V Hroznatíně si připomněli 120. výročí narození Ludvíka Svobody
Banner

V Hroznatíně si připomněli 120. výročí narození Ludvíka Svobody

hrozn200Květiny a věnce posely prostor u pamětního kamene armádního generála a někdejšího prezidenta Československa Ludvíka Svobody (25. 11. 1895 Hroznatín-20. 9. 1979 Praha), který bojoval v obou světových válkách. Deska se nachází v jeho rodišti – obci Hroznatín na Vysočině, odhalena byla v roce 2013. Letošní vzpomínkové shromáždění se uskutečnilo k 120. výročí jeho narození.

 


Slavnostního aktu se zúčastnila i generálova dcera Zoe Klusáková, které bude zanedlouho 90 let, a pravnuk Miroslav. Klusáková apelovala, aby se nezapomínalo ani na spolubojovníky jejího otce. Akci uspořádaly Společnost Ludvíka Svobody, Klub českého pohraničí, Kraj Vysočina, Klub českých turistů z Trnavy a obec Hroznatín. Přijelo mnoho jejich členů, někteří zástupci k přítomným, kterých bylo kolem tisíce, promluvili. Shromáždění se zúčastnili například i poslankyně Marta Semelová (KSČM) nebo Nikola Čech z Levé perspektivy.

Slavnostní dopoledne mělo i oficiální punc: na jejím začátku přelétly nad pietním místem dva gripeny, nechyběli zástupci armády. Přišli i místní, autobusy dopravily veřejnost z celé republiky. V rámci shromáždění promluvil i primátor slovenského města Svidník Jan Holodňák. Řekl, že ve Svidníku si generála Svobody považují, armádnímu sboru, kterému velel, vděčí za osvobození v roce 1945. Ve Svidníku je socha Ludvíka Svobody (jediná na území Česka a Slovenska), jeho jméno nesou nemocnice i škola. Svoboda je čestným občanem města. 

Památku udržují i v Hroznatíně, kde žije něco přes stovku obyvatel: rodný dům je opečovávaný, pamětní kámen Svobody je i na pohledech, Svobodu zachycuje také výstava, kterou obec pod vedením starostky Jany Uchytilové uspořádala v prostorách radnice k 650. výročí vzniku Hroznatína, který letos získal i svůj znak a vlajku – jsou na nich hrozny. V sousedním Rudíkově je škola Ludvíka Svobody, kterou navštěvují právě i děti z Hroznatína. Přítomní si mohli prohlédnout i rodný dům Ludvíka Svobody, a aby byla při počasí pod nulou pohoda se vším všudy, přichystány byly chlebíčky, bagetky, sladkosti či horký čaj.


Foto: autorka


 

Rozhovor

Seznamte se se slackline a gibbonem Markem Smolkou!

slackline smolka200Marek Smolka je členem českého národního týmu Gibbon Slacklines a jedním z organizátorů soutěží tohoto mladého dynamického sportu. Jedná se o balancování, chození, trikování a freestyle na natažen...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Slovenské čtenáře zaujal speciál Historické revue na téma Karel IV.

slovensko karel iv 200Díky spolupráci se zahraničním zastoupením agentury CzechTourism Slovensko vyšlo speciální rozšířené číslo slovenského časopisu Historická revue. Časopis u příležitosti 700. výročí narození vladaře Karla IV. láká čtenáře n...

Z archivu...


Literatura

Tip na dárek k vysvědčení - Šifry pro děti

sifry perexV nakladatelství EDIKA vyšla kniha pro děti i pro ty, kteří rádi luští a přemýšlí – Šifry pro děti. Jejím autorem je Radek Pelánek, dlouholetý organizátor známých šifrovacích her pro dospělé.

 

...

Divadlo

Simona Stašová a Svatopluk Skopal si střihnou manželství po italsku

filumena marturanoTragikomedii Filumena Marturano italského režiséra, dramatika a herce Eduarda De Filippa připravuje Simona Stašová spolu se svým dvorním režisérem Zdeňkem Kaločem.

Film

Filmový ráj otevře své brány již po třicáté osmé

altO tom, že občas se může vyskytnout peklo na zemi, netřeba pochybovat. Zda je však na zemi ráj, nad tím by se musel nejeden zamyslet. Skalní filmový fanoušek to však rozhodně nebude, neboť ten o jednom filmovém ráji ví. Pravda, otvírá své brány jen na pár dní...