře na housle.
Další, kteří v knize dostali velký prostor, byli bratři Orville a Wilbur Wrightovi, Niels Bohr a Ivan Petrovič Pavlov. Bratři Wrightové se zcela zásadně zapsali do historie letectví, kdy po dlouhá léta experimentovali s létacími stroji, až došli k úspěchu a nastartovali tak nový styl cestování a obrany země. Nielse Bohra poznáváme jako objevitele struktury atomu – odhalení, které posloužilo vzniku atomové bomby. Bohr byl však celý život odpůrcem použití této zbraně. Dostáváme se i k detailům práce Pavlova, který se zabýval zkoumáním podmíněných reflexů. To, že svůj výzkum prováděl na psech asi tušíme, ale jak přesně se zvířaty pracoval, se můžeme dozvědět lehce pochopitelnou formou právě v této knize.

geniove


Během čtení sledujeme i to, jak se osudy vybraných vědců v čase křížily. Kde se vědci kvůli politickým změnám potkali v exilu a jak spolu navzájem nesouhlasili nebo jak si navzájem dokázali pomoci.
Karel Pacner ve své knize také dokazuje, že na různých místech přišli ke stejnému objevu různí inovátoři, jen někomu se dřív podařilo publikovat a dostat tak výsledek mezi širokou vědeckou obec, ale odkrývá i to, jakými složitými cestami se během války dostávali vědci k odborným článkům.
Pokud máte chuť se dozvědět, jak vznikly objevy, které ovlivňují náš život dodnes, sáhněte v knihkupectví přesně po tomto titulu.

 


Géniové XX. století
Autor: Karel Pacner
Žánr: literatura faktu
Nakladatelství: Motto
Rok vydání: 2015
Počet stran: 432
Hodnocení: 90 %              

 Zdroj foto: www.kosmas.cz


http://knihy.cpress.cz/geniove-xx-stoleti.html


 

Rozhovor

Je třeba věřit, že události plynou tak, jak mají, říká herec Jiří Bartoň

barton perDesítky postav má na svém kontě herec Jiří Bartoň, který si zahrál jak v kamenných divadlech, tak na alternativních scénách. Přitom je zajímavé, že se uplatnil nejen v činoherních, ale třeba ve vyloženě muzikálových rolích a že má ve svém r...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

SLAVNÉ VILY ČECH, MORAVY, SLEZSKA A ÚSTECKÉHO KRAJE

slavne vily cr200Nápad zmapovat a přiblížit široké veřejnosti zajímavé vilové stavby vznikl v roce 2007. Vznikl tím velký a rozsáhlý projekt, na kterém se podílely desítky nadšenců z řad historiků a pracovníků archívů. Projekt, který ve své závěrečné fázi umožňuje...

Z archivu...


Literatura

Nepolepšitelné děti za sídla Ashton

as 200Chytře napsaná kniha pro děti, je plná legrace a bohatě prošpikovaná moudrými průpovídkami Agáty Swanburnové, zakladatelky penzionátu pro výchovu nadaných chudých dívek, s nichž se stávaly mladé, moudré, svědomité vychovatelky dětí z bohatých rodin, stejně j...

Divadlo

Citové vzplanutí a herecký koncert Hany Maciuchové v Branickém divadle


maciuch 200Zamilovat se lze v jakémkoli věku. A láska může být opětovaná! To je asi největší poselství monodramatu francouzské autorky Noelle Chatelet Žena Vlčí mák. Představení, které uvedlo Branické divadlo, je hereckým koncertem Hany Maciuchové.

Film

Expendables: Postradatelní 2: sólo pro akční hrdiny

postradatelni 2Pokračování úspěšného akčního trháku nabytého filmovými hvězdami je tady. Kdyby mi někdo před natočením Expendables řekl, že se v jednom filmu sejde taková herecká sestava, asi bych mu opravdu nevěřil a označil ho za blá...