Den otevřených dveří v novém archeologickém depozitáři Husitského muzea v Táboře

Den otevřených dveří v novém archeologickém depozitáři Husitského muzea v Táboře

tabor200Archeologické sbírky Husitského muzea v Táboře mají od října nový domov. Po rozsáhlé adaptaci se jím stává bývalý podzemní kryt civilní obrany na Píseckém rozcestí pod bývalým novým židovským hřbitovem. V pondělí 17. října se prostor otevře i veřejnosti.                                                

 

Objekt bývalého krytu je ve vlastnictví státu a od roku 2012 má příslušnost hospodaření s tímto majetkem Husitské muzeum. Realizace investičního záměru trvala tři roky, stavební práce proběhly letos od února do srpna. Moderní vybavení včetně systému zaručujícího udržování přísných klimatických podmínek umožňuje uchování a manipulaci se sbírkovými předměty podle současných požadavků.

Kromě depozitáře archeologických sbírek se při rekonstrukci pamatovalo také na využití objektu pro doprovodné programy pro veřejnost. Vznikla zde seminární místnost, kde budou pořádány přednášky a besedy pro veřejnost včetně edukačních programů pro školy a odborných seminářů.

Den otevřených dveří nového archeologického depozitáře se koná v pondělí 17. října 2016 od 14 do 18 hodin.                                                                                                                                                    

Jednou z nejvýznamnějších památek pozdní gotiky v českých městech je radnice v Táboře. Sály radnice slouží Husitskému muzeu, které nabízí prohlídku stálých expozic týkajících se husitství; v přízemí budovy je vstup do sítě podzemních chodeb.                                                                         

Rozsáhlé sklepy z 15. a 16. století byly vyhloubeny ve skalním podloží v hloubce až 16 metrů a jsou zajímavou technickou památkou pozdního středověku. Prohlídková trasa má délku přibližně 500 metrů a vznikla roku 1947 propojením sklepů pod Žižkovým náměstím.

Kromě budovy radnice muzeum spravuje expozice v dalších objektech. Výhled na město Tábor nabízí věž Kotnov, která je dominantní památkou města.

taborSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Co odhalilo Tajemství rodu?

Helena Voldanova 200Na televizních obrazovkách České televize běžel cyklus Tajemství rodu, který představuje, jak pátraly po svých předcích nejrůznější známé osobnosti. Odbornou konzultantkou pořadu je Helen...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Co si můžeme přečíst od nakladatelství Vyšehrad

Vysehrad logoVyšehradští nelenili a v polovině října vydali dvě knihy, které můžeme považovat za určitou součást ucelenější řady. Jednak Alena a Vlastimil Vondruškovi sepsali další Průvodce českou historií nazvaného ŘEMESLA A...

Z archivu...


Literatura

Po Diovi je tady Caesar a jeho banda

ja caesar a banda 200Po necelém roce vydalo nakladatelství Edika pod Albatros Media pokračování knihy Já, Zeus, a banda z Olympu, tentokrát zaměřené na Řím: Já, Caesar a banda z Kapitolu s podtitulem Přímý přenos ze starověkého Říma.

...

Divadlo

Festival DIVADLO: demonstrace v Rusku, válečné Japonsko i Ingmar Bergman

ljud invasionMezinárodní festival DIVADLO oslaví od 12. do 20. záři v Plzni dvacáté narozeniny. V hlavní části připravil pro návštěvníky do 16. září přes 40 představení předních zahraničních a domácích divadel, v rámci epilogu pak 17. ...

Film

Od nového Spider-Mana nečekejte nic moc převratného

altJaksi jsme si již zvykli, že se, čas od času, dostane do kin snímek, jenž byl natočen v letech minulých technologií, která již nevyhovuje požadavkům náročného diváka. Tak se vesele do kin vrací remaky úspěšných snímků ve 3D. Je to i případ...