Brno židovské - historie a památky židovského osídlení města Brna

Brno židovské - historie a památky židovského osídlení města Brna

Email Tisk

brno 200Více než osm století soužití křesťanského a židovského obyvatelstva na území Brna za nechalo v historii města své stopy.

 

 

 Autor knihy Brno židovské - historie a památky židovského osídlení města Brna Jaroslav Klenovský čtenářům předkládá podrobný vývoj staleté historie židovského osídlení města Brna a přehled pamětihodností. Text doplňují černobílé a barevné fotografie, mapy, plánky a kresby, historický přehled událostí a slovníček vybraných pojmů. Vše je doplněno anglickým resumé. Brno a celý region jižní Moravy vždy představoval a představuje významné centrum židovského osídlení od historických dob Českého království.
Židovské osídlení Brna se datuje od počátku 13. století. Středověká židovská čtvrť se synagogou a hřbitovem zanikla vypovězením Židů z města roku v polovině 15. století. Novodobá židovská obec se počala rozvíjet od 18. století; rychlý rozmach nastal nabytím plných občanských práv v polovině 19. století. Mezi světovými válkami žilo ve městě asi 12000 Židů. Během druhé světové války bylo do koncentračních táborů z Brna transportováno téměř 11 tisíc osob. Náboženská komunita byla po 2. světové válce obnovena.
Jaroslav Klenovský vystudoval fakultu architektury VUT Brno. Židovskou tematikou se zabývá od roku 1980; věnuje jí i svou publikační činnost. Je autorem dvacítky monografií měst a obcí, zaměřených na památky židovské kultury.

brno

Brno židovské - historie a památky židovského osídlení města Brna
Autor: Jaroslav Klenovský
Brožovaná kniha má 120 stran a je bohatě ilustrovaná. V roce 2016 ji vydalo nakladatelství Grada v edici Architekt.
www.grada.cz Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Ale já žiji v radosti, mám kolem sebe skvělé lidi, říká pěvkyně Dagmar Pecková

dagmar 200Moře krásné práce má za sebou i před sebou mezinárodně proslulá mezzosopranistka Dagmar Pecková. Zatímco na hudebním trhu má stále ještě aktuální a zcela unikátní album Hříšnice, jehož dramaturgii si dělala sama, pomalu už připravuje další projekt Wa...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (33)

Čtěte také...

Ekumenická modlitba za vlast v katedrále

200traV předvečer Dne vzniku samostatného československého státu se 27. října 2013 sejdou křesťané různých vyznání k ekumenické modlitbě za vlast, která začne v 18.00 hodin v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha.

...

Z archivu...


Literatura

Deník japonské manželky

Deník japonské manželky, perex

Lahodně namíchaným knižním koktejlům těžko odolávám.  Jakmile zavětřím mix skutečného příběhu a exotického prostředí, to celé okořeněné pořádnou dávkou humoru, zač...

Divadlo

Dům kultury Vsetín připravuje komponovaný program k Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu

baranova novotny perexOd roku 2005 si každoročně 27. ledna připomínáme Mezinárodní den památky obětí holocaustu za druhé světové války. Také letos věnuje této vzpomínce Dům kultury Vsetín komponovaný program. 

 <...

Film

Japonský režisér Kaneto Šindó slaví rovnou stovku

altNenalezneme na světě mnoho režisérů, kteří by i ve stu letech stále natáčeli. Kromě čilého Portugalce Manoela de Oliveiry, jenž navzdory 104 rokům má rozpracovány hned dva projekty, je to světoznámý japonský filmař Kaneto Šindó - v jap...