Brno židovské - historie a památky židovského osídlení města Brna

Kultura21.cz

Brno židovské - historie a památky židovského osídlení města Brna

Email Tisk

brno 200Více než osm století soužití křesťanského a židovského obyvatelstva na území Brna za nechalo v historii města své stopy.

 

 

 Autor knihy Brno židovské - historie a památky židovského osídlení města Brna Jaroslav Klenovský čtenářům předkládá podrobný vývoj staleté historie židovského osídlení města Brna a přehled pamětihodností. Text doplňují černobílé a barevné fotografie, mapy, plánky a kresby, historický přehled událostí a slovníček vybraných pojmů. Vše je doplněno anglickým resumé. Brno a celý region jižní Moravy vždy představoval a představuje významné centrum židovského osídlení od historických dob Českého království.
Židovské osídlení Brna se datuje od počátku 13. století. Středověká židovská čtvrť se synagogou a hřbitovem zanikla vypovězením Židů z města roku v polovině 15. století. Novodobá židovská obec se počala rozvíjet od 18. století; rychlý rozmach nastal nabytím plných občanských práv v polovině 19. století. Mezi světovými válkami žilo ve městě asi 12000 Židů. Během druhé světové války bylo do koncentračních táborů z Brna transportováno téměř 11 tisíc osob. Náboženská komunita byla po 2. světové válce obnovena.
Jaroslav Klenovský vystudoval fakultu architektury VUT Brno. Židovskou tematikou se zabývá od roku 1980; věnuje jí i svou publikační činnost. Je autorem dvacítky monografií měst a obcí, zaměřených na památky židovské kultury.

brno

Brno židovské - historie a památky židovského osídlení města Brna
Autor: Jaroslav Klenovský
Brožovaná kniha má 120 stran a je bohatě ilustrovaná. V roce 2016 ji vydalo nakladatelství Grada v edici Architekt.
www.grada.cz 



Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 





Rozhovor

„Kniha Smrtící byznys je dva v jednom - napínavý příběh a současně osvěta“

hindrakova 200Spisovatelka Hana Hindráková před pár dny vydala knihu Smrtící byznys týkající se tématu falešných léků, o kterou jste nedávno soutěžili na našem webu. My jsme toho využili a položili spisovatelce několik otázek.

...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (12)

Čtěte také...

Muzeum romské kultury v Brně: Na olympijských hrách reprezentovali Česko také romští sportovci

romove perexBox a gymnastika jsou hlavní disciplíny, ve kterých vynikají romští sportovci. Někteří reprezentovali naši zemi také na olympijských hrách. Jejich osudy představí výstava v Muzeu romské kultury v Brně.

 

...

Literatura

Renata Petříčková a Michal Vaněček objasňují pravdu o pohádkách

altRenata Petříčková s Michalem Vaněčkem opustili báje a pověsti a vnořili se do pohádky. K dětem se vydala jejich další společná knížka S Blbounem do říše pohádek. O ilustrace se, stejně jako v případě permoníků a ...

Divadlo

Protřepejte duši s Bárou Hrzánovou

kazdyden perexMistrovský herecký koncert předvádí Bára Hrzánová v nové komedii Divadla Kalich Každý den, šťastný den!. Její autor Jaan Tätte v ní nabízí se svým typickým smyslem pro absurdno neotřelý lék na partnerskou nudu: experiment s bigamií.

Film

Křečovitá taškařice Život je život/ dvojrecenze

zivot je zivot perexJak moc se liší pohled našich dvou redaktorů na komedii Život je život? Jan Jaroš uvádí: Milan Cieslar - po diváckém úspěchu "nekorektní" komedie Láska je láska - zjevně již opustil někdejší u...