Velká válka očima pardubického mlynáře

Velká válka očima pardubického mlynáře

Tisk

mlynar 200Východočeské muzeum v Pardubicích představuje zájemcům nejen o vojenskou historii unikátní pohled do života prostého vojáka odvedeného do řad rakousko – uherské armády během první světové války. Oním průvodcem válečnými lety i bojišti haličské fronty je Jaroslav Kopečný (1884- 1949), který po svém otci zdědil mlýn a živnost v obci Třebosice u Pardubic. V armádě po svém odvedení působil v hodnosti poručíka 19. zeměbraneckého pluku. Obdržel Karlův vojenský kříž a Čestné vyznamenání za zásluhy o Červený kříž II. třídy. Život skutečné osoby se podařilo rekonstruovat díky tomu, že Kopečného dcera Marie věnovala otcovu pozůstalost muzeu.

V Kaňkově sále pardubického zámku návštěvníka nejprve čeká předválečná idyla, vyhlášení války a mobilizace, odvod, pobyt na frontě, zranění v boji, léčení i návrat zpět domů. Výstava ukazuje, jak se civilista měnil ve vojáka. Život v zákopech představuje replika skutečných zákopů i děla a kulomety. Velká část výstavy patří právě zbraním, uniformám a dobové výstroji.  Nechybí zde pistole, revolvery, pušky, bodáky, nože, šavle, přilby, pancíře i plynové masky.
Mlynář Kopečnýbyl v roce 1916 pod Přemyšlem vážně zraněn, kdy utrpěl průstřel nohy a poté doživotně kulhal. Výstava tudíž přibližuje i vybavení vojenských lazaretů a dobové lékařské nástroje. Informuje také o péči o velké množství válečných invalidů. Unikátním exponátem jsou autentické jégrovky s průstřelem a stopami krve, které měl Kopečný osudný den na sobě. Mlynář se později dostal se do týlu k sanitě, kam si přinesl fotoaparát. Vznikla tak řada snímků (přes 200 fotografií), které zachycují vojáky, civilisty, domy, kostely či přístavy. K vidění jsou nejen na panelech výstavy, ale také v periskopu, který nabízí pomyslný výhled nad zákopy.

mlynar1

Bídu v zázemí přibližují autentické příděly potravin včetně dochovaných houstiček, ale i dalších základních potřeb, přídělové lístky i různé pokladničky, do nichž se vybíralo na válečné účely. Umění v době války zastupují obrazy Jaroslava Gruse, pardubického rodáka, který narukoval na italskou frontu. Jeho obrazy zapůjčila Východočeská galerie v Pardubicích.
Velice srozumitelné a přehledné jsou i popisky, kterou mají formu deníkových zápisů poručíka Kopečného. Výstava končí v duchu optimistických očekávání spojených s koncem války i se vznikem Československé republiky.

mlynar2

Doprovodné programy:
13. 9. od 17 h - promítání fotografií třebosického mlynáře Jaroslava Kopečného nafocených v roce 1916 v Haliči
22. 9. od 17 h - komentovaná prohlídka výstavy

Velká válka
Kurátor: Jan Tetřev
Místo a datum: Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, Pardubice,
od 21.4 do 25.9.2016
Otevřeno: denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin
Zdroj foto: autorka a www.vmp.cz 


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Petr Zuska: Od tanečníků očekávám andělsko-dábelské nálety na diváky

Petr Zuska perexChoreograf Petr Zuska, bývalý dlouholetý umělecký šéf Baletu Národního divadla, připravuje pro Pražský komorní balet nové představení s názvem "Carmina Vetera". Komponovaný večer na motivy starých lidových písní bude mít premiéru 27. ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Jak se v Čechách promítalo… a zvláště v Písku

pisek kino kinemtograf200Konec 19. století přinesl nejen řadu technických vynálezů: některé ulehčovaly dřinu, jiné budily podiv a stávaly se atrakcí, která nabývala leckteré rysy příbuzné s cirkusovou podívanou - a také jim byla přisuzovaná ob...

Z archivu...


Literatura

Evropa, náš domov

evropa nas domov 200V říjnu vyšel pod hlavičkou nakladatelství Albatros zajímavý knižní projekt s názvem Evropa, náš domov, který má čtenářům přiblížit nejrůznější aspekty starého kontinentu z mnoha úhlů. Hlavně o historii, přírodě i kultuře se ...

Divadlo

Molierova klasika přešitá podle vzoru dnešní společnosti má pořádné grády

misantrop 200Misantropa hraje kde kdo. Každý ho zná a alespoň jednou za život by ho měl v divadle vidět. Nutně to však nemusí být hra posazená do tehdejší doby. Hrát ho ale ve svetrech se sobem na hrudi a z původního textu zachovat pouze jm...

Film

Streamovací platforma DAFilms uvádí exkluzivní retrospektivu uznávaného dokumentaristy Martina Marečka

Marecek perexKolekci sedmi snímků českého režiséra, dokumentaristy, filmového pedagoga a dramaturga uvádí od 17. do 24. března 2024 dafilms.cz u příležitosti filmařova životního jubilea.

...