Klíč ke květeně České republiky

Klíč ke květeně České republiky

Tisk

Klic perexZvídavé lidi odedávna - po celá tisíciletí - přitahovala živá i neživá příroda, pokoušeli se ji popisovat (dokonce i nakreslit či vymalovat!), hledali, jak by si ji mohli uspořádat do nějakého přehledného systému. Nejlepší starověcí myslitelé zanechali pro budoucí časy svá pojednání – Pliniovy Kapitoly o přírodě, po dlouhá staletí až do dob renesance základní zdroj informací, vyšly i česky.

 


Zájem o rostlinnou říši nebyl diktován jen pouhou zvídavosti: první badatele zajímaly zejména léčivé účinky a jejich herbáře obsahovaly především takové byliny, které se mohly uplatnit v lékařství (a samozřejmě stranou pozornosti nezůstaly ani ty jedovaté, vždyť odstranit někoho nepohodlného bylo vždy žádaným, přiměřeně výnosným obchodem). Tak bylo vypozorováno, že některé rostliny mohou v malých dávkách pomáhat od různých neduhů, zatímco ve velkém množství zabíjejí.

V průběhu věků mnozí učenci dosáhli obdivuhodných znalostí, avšak přehledné utřídění rostlin a živočichů zavádí až švédský přírodovědec Carl Linné v 18. století. Tehdy začaly i pro laickou vznikat první „klíče k rozpoznání a určení“ nejrůznějších (nejen) přírodopisných objektů. Asi překvapí, že první „klíče“ psaném v českém jazyce se vztahují k náboženství: pomáhají vybírat vhodné modlitby, aby se duše křesťanské dostaly do nebeského ráje. V první půli předminulého století vyšly desítky takových publikací (jedna se velice malebně zove Auplný zlatý nebe kljč).

Klic obalka

Přírodopisné klíče (ale také jazykové, hospodářské, mincovní apod.) ovládly knižní trh až od 40. let 19. století. Nejprve se specializovaly na dílčí oblasti, ale roku 1876 již vychází všeobecný Analytický klíč botanický. Český čtenář tak poprvé dostává ucelený výklad rostlinopisu, záhy uzpůsobený i školským potřebám. Poté následovala další zpracování, vedená snahou dospět k co největší úplnosti, ale také přehlednosti a názornosti. Nejnovější položkou je Klíč ke květeně České republiky (sepsaný více než padesátičlenným autorským kolektivem), jehož druhé rozšířené vydání nyní předkládá nakladatelství Academia.

Více než tisícistránková kniha, která může vhodně doplňovat a rozšiřovat nedávno vydané Rostliny naší přírody (recenzovali jsme ji ZDE, obsahuje cenný slovníček odborných výrazů a do oboru nezasvěcený čtenář jistě s povděkem přijme vysvětlení jistě libozvučného, ale na první poslech zcela bezobsažného slova „lichopřeslen“ – a přidat lze další výrazy, z nichž dýchá obrozenecké nadšenectví: šroubel, vijan, strboul, jařmo, lata, nažka… Autoři vysvětlují, jak bychom se měli orientovat v rozpoznání jednotlivých rostlinných čeledí – a poté se již vnoříme mezi plavuně, přesličky a kapradiny, seznámíme se s jehličnany (a tušili jste, že sem patří i cypřiše, tis a jalovec?). A pak již následují krytosemenné rostliny, jednak jednoděložné (tam třeba nalezneme konvalinku nebo různé druhy obilí), jednak dvouděložné. Dvojděložných je nejvíce – zaplní zhruba dvě třetiny publikace. Mezi ně patří většina rostlin, které důvěrně známe – od lučních porostů (jetel) přes jahodník a borůvčí až třeba k ovocnému (i jinému) stromoví.

Klic bolsevnik

U všech zařazených rostlin je podrobně popsán jejich vzhled, uspořádání listů, květů i plodů rostoucích na stonku. A připojeny jsou názorné perokresby listoví, květenství i plodů, občas padne zmínka o jedovatosti či jiných pozoruhodnostech. Vedle českých názvů jsou připojeny rovněž latinské – cenný je pak jejich rejstřík, sestavený v obou řečech. Uživatel znalý abecedy si tak v něm může snadno vyhledat, co jej zajímá, a nalistovat si příslušné stránky. Takže tu objevíme i houževnatý plevel donedávna se v tuzemsku téměř nevyskytující, jmenovitě bolševník, kdysi vnímaný jako okrasný (na snímku). Může dorůst až k výši pěti metrů. Pokud se jej dotkneme nechráněnou pokožkou (a za souběžného oslunění), mohou na ní vzniknout obtížně se hojící puchýře nebo ekzémy.

Zdeněk Kaplan (ed.): Klíč ke květeně České republiky
Ilustrovaly Anna Skoumalová a Eva Smrčinová
Vydala Academia, Praha 2019, 2. Vydání.1168 stran
Hodnocení: 100 %
www.academia.cz/klic-ke-kvetene-ceske-republiky--kaplan-zdenek--academia--2019
Foto: Academia, numbersia.com


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

5. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

5 BMC perexBřezen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovníkům...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

(Ne)zabudnutá remeslá: Čipka má korene na Slovensku

krajka200Čipkované rukávy, kruhové priezle, strapce sa používajú na zásterách, okrem nich aj riedke čipky. Čipka nie je prepletená s francúzskymi motívami, pretože nemá s francúzskou čipkou nič spoločné. Vznikla na Slovensku.

...

Z archivu...


Literatura

Ať děti poznají, co se děje na obloze i v podzemí

doprava-nad-a-pod-zemi 200Presco Group tentokrát v edici Ella a Max přichází s novinkou v podobě knih STAVBY nad a pod zemí a DOPRAVA nad pod zemí.

...

Divadlo

Tragédie Kapuletů a Monteků navléknutá do baletních střevíců

romeoajulie 200Kdo by neznal nejslavnější příběh všech dob, který pojednává o zamilované veronské dvojici, jejíž láska se kvůli nepřátelství dvou vlivných rodin dočkala tragického konce. Jen málokdo si už ale dokáže představit, že by tato tragédie mohla ...

Film

Běžící muž nechce umřít

200 muzFilm Běžící muž (1987) je odrazem možné budoucnosti, která by nás jistojistě čekala, kdyby byli ti u moci jen o trošku sehranější a chytřejší. Arnold Schwarzenegger byl tenkrát mladík ve své nejlepší kondici. Skvěle se proto hodil na chlapa, který má utí...