Národní zahájení Dnů evropského dědictví letos ve Slavonicích

Národní zahájení Dnů evropského dědictví letos ve Slavonicích

Tisk

slavonice 200Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS) a město Slavonice zvou na Národní zahájení Dnů evropského dědictví 2016, které se bude konat ve dnech 2. až 4. září 2016 ve Slavonicích.

 

 

Program sestává ze společných akcí města Slavonice a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS). Mezi nejvýznamnější akce patří již tradičně zahájení výstavy Nositelé tradice lidových řemesel v areálu Stavební huti Slavonice a slavnostní koncert v kostele Nanebevzetí Panny Marie. V sobotu 3. září proběhne na náměstí Míru slavnostní Národní zahájení Dnů evropského dědictví. Připraven je i bohatý kulturní program.

Od roku 2001 uděluje ministr kultury České republiky každoročně vybraným lidovým výrobcům titul Nositel tradice lidových řemesel. Jedná se o českou verzi projektu UNESCO, nazvaného Žijící lidské poklady. Titul je udělován u příležitosti národního zahájení Dnů evropského dědictví, pořádaného Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

Město Slavonice na pomezí Čech, Moravy a Rakouska proslavily překrásné renesanční památky,  především řady renesančních měšťanských domů s bohatě zdobenými štíty, které lemují dvě náměstí v centru města. Od roku 1961 jsou Slavonice památkovou rezervací.  Město vyrostlo ze strážní osady na cestě z Prahy do Vídně. Největšího rozmachu zažilo v 16. století. Domy s gotickým jádrem a renesanční úpravou pocházejí převážně ze 16. století.

Podzemní systém města pochází zřejmě ze 13.století. Chodby ražené ve skále sloužily nejen pro odvodnění suterénu, ale v případě ohrožení i jako obranná a záchranná komunikace s přímými vstupy z většiny domů v historickém jádru města. Systém se stal postupně nefunkčním a došlo k zaplavení sklepení. Od r. 1991 je prováděna postupná obnova podzemních chodeb a sklepení, část podzemí je zpřístupněna veřejnosti.

slavonice

Dny evropského dědictví jsou akcí, která každoročně otevírá co nejvíce zajímavých a výjimečných architektonických, archeologických a sakrálních památek, muzeí, galerií a knihoven, technických památek a militarií, budov, objektů a i dalších prostor, v nichž všech je uchováváno neuvěřitelně rozsáhlé množství sbírkových fondů a movitého kulturního dědictví. V České republice se nezpřístupňují pouze historické památky, které jsou oficiálně prohlášeny kulturními památkami, jako jsou známé hrady, paláce a katedrály, ale otevírají se i desítky dveří soukromých a veřejných budov (radnic, soudů, církevních institucí, škol, obytných domů atd.), které nebývají přístupny veřejnosti vůbec nebo pouze příležitostně a částečně.

V objektech, které jsou běžně přístupné veřejnosti a je v nich vybíráno vstupné, bývá v tyto dny nabízen speciální program (například zvláštní prohlídková trasa, koncert, výstava atp.). Desítky měst a obcí připravují komponované programy pro své občany i turisty. V rámci EHD je obdobným způsobem kladen důraz také na zpřístupnění movitého kulturního dědictví.

V České republice se EHD konají pravidelně od roku 1991 v první polovině měsíce září. Od roku 1998 je jejich hlavním garantem Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, které vždy ve spolupráci s jedním z členských měst pořádá národní zahájení. Partnery hlavního garanta jsou Ministerstvo kultury ČR a Ministerstvo pro místní rozvoj ČR.

Dny evropského dědictví v České republice mají podporu vrcholných vládních činitelů a orgánů.  Od roku 2001 je součástí Národního zahájení EHD udílení titulu Nositel tradice lidových řemesel ministrem kultury ČR.

(Foto: město Slavonice, www.slavonice-mesto.cz/ehd)


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Festivalové otázky pro Jugiho z UDG

jugi udg 200Přinášíme vám první rozhovor ze série festivalového ‚popovídání‘. V chládku backstage na Benátské noci před koncertem kapely UDG jsme vyzpovídali bubeníka Tomáše Staňka neboli Jugiho

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Brazilská kuchyně aneb taje jihoamerického stravování

Brazilie Culturea 200Když se řekne Brazílie, tak mlsné jazýčky si většinou vybaví nezaměnitelnou chuť a vůni kávy, ale také zemi nepřeberného množství exotického ovoce. Brazílie představuje pestrou zemi nevyčerpatelných chutí a vůní, jako stvořenou...

Z archivu...


Literatura

Co když dojde k hmyzí apokalypse a Země ztichne?

Ticha zeme200V nakladatelství Kazda vyšla další kniha profesora biologických věd Davea Goulsona. Nese název Tichá Země a zaměřuje se na to, jak odvrátit hmyzí apokalypsu.

...

Film

Kronika – každý neumí být superhrdinou
ImageAsi neexistuje nikdo, kdo by neznal slavné, kladné hrdiny, jako je například Superman. Připadá nám jako samozřejmost, že své nadpřirozené schopnosti využívají jen k pomoci a ochraně lidí. Ale předsta...