Praha nominovala dva projekty

Praha nominovala dva projekty

NPU200Nominovanými na cenu Patrimonium pro futuro za hlavní město Praha byly dva příkladné počiny vysoké kulturně-společenské a mimořádné historické hodnoty; Rekonstrukce hlavní budovy Uměleckoprůmyslového musea v Praze a zpřístupnění rotundy sv. Václava na Malé Straně.

 

 

V kategorii Obnova památky, restaurování bylo nominováno Uměleckoprůmyslové museum v Praze za generální rekonstrukci hlavní budovy v Praze na Josefově, která se uskutečnila v letech 2014–2016. Obnoveny byly fasády, střecha, parter, zahrada i hospodářské části dvora. V interiéru byly restaurovány výmalby, štuky, vitraje, intarzie, zlacení, kování, dlažby a mobiliář stávajících výstavních prostor a hlavního schodiště. Také bylo znovuotevřeno dalších 10 výstavních sálů.

Otevření s plným sbírkovým obsazením je načasováno na listopad 2017. Nové uspořádání prostor umožnilo vybudování centrálního depozitáře Uměleckoprůmyslového musea v Praze-Stodůlkách, kde byl v dubnu loňského roku slavnostně zahájen provoz a započalo stěhování více než půl milionu sbírkových předmětů muzea.

Pro zlepšení kvality prostředí a služeb pro návštěvníky i zaměstnance byl rozšířen muzejní obchod v přízemí, vybudována restaurace se zahradní terasou a zpřístupněna zahrada vstupem ze Široké ulice. Dále byla vybudována nová vstupní hala, zázemí knihovny, malý přednáškový sál a ateliér pro edukační aktivity.

Nominace v kategorii Prezentace hodnot patří unikátnímu projektu s názvem Záchrana rotundy sv. Václava na Malostranském náměstí v Praze. Raně středověká rotunda sv. Václava z poslední čtvrtiny 11. století spolu se vzácnou reliéfní keramickou dlažbou, skrytou v útrobách historické budovy Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy je jednou z nejstarších církevních staveb na území hlavního města. Rotunda byla objevena v roce 2004 při záchranném archeologickém výzkumu během rekonstrukce budovy.

NPU kaple

Tisková práva Národního památkového ústavuSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

„Každý festivalový den trošku jako dobrodružná jízda na horské dráze“

luhovany vincent 200Prozradila nám paní Magdaléna Petráková, ředitelka a dramaturgyně divadelní sekce festivalu LUHOvaný Vincent. V tomto rozhovoru nám sdělila, na co se mohou návštěvníci těšit a v...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Náhledy do historie v Národním pedagogickém muzeu a knihovně J. A. Komenského

npk perexNárodní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského zvou veřejnost k návštěvě svých prostor, kde jsou připraveny stálé i nově instalované expozice.

 

...

Z archivu...


Literatura

Poznejte nakladatelství: Metafora se představuje

metafora 200Na českém knižním trhu se čtenáři setkávají s celou řadou nakladatelských značek. Některé z nich vám nyní přiblížíme v seriálu o českých nakladatelstvích - takto se nám představují, takto vidí své profily, takový je jejich zá...

Divadlo

Jak se u nás hrálo a zpívalo

Nakladatelství KANT přichází s dvěma zajímavými publikacemi, které se věnují různým podobám divadla, ať již jsou to proměny (převážně veseloherního) herectví zachycené v Komediantech na české scéně nebo vývoj "zábavněhudebního divadla" v klikatém a místy pořádně trnitém poválečném období, jak to zaznamenává kniha Od operety k muzikálu

Film

96 hodin aneb Nechtějte nazlobit Liama Neesona

96 200O tom, že Liam Neeson by mohl být ve svém věku (letos mu bude jednašedesát) akční hrdina, by asi ještě před pár lety nikdo moc neuvažoval. Jenže v úvodním díle nové „batmanovské“ trilogie“ Batman začíná, kde si zahrál padoucha Ra´s Al Ghula, prokázal, že...