Vyhlášeny nové evropské pamětihodnosti
Banner

Vyhlášeny nové evropské pamětihodnosti

Olomouc200V Bruselu bylo vyhlášeno devět nových pamětihodností, které byly letos zařazeny na seznam míst s označením Evropské dědictví. Jednou z oceněných památek je i olomoucký hrad a Arcidiecézní muzeum. Dalšími pamětihodnostmi jsou archeologické naleziště a Muzeum neandertálců v Krapině (Chorvatsko), mys Sagres (Portugalsko), císařská rezidence Hofburg ve Vídni (Rakousko), historický komplex univerzity v Tartu (Estonsko), Hudební akademie Ference Liszta v Budapešti (Maďarsko), archivní centrum Mundaneum v Monsu (Belgie), vojenský hřbitov v Pustkách u Lužné, na němž do požáru v roce 1985 stála dřevěná kaple architekta Dušana Jurkoviče (Polsko), a tzv. evropská čtvrť ve Štrasburku.

 

Nové památky se tak připojily ke dvaceti pamětihodnostem, které během posledních dvou let obdržely toto prestižní ocenění. Cílem označení Evropské dědictví je upozornit na pamětihodnosti, které symbolizují evropskou integraci, ideály a historii. Olomoucký hrad byl založen kolem roku 1100 Břetislavem I. Roku 1204 zničen požárem a poté obnoven. V 17. a 18. století zde proběhly přestavby. Od roku 1998 Arcidiecézní muzeum.  

Areál olomouckého přemyslovského hradu s katedrálou sv. Václava se nachází na okraji olomouckého kopce, na tzv. Václavském návrší u Václavského náměstí. Do současnosti se zachovalo jen málo viditelných důkazů o významu a mohutnosti hradu, který byl postupem času překryt církevními budovami a katedrálou.

Olomouc1

 

Nejvýznamnější částí hradu je gotická katedrála sv. Václava a částečně dochovaný románský palác s architektonicky cenným provedením okenních otvorů.

Olomoucké Arcidiézní muzeum vzniklo v roce 1998. Je první tohoto typu v dějinách našeho státu. Je úzce spjato s Muzeem umění v Olomouci. Skrývá nejcennější památky ze sbírek církve ve stálé expozici. Na 1100 m2 výstavního prostoru, ukazuje vývoj umění v průběhu tisíciletí. ňOlomoucký hrad se vyvinul ze slovanského hradiska rozkládajícího se na celém Předhradí. Z něj se později kolem roku 1063 vyčlenil samostatný přemyslovský zeměpanský okrsek s okrouhlou věží. Tehdy se Olomouc s hradem stala rezidencí knížete a administrativním centrem Olomoucka.  Počtem spravovaných uměleckých děl (kolem 185 000) patří Muzeum umění Olomouc k nejvýznamnějším institucím svého druhu v České republice. Muzeum odborně pečuje o díla státní, církevní i soukromé provenience, od antiky až po současnou výtvarnou kulturu. Kmenová sbírka muzea je členěna podle uměleckých druhů do jedenácti podsbírek (architektura, autorská kniha, fotografie, grafika, kniha 20. století, kresba, mince a medaile, obrazy, plastiky, užitá grafika, užité umění).

Olomouc2

 

V péči olomouckého Arcidiecézního muzea je část sbírky obrazů a uměleckého řemesla pocházející z olomoucké arcibiskupské rezidence a význačná umělecká díla zapůjčená farnostmi olomoucké arcidiecéze. Olomouc byla význačným střediskem již ve velkomoravském období.


www.npu.cz


 

Rozhovor

Na slovíčko s pořadatelkami festivalu Culturea

culturea rozhovor200Už 24. a 25. dubna se Zlín promění n město opěvující Japonsko a Itálii. Stane se tak v rámci festivalu Culturea, o kterém jsme vás na našem webu již informovali. Nyní si můžete p...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Dobřichoviské vily na zámku v Roztokách

Roztoky200Unikátní výstavu Dobřichovické vily – sídla pražské honorace připravil Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště středních Čech ve spolupráci se Středočeským muzeem v Roztokách u Prahy a Státním okresním archivem Praha-západ ve výstavním s...

Z archivu...


Literatura

„Žižkov je fakt dobrej“

vsichni-sou-trapny 200V nakladatelství HOST vyšla kniha Simony Bohaté s názvem Všichni sou trapný pojednávající o radostech a strastech pražského Žižkova v časech normalizace.

 

...

Divadlo

Egon Tobiáš: Ten kůň nelže aneb divadelní hra s živými koni, herci a hudebníky

ten kun nelze egon tobiasV rámci projektu Jiřího Ondry a Egona Tobiáše Velký třesk na Malé scéně jsme se zúčastnili premiéry inscenace s tajemným názvem Ten kůň nelže. A nelhal! V netradičním di...

Film

Jak se naši filmaři ocitávali před soudem

Herci 200Radek Žitný se navzdory svému mladičkému věku (narodil se roku 1988) i profesi (studuje hru na hudební nástroje) prosadil jako spolehlivý průvodce po klikatých a strastiplných osudech mnohých známých umělců. S bohatým využitím archiv...