Den otevřených dveří v novém archeologickém depozitáři Husitského muzea v Táboře

Den otevřených dveří v novém archeologickém depozitáři Husitského muzea v Táboře

tabor200Archeologické sbírky Husitského muzea v Táboře mají od října nový domov. Po rozsáhlé adaptaci se jím stává bývalý podzemní kryt civilní obrany na Píseckém rozcestí pod bývalým novým židovským hřbitovem. V pondělí 17. října se prostor otevře i veřejnosti.                                                

 

Objekt bývalého krytu je ve vlastnictví státu a od roku 2012 má příslušnost hospodaření s tímto majetkem Husitské muzeum. Realizace investičního záměru trvala tři roky, stavební práce proběhly letos od února do srpna. Moderní vybavení včetně systému zaručujícího udržování přísných klimatických podmínek umožňuje uchování a manipulaci se sbírkovými předměty podle současných požadavků.

Kromě depozitáře archeologických sbírek se při rekonstrukci pamatovalo také na využití objektu pro doprovodné programy pro veřejnost. Vznikla zde seminární místnost, kde budou pořádány přednášky a besedy pro veřejnost včetně edukačních programů pro školy a odborných seminářů.

Den otevřených dveří nového archeologického depozitáře se koná v pondělí 17. října 2016 od 14 do 18 hodin.                                                                                                                                                    

Jednou z nejvýznamnějších památek pozdní gotiky v českých městech je radnice v Táboře. Sály radnice slouží Husitskému muzeu, které nabízí prohlídku stálých expozic týkajících se husitství; v přízemí budovy je vstup do sítě podzemních chodeb.                                                                         

Rozsáhlé sklepy z 15. a 16. století byly vyhloubeny ve skalním podloží v hloubce až 16 metrů a jsou zajímavou technickou památkou pozdního středověku. Prohlídková trasa má délku přibližně 500 metrů a vznikla roku 1947 propojením sklepů pod Žižkovým náměstím.

Kromě budovy radnice muzeum spravuje expozice v dalších objektech. Výhled na město Tábor nabízí věž Kotnov, která je dominantní památkou města.

taborSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

PřihlášeníImago, imagines I.-II.

Autoři zvolili jako východisko koncepce nové syntetické publikace věnované středověkému umění v českých zemích latinské slovo imago (označující nejen dvourozměrný obraz, kresbu apod., ale i výtvory trojrozměrné a případně i díla architektonická). academia.cz

Život byl pes

Tak to jsem já – pes Život. Rozhodně jsem se nenarodil jako domácí mazlíček. Díky různým okolnostem, které vám budu vyprávět, a také díky mému vzhledu a povaze, nikoho nenapadlo ho ze mě udělat. grada.cz

Rozhovor

S paní Alicí Koškovou o celostátní anketě "SUK - čteme všichni"

suk perexKterou knihu vydanou v roce 2013 vyberou čtenáři jako nejlepší? To se můžeme zatím pouze dohadovat. Hlasování je v plném proudu a ještě chvíli nás nechá všechny napjaté. Anketa „SUK – Čteme všichni“ je celostátní anketo...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Když v Čechách zuřily antiklerikální boje

antik200Proti vlivu římsko-katolické církve se už od 19. století, kdy doznívalo úzké sepětí mezi nejvyššími státními a církevními strukturami, vymezovali volnomyšlenkáři, bojující ze všech sil s klerikální hydrou, jejíž početné hlavy - jak naznačuje už výmluvný ...

Z archivu...


Literatura

Pieter De Buysser: Řezači kamene

Rezaci kamene 200Bohaté politické a hluboce lidské dobrodružství, které se odehrává v srdci Evropy na konci 21. století. Berlín, malý plácek uprostřed města, na který nemá vláda kvůli byrokratické kličce žádný vliv.

...

Divadlo

Letní Letná slaví desáté výročí s mistry vzdušné akrobacie

letni letna 200Mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná oslaví letos od 18. srpna do 3. září na tradičním místě v pražských Letenských sadech desáté výročí. „Díky kulatinám se návštěvníci mohou těšit na výjimečn...

Film

Jupiter vychází do problémů

jupiter 200Film Jupiter vychází (2015) je velmi povedený mix ze světa sci-fi. Kromě toho, že se zde pořád něco děje a divák se nenudí ani na chvíli, je v hlavní roli navíc ženská hrdinka (Mila Kunis), která tenhle svět chápe po svém.