Galerie představila logo 700. výročí narození Karla IV.
Banner

Galerie představila logo 700. výročí narození Karla IV.

karel 200Rok 2016 bude v duchu Karla IV., od jehož narození uplyne 14. května sedm set let. Kulturní, akademické a vědecké instituce připravují široké spektrum aktivit, od tematických výstav po speciální prohlídky a akce na památkách, vztahujících se k osobnosti císaře.

 

Příznivci historie, umění, architektonických památek, hudby, ale i široká veřejnost se mohou těšit na rozsáhlé spektrum aktivit, které vznikají ve spolupráci českých institucí. Logo oslav tohoto významného výročí, které připravila Národní galerie ve spolupráci se Studiem Najbrt, bude využívat i většina institucí, které se svým programem do oslav zapojí.                         Mezinárodní výstava Císař Karel IV. 1316–2016 ve Valdštejnské jízdárně a historických prostorách Univerzity Karlovy v Karolinu bude patřit mezi nejvýznamnější výstavní projekty Národní galerie příštího roku. Představí památky kultury a umění doby Karla IV. Velká část exponátů bude v České republice vystavena poprvé. Cílem výstavy je ukázat portrét Karla IV. oproštěný od zkreslujících nánosů ideologických předsudků a nabídnout veřejnosti podobiznu  historické osobnosti s jejími pozitivními i stinnými stránkami.

Prostřednictvím mimořádných exponátů všech uměleckých a uměleckořemeslných oborů, kulturně-historických a archivních dokumentů, vypůjčených z více jak stovky prestižních muzeí, církevních i soukromých sbírek, budou mít návštěvníci možnost poznat zblízka nejen osobnost Karla IV., ale také život na císařském dvoře v Praze a roli, kterou v říšské politice určil umění a umělecké oslavě panovnického majestátu. K výstavě je připravován bohatý mezinárodní doprovodný program. Magnetem výstavy se stanou kurátorské prohlídky a mnoho dalších doprovodných programů.

Karel IV. 1

 

Výročí narození Karla IV., zařazené mezi světová výročí UNESCO, připomene ve svém hlavním výstavním projektu roku 2016 také Národní technické muzeum. Od května představí výstava Vita Caroli. Stavitelství doby gotické stavitelské umění v době velkého stavebního rozmachu, který byl umožněn vládou Karla IV. Prezentována bude řada dobových stavebních prvků a stavitelských postupů. Návštěvníkům muzeum představí například funkční repliku středověkého dřevěného jeřábu na lidský pohon, zkonstruovanou na základě vyobrazení v Bibli Václava IV. Tento stroj byl vyroben výhradně ručními středověkými tesařskými a kovářskými technologiemi a postupy a jeho funkčnost byla úspěšně ověřena při zdvihání břemen během stavebních prací – mimo jiné při obnově krovů na hradě Točník a Kost. Dalším z velkých stavebních strojů bude plně funkční replika gotického beranidla používaného pro beranění/zatloukání dřevěných pilotů při zakládání staveb nebo stavbě mostů.

Hlavní město Praha se bude na oslavách podílet zejména prostřednictvím Muzea hlavního města Prahy a Pražské informační služby. Muzeum hl. m.  Prahy otevře v březnu stálou expozici Mysterium věže Karel IV. Mostecké věže. Největší akcí bude na podzim otevření stálé expozice Karel IV., Praha a Lucemburkové v Domě U Zlatého prstenu, která představí osobnost Karla IV. jako vladaře, ale i jako člověka každodenního životního rytmu. Hl. m. Praha rovněž podpoří nejlepší projekty soukromých a neziskových organizací prostřednictvím grantového programu a programu partnerství. Po letech se dočká významné obnovy také objekt Kostela Nanebevzetí Panny Marie a svatého Karla Velikého na pražském na Karlově. Prostřednictvím několika výstav přiblíží dobu Karla IV. i Akademie věd ČR. Ve spolupráci se Senátem PČR vznikne výstava Dílo Karla IV. v běhu století, která představí mimo jiné dopad Karlova působení na současnou českou a evropskou společnost. Dalšími tématy, kterým se bude Akademie prostřednictvím výstavních projektů věnovat, budou umění a vzdělanost, architektura, nebo každodennost doby Karla IV. Součástí akademického programu budou nejen aktivity pro širokou veřejnost, ale i odborný program – mezinárodní vědecká konference zaměřená na zahraniční politiku Karla IV., odborné kolokvium věnované literatuře a literárním jazykům doby Karla IV., letní škola na téma Písemnictví, vzdělanost a umění doby Karla IV. a cykly přednášek.

Karel IV. 2

 

V rámci projektu Po stopách šlechtických rodů se pod taktovkou Národního památkového ústavu uskuteční tzv. Lucemburský rok. Centrem projektu bude státní hrad Karlštejn, kde se na jaře otevře výstava středověkých stříbrných a zlatých předmětů, nalezených v 19. století při Mockerově rekonstrukci hradu. Karlštejnský poklad, trvale uložený ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea, se dočasně vrátí na své původní místo. Na konci léta se na Karlštejně odehraje také Hradozámecká noc. Vedle Karlštejna budou velkou roli při připomínání významného výročí hrát další středověké památky ve správě NPÚ – např. Točník, Velhartice nebo Veveří. 

V rámci oslav připravuje řadu aktivit a slavnostních událostí také Univerzita Karlova v Praze, která je spolupořadatelem výstavy Národní galerie. Uskuteční se národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi a ve spolupráci s dalšími institucemi proběhne také rekonstrukce korunovace Karla IV.Vedle toho přinese výročí narození Karla IV. i kulturní zážitky na poli hudebním.  První český orchestr chce výročí císaře Karla IV. připomenout koncertem ve Svatovítské katedrále. Pod taktovkou šéfdirigenta České filharmonie Jiřího Bělohlávka zazní skladba Petra Ebena s  názvem Pocta Karlu IV., symfonická báseň Praga Josefa Suka a Te Deum Antonína Dvořáka. V souvislosti s výstavou Císař Karel IV. 1316–2016 nabídne David Eben a Schola Gregoriana Pragensis nově aranžovanou i nově objevenou hudbu z Karlova dvorského prostředí, a to jak na CD, tak i v koncertním cyklu.

V květnu pak bude ve spolupráci s FOK na Staroměstském náměstí připraven komponovaný hudební pořad k tématice Lucemburků. Akademie věd České republiky uspořádá v listopadu příštího roku mezinárodní konferenci Hudba doby Karla IV.

Karel IV. 4

 

Prezentace klíčového historického výročí za hranicemi České republiky vzniká ve spolupráci Českých center, Národní galerie v Praze a Univerzity Karlovy. Významného evropského panovníka představí panelová výstava reprezentující ve třinácti zastaveních různé úhly pohledu na Karla IV. a jeho činy: antropologické průzkumy císařovy podoby, rodinnou politiku jeho předků, písemné dokumenty z období vlády a ohlasy na osobnost a vládu Karla IV. v pozdějších staletích. Návštěvník tak získá ucelený přehled o 14. století a vzestupu dynastie Lucemburků v Evropě na poli politickém, kulturním i uměleckém. Na organizaci přehlídek spolupracují Česká centra se zastupitelskými úřady; od jara 2016 se počítá s uvedením výstavy v Berlíně, Haagu, Madridu, Milánu, Mnichově, Moskvě, Sofii, Soulu, Varšavě, dále pak v New Yorku nebo, v Tokiu. Další destinace, kam by se výstava měla v průběhu nadcházejícího roku vypravit, jsou neméně atraktivní: Los Angeles, Petrohrad, Washington, Ženeva, ale i Sao Paulo. Panelovou výstavu doplní mobilní verze v několika jazykových mutacích i doprovodný program ve formě besed, přednášek či kulatých stolů s odborníky.

Na propagaci oslav výročí narození Karla IV. se bude v zahraničí i tuzemsku podílet také agentura CzechTourism. Místa spjatá s dobou Karla IV. budou v roce 2016 tváří kampaně pro zahraniční a domácí turisty. Fotografie a spoty natáčené na ikonických místech jako jsou Karlštejn, Karlovy Vary, Praha nebo Loket budou lákat na královské zážitky.Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Extrémní a tápající postavy v chytrém divadle, které občas bolí

200 tvarPřinášíme vám rozhovory se třemi členy souboru OLDstars, složeného ze studentů pražských uměleckých škol, kteří ztvárňují hlavní role v představení TVÁŘ V OHNI (Feuergesicht) Maria von Mayenburga – Annou Peřinovou (Olga), Jeníkem Tylem (Pavel) a Ma...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

V metropoli se představí originální pojetí příběhu Cyrila a Metoděje

Cyril Metodej 200V pátek 31. července v  11 hodin proběhne za doprovodu středověké hudby v Galerii ABF na Václavském náměstí slavnostní zahájení unikátní výstavy k projektu „Cyril a Metoděj – autentický příběh naší země“, prostřednictvím kterého při...


Literatura

Žádný sex, je úterý

sex200Tracy Bloomová nesnila o spisovatelské dráze, tak jako o ní snívají jiní autoři. Měla úplně jiné plány, ale jak už to tak bývá, život jí naservíroval úplně jiné menu.

...

Divadlo

Zničující a krutá láska na Větrné Hůrce

Vetrna hurka perexKdyž Kateřina a Heathcliff společně vyrůstali, slíbili si na svobodných úpětích Větrné Hůrky věčnou lásku. I když byl Heathcliff jen nalezenec, kterého do domu přivedl Kateřinin otec, aby se o něj postaral, Kateřina v tom nevid...

Film

Regiony ožívají filmem, spolupráce s filmaři jim přináší peníze i prestiž

CFC 200Mimopražské regiony zažívají příliv filmařů. Praha sice stále kraluje filmové produkci v Čechách, ale filmaři často potřebují pro své příběhy lokace, kterými hlavní město nedisponuje nebo nejsou snadno dostupné. V regionech se tak začíná projevovat snaha ...