Praha nominovala dva projekty
Reklama
Banner
Banner

Praha nominovala dva projekty

Email Tisk

NPU200Nominovanými na cenu Patrimonium pro futuro za hlavní město Praha byly dva příkladné počiny vysoké kulturně-společenské a mimořádné historické hodnoty; Rekonstrukce hlavní budovy Uměleckoprůmyslového musea v Praze a zpřístupnění rotundy sv. Václava na Malé Straně.

 

 

V kategorii Obnova památky, restaurování bylo nominováno Uměleckoprůmyslové museum v Praze za generální rekonstrukci hlavní budovy v Praze na Josefově, která se uskutečnila v letech 2014–2016. Obnoveny byly fasády, střecha, parter, zahrada i hospodářské části dvora. V interiéru byly restaurovány výmalby, štuky, vitraje, intarzie, zlacení, kování, dlažby a mobiliář stávajících výstavních prostor a hlavního schodiště. Také bylo znovuotevřeno dalších 10 výstavních sálů.

Otevření s plným sbírkovým obsazením je načasováno na listopad 2017. Nové uspořádání prostor umožnilo vybudování centrálního depozitáře Uměleckoprůmyslového musea v Praze-Stodůlkách, kde byl v dubnu loňského roku slavnostně zahájen provoz a započalo stěhování více než půl milionu sbírkových předmětů muzea.

Pro zlepšení kvality prostředí a služeb pro návštěvníky i zaměstnance byl rozšířen muzejní obchod v přízemí, vybudována restaurace se zahradní terasou a zpřístupněna zahrada vstupem ze Široké ulice. Dále byla vybudována nová vstupní hala, zázemí knihovny, malý přednáškový sál a ateliér pro edukační aktivity.

Nominace v kategorii Prezentace hodnot patří unikátnímu projektu s názvem Záchrana rotundy sv. Václava na Malostranském náměstí v Praze. Raně středověká rotunda sv. Václava z poslední čtvrtiny 11. století spolu se vzácnou reliéfní keramickou dlažbou, skrytou v útrobách historické budovy Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy je jednou z nejstarších církevních staveb na území hlavního města. Rotunda byla objevena v roce 2004 při záchranném archeologickém výzkumu během rekonstrukce budovy.

NPU kaple

Tisková práva Národního památkového ústavuSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Básník Michal Talo: „Chcete-li vydat knihu, musíte si být jistí“

rok vepre michal 200Několik zvídavých otázek jsme položili mladému básníkovi Michalu Talo, který je autorem originální a osobité poezie skrývající se ve sbírkách Perly sviním, Jinak řečeno a Rok vepře

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Jak se vyvíjely české země v 19. století?

ceske zeme 200Snad každý ví, že až do roku 1918 - do vzniku samostatné Československé republiky - byly české země součástí rakouské (případně rakousko-uherské) monarchie. Avšak náhledy na minulost se měnily: utvářeli je nejen dějepisci, ale také školní...

Z archivu...


Literatura

Nora hledá vraha

NoraMěl to být víkend jako každý jiný. Nora jede za svou sestrou Rachel do jejího domu v Cornwallu, aby jej spolu strávily. Mají v plánu dobrou večeři, výlet spolu s Racheliným psem a domluvit plány na Vánoce. Hned je jí divné, že ji Ra...

Divadlo

Mezinárodní den tance s Českou televizí

Den tance 200V České republice se bude 29. duben slavit ve více než patnácti českých a moravských městech, kde se připravuje speciální program pro veřejnost. Tančit se bude na veřejných prostranstvích, v tanečních sálech, studiích, klubech a divadlech.

...

Film

Z Paříže do Paříze bez dokladů a bez peněz

z-parize-do-parize-4Bratři Maurice a Joseph jsou kluci. Jednomu z nich je deset, druhému dvanáct a bydlí v Paříži, kde mají příležitostí pro svá klukovská dobrodružství více než dost. Jednoho dne se ale všechno změní – maminka jim musí na kabát při...