Šlechtické poklady – společný projekt zámecké sbírky v Sasku a Čechách
Banner

Šlechtické poklady – společný projekt zámecké sbírky v Sasku a Čechách

slechticke poklady 200Ve dnech 20.–22. října pořádá Zámek Děčín ve spolupráci se zámkem Weesenstein v Sasku odbornou konferenci na téma dějin vzniku a osudů šlechtických sbírek v saských a českých hradech a zámcích.Konference je součástí projektu Šlechtické poklady – sběratelské radosti v Sasku a v Čechách spolufinancovaného Evropskou unií v rámci Programu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014–2020.
Konference je otevřená pro veřejnost; zájemci se mohou přihlásit prostřednictvím internetové stránky zámku do 10. října.
Mezinárodní setkání se bude věnovat vývoji uměleckých sbírek na zámcích v Sasku a v Čechách, jejich vzniku, zaměření, osobnostem sběratelů, následkům války i poválečné politiky a vztahu ke kulturnímu dědictví po roce 1989.
Na závěr konference se bude konat exkurze na zámek Konopiště a do Lobkowiczkého paláce v Praze.
V minulých staletích, hlavně v 17. a 18. století, shromáždili majitelé děčínského zámku rozsáhlou sbírku uměleckých předmětů. Osudy děčínských sbírek poznamenalo 20. století. V roce 1932 rod Thunů zámek prodal československému státu, který objekt využíval jako kasárna. Sbírky, které rod Thunů shromažďoval, byly ze zámku odvezeny a částečně ztraceny. Po roce 1989 se na zámek postupně začaly vracet původní sbírkové předměty. Podobně sbírky zámku Weesenstein, které vznikaly v průběhu několika staletí, mají svou zajímavou historii. Bližší informace o konferenci najdou zájemci na stránkách zámku Děčín.

slechticke poklady


 

Rozhovor

Lucie Pernetová: „Dokud jsem se nepotkala s režisérem Michalem Burešem, netušila jsem, jak moc bude třeba se sžívat.“

pernet perexPět vydavatelů uvede na trh současně jedenáct nových titulů v rámci nového projektu Audioknihy NAHLAS! Historicky první česko-slovenský AUDIOKNIŽNÍ VÍKEND nabídne to nejslibnější z podzimních novinek: Nesbø, Verne, Vondruška, Hawkinsová, Christi...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Hrad letos opraví nejen fasády

Hrad 200Čtyři velké opravy letos čekají Pražský hrad. Zrekonstruovány budou vnější fasády od Jeleního příkopu, Jízdárna a Ludvíkovo křídlo Starého královského paláce. Investovat se bude rovněž do katedrály svatého Víta.  

...

Z archivu...


Literatura

Máte chuť na historickou fantasy detektivku?

ztraty nalezy perPrvní díl dobrodružné série Třináctý odstavec s podtitulem Ztráty a nálezy spatřil nedávno i českou krajinu. Jedná se o literaturu pro mládež, ale v knize nalezneme i mnoho odkazů na další žánry. A o čem teda příběh třináctiletého J...

Divadlo

Noc divadel již popáté zapojí divadla z celé republiky

noc divadel 2017Jubilejní ročník Noci divadel s podtitulem „Forever Young“ proběhne 18. listopadu.

 

 

Film

Iránské filmy se vracejí

iransky film white baloon 200Spočítali bychom na prstech jedné ruky, kolik děl z Iránu země uvedla Česká televize (jinde bychom je očekávali marně), kolik se jich dostalo do tuzemských kin - nejnověji