Půjdem spolu do muzea na betlémy
Banner

Půjdem spolu do muzea na betlémy

Email Tisk

betlem200Národní zemědělské muzeum Praha pořádá od pátku 27. 11. 2015 ojedinělou adventní výstavu betlémů. Ve spolupráci s partnery tak nabídne veřejnosti možnost vidět na jednom místě to nejzajímavější z české betlémářské tradice. Výstava potrvá až do neděle 31. ledna 2016.

 

 

K období adventu a vánočních svátků patří tradičně i betlémy rozličných výtvarných pojetí a velikostí. Tentokrát si je můžete prohlédnout nejen na tradičních místech, ale i prostorách NZM Praha, které pořádá výstavu s názvem „Půjdem spolu do muzea na betlémy“.

"Výstavu připravila kurátorka Mgr. Lucie Kubásková  s dalšími spolupracovníky. Zahajujeme tím v NZM tradici ukázky lidové tvorby vysoké umělecké hodnoty spojené s výrobou betlémů. Exponáty byly muzeu zapůjčeny z Národního muzea, z Třebechovického muzea betlémů a především od soukromých betlémářů a sběratelů betlémů, kterým především patří velké poděkování. Podporu poskytl také Spolek českých betlémářů v čele s Milanem Zábranským," říká k výstavě ředitel pražské pobočky NZM Jiří Houdek.

Dominantním prvkem a symbolem výstavy bude podle organizátorů třímetrový papírový betlém ilustrátora Pavla Peciny, na kterém bude návštěvníkům vysvětlena tradice stavění betlémů a rozmístění jednotlivých figur. Na výstavě nebude chybět ani vánoční zařízení staročeské světničky se stromečkem zavěšeným u stropu a s instalací králických betlémů z 19. století.
K nejstarším vystaveným betlémům budou patřit také Krkonošský betlém, Valašský betlém Karla Langera, betlémy Josefa Chwaly, Josefa Korejze - Blatinského nebo Josefa Reichla a Josefa Frimla. Ukázku papírových betlémů doplní kromě Pecinova betlému například Chodský betlém Jany Brožové, Velký národopisný betlém Marie Fischerové - Kvěchové,  orientální betlémy, ale také reklamní betlémy z 30. let 20. století.

Díla současných betlémářů budou zastoupena pracemi všestranné betlemářky Jany Pulcové, keramika Bohumila Housky, řezbářů Romana Galka, Michala Tesaře nebo Miroslava Čeňka. Pro nejmenší návštěvníky bude bezesporu hlavním lákadlem pohyblivý betlém Bohumila Duška.

betlem

 

Každý z návštěvníků se tak může seznámit jak s historickými, tak i současnými betlémy, uvidí betlémy vyrobené z různých materiálů jako je dřevo, papír, překližka, cín, šustí, perník (Julie Chadimová), sklo (Dagmar Hálová), obřadní pečivo (Růžena Vinciková), keramika, rybí šupiny, kámen, lískový oříšek apod.

Na výstavě bude také možnost vytvořit si vlastní papírový betlém nebo si zahrát a zazpívat koledy.

Výstava se koná pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky, starosty MČ Praha 7 Jana Čižinského a s podporou Ministerstva zemědělství ČR.


 
Banner

Rozhovor

Michal Vaněček odpočívá tak, že píše

200 rozhovor1Letošní léto předvedlo různé podoby, kdy slunce pálilo o sto šest, na mnohé se nalepilo dovolenkové tempo (můj manžel ho nazývá „plážové“) a občas seslalo přílivy deště. Co dělají spisovatelé a ilustrátoři v létě? Jak se jim píše či kreslí po...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

V kraji Vysočina přibyly letos čtyři nové kulturní památky

Vysocina 200Od začátku letošního roku přibyly na Vysočině čtyři nemovité kulturní památky. Jsou jimi kaple Nanebevzetí Panny Marie v Jihlavě, boží muka v Polné, náhrobek na hřbitově na Starém Městě v Telči a dva židovské domy v Třebíči. Nově prohlášené kult...

Z archivu...


Literatura

Lekavé povídky Daphne du Maurier

neohlizej se milacku mottoPovídková kniha Daphne du Maurier přináší romantické, trošku strašidelné povídky – proto je nazývám „lekavé“ (je to naprosto výstižný termín, který vytvořila má přítelkyně, režisérk...

Divadlo

NDM a Bezruči připravují 8. ročník Letní divadelní školy pro pedagogy

LDS 1Ateliér pro děti a mládež při NDM připravuje již osmý ročník Letní divadelní školy pro pedagogy. Horkou novinkou letošního ročníku bude spolupráce s Divadlem Petra Bezruče. Na programu je proto řada novinek!

...

Film

Želvy Ninja všechny naporcují

Zelvy Ninja 200Film Želvy Ninja (2014) navazuje na nekonečnou sérii filmů a seriálů o zmutovaných zvířatech, která mají tělo i mysl podobnou člověku. Reportérka April O'Neilová (Megan Fox) jim je na stopě, ale je s jejich osudy spojená víc, než si myslí....