Půjdem spolu do muzea na betlémy
Banner

Půjdem spolu do muzea na betlémy

betlem200Národní zemědělské muzeum Praha pořádá od pátku 27. 11. 2015 ojedinělou adventní výstavu betlémů. Ve spolupráci s partnery tak nabídne veřejnosti možnost vidět na jednom místě to nejzajímavější z české betlémářské tradice. Výstava potrvá až do neděle 31. ledna 2016.

 

 

K období adventu a vánočních svátků patří tradičně i betlémy rozličných výtvarných pojetí a velikostí. Tentokrát si je můžete prohlédnout nejen na tradičních místech, ale i prostorách NZM Praha, které pořádá výstavu s názvem „Půjdem spolu do muzea na betlémy“.

"Výstavu připravila kurátorka Mgr. Lucie Kubásková  s dalšími spolupracovníky. Zahajujeme tím v NZM tradici ukázky lidové tvorby vysoké umělecké hodnoty spojené s výrobou betlémů. Exponáty byly muzeu zapůjčeny z Národního muzea, z Třebechovického muzea betlémů a především od soukromých betlémářů a sběratelů betlémů, kterým především patří velké poděkování. Podporu poskytl také Spolek českých betlémářů v čele s Milanem Zábranským," říká k výstavě ředitel pražské pobočky NZM Jiří Houdek.

Dominantním prvkem a symbolem výstavy bude podle organizátorů třímetrový papírový betlém ilustrátora Pavla Peciny, na kterém bude návštěvníkům vysvětlena tradice stavění betlémů a rozmístění jednotlivých figur. Na výstavě nebude chybět ani vánoční zařízení staročeské světničky se stromečkem zavěšeným u stropu a s instalací králických betlémů z 19. století.
K nejstarším vystaveným betlémům budou patřit také Krkonošský betlém, Valašský betlém Karla Langera, betlémy Josefa Chwaly, Josefa Korejze - Blatinského nebo Josefa Reichla a Josefa Frimla. Ukázku papírových betlémů doplní kromě Pecinova betlému například Chodský betlém Jany Brožové, Velký národopisný betlém Marie Fischerové - Kvěchové,  orientální betlémy, ale také reklamní betlémy z 30. let 20. století.

Díla současných betlémářů budou zastoupena pracemi všestranné betlemářky Jany Pulcové, keramika Bohumila Housky, řezbářů Romana Galka, Michala Tesaře nebo Miroslava Čeňka. Pro nejmenší návštěvníky bude bezesporu hlavním lákadlem pohyblivý betlém Bohumila Duška.

betlem

 

Každý z návštěvníků se tak může seznámit jak s historickými, tak i současnými betlémy, uvidí betlémy vyrobené z různých materiálů jako je dřevo, papír, překližka, cín, šustí, perník (Julie Chadimová), sklo (Dagmar Hálová), obřadní pečivo (Růžena Vinciková), keramika, rybí šupiny, kámen, lískový oříšek apod.

Na výstavě bude také možnost vytvořit si vlastní papírový betlém nebo si zahrát a zazpívat koledy.

Výstava se koná pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky, starosty MČ Praha 7 Jana Čižinského a s podporou Ministerstva zemědělství ČR.


 

Rozhovor

Turistický seriál K21: Zámek Lednice

lednice 200Milí čtenáři, s prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou chybět ani tipy na ...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

PRANÍ OD VALCHY K AUTOMATCE

prababicka pracka200V dnešní době automatických praček si již nikdo nevzpomene, jaká to byla dřina s praním prádla. Když žena oznámila rodině „zítra bude velký prádlo“, tak to znamenalo, že domácnost bude ten d...


Literatura

Řeč o řeči: Jak mluvíme?

rec o reci cechova academiaZdálo by se, že naši mateřštinu ovládáme jaksi samočinně a bez velkého přemýšlení, avšak kniha Marie Čechové Řeč o řeči (vydala Academia) prozrazuje, že leccos je jinak. Nejen malé dítě, a...

Divadlo

NoD: Valentýn zasáhl a bolel!

altVe dnech 29. a 30. května se v experimentálních prostorech NoD uskutečnilo na jevišti pro jednoho herce představení další inscenace v oblasti alternativního divadla. Valentýn, název hry i hlavního hrdiny strhnul emoce, zasáhl a...

Film

Festival tanečních filmů uvede retrospektivu Davida Hintona i dance fashion snímky

tanecni filmy Nora David  Hinton200Již potřetí Festival tanečních filmů nabídne výjimečnou podívanou díky originálním snímkům, které vznikly spojením současného tance a filmového umění. Letošní ročník proběhne od 1...