Královské město Ústí nad Labem a posledních 30 let
Banner

Královské město Ústí nad Labem a posledních 30 let

UL 4 perexPoslední historický výlet do města na severu Čech, Ústí nad Labem, nám připomene nejdůležitější milníky, které se zde udály za posledních 30 let.

Vývoj po roce 1989 se dotkl nejen lidí, ale i města. Změnou vlastnických vztahů k objektům se začíná měnit i jeho tvář. Už to není průmyslové město, velké továrny privatizaci nepřežily. Ovzduší se díky tomu sice lepší, ale lidé přicházejí o práci. Okolí města hyzdí plechové haly a ničí dávnou historií. Byty se prodávají původním nájemníkům a záleží na nich, jak je dokáží udržovat. Většinou se to daří a barevnost jejich fasády to dokazuje.

UL 4 6

V centru města mizí malé obchody, na okraji začínají růst velká obchodní centra sice s parkovišti, ale ne každý má auto. Zejména pro starší občany je cestování s velkým nákupem hromadnou dopravou přes celé město nepříjemnou realitou. Zavírají se jesle, školky i školy, některé slouží k jiným účelům, jiné dál chátrají.

Kopec Větruše s restaurací, další ústecká dominanta, byl zprivatizován a chátral dál. Nakonec ho město za velké peníze odkoupilo zpět. Dnes je zde hotel a lanovou dráhou se tam dostane i méně zdatný člověk.

UL 4 1

Tržnice u kostela se šikmou věží byla zbourána, místo ní bylo postaveno obchodní centrum Forum. Zbouráno bylo i autobusové nádraží, a tak Ústí nad Labem je jediné krajské město, které ho vůbec nemá. Provizorium hlavního nádraží, které sloužilo od roku 1945, se však konečně dočkalo dostavby a přestavby.

Hrad Střekov byl vrácen původním majitelům, ale pro veřejnost slouží dál. Došlo i na dlouho plánovaný druhý most spojující Střekov s městem. Jeho stavba započala v roce 1994 a dokončena byla v roce 1998. Tento asymetrický, částečně betonový a ocelový most byl Mezinárodní asociací pro mosty a stavby zařazen mezi 10 nejlepších staveb. Z objektu staré krajské nemocnice, která se přestěhovala do nových prostor, vzniká postupně Kampus Univerzity JEP.

UL 4 2

Muzeum získalo objekt po nevyužité základní škole, který po určitou dobu sloužil i jako pošta. Přístavbu získalo Městské divadlo i knihovna.

Mění se i okolí města. Bývalý lom Milada byl rozsáhlou hydrickou rekultivací změněn na jezero, které svou rozlohou 252,2 ha patří mezi největší u nás a od roku 2015 je zpřístupněno veřejnosti. Vznikly dvě rozhledny, opraveny byly Městské sady. Na Mírovém náměstí vyrostly v prolukách většinou bankovní domy, i když stále ještě jeden objekt chybí. I Masarykova ulice, které se nejvíce dotklo bourání, se začíná obnovovat. Je zajímavé zjištění, že stará výstavba, oblečená do nových kabátů, konkuruje těm právě postaveným.

UL 4 3

Zatímco se město probouzí do nové krásy, jeho čtvrti začínají chátrat, ať jsou to Předlice, Krásné Březno, Střekov nebo Mojžíř. Škoda, i tam byly, a někde i jsou, zajímavé stavby.

UL 4 7

Ústí nad Labem se hodně změnilo, něco se povedlo, něco méně, a záleží na každém návštěvníku a jeho prioritách, co ho zaujme. Navštivte naše město a uvidíte sami.


 

Rozhovor

RICHARD TESAŘÍK – „Vášnivý rybář na divadelních prknech“

kali 200Do Divadla Kalich se od února 2015 vrací představení Tajemství od Daniela Landy. Jedním z hlavních představitelů bude i Richard Tesařík, který hraje také v představení Mauglí a Johanka z Arku. Zahrál si ve filmech Kvaska, Musíme si pomáhat či Pelíšky.a ...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Evropa na rozcestí

evropa200Vysokoškolský profesor STANISLAV KOMÁREK je biolog, avšak jeho postřehy o stavu nynější civilizace a jejích vyhlídkách do budoucna jsou mnohdy výstižnější nežli mudrování rozličných politologů, historiků a podobných expertů. Nesvazují jej tudíž žád...

Z archivu...


Literatura

Milostný román v e-mailech

Severak 200Oblíbený milostný román na pokračování – Dobrý proti severáku a Každá sedmá vlna rakouského autora Daniela Glattauera, které vydalo v jednom celku nakladatelství Host Brno, je příjemným odpočinkovým čtením. V obou románech se projevuje autorova s...

Divadlo

Zlínský Tartuffe: Radovan Král v titulní roli nestárnoucí komedie

tartuffe 200Radovan Král, vítěz divácké ankety Aplaus 2016 v kategorii nejlepší herec loňské sezony Městského divadla Zlín, začal spolu s dalšími členy uměleckého souboru zkoušet novou inscenaci, nestárnoucí Molièrovu komedii Tartuffe v režii Pavla Kheka. P...

Film

Muž z oceli aneb Návrat Supermana na filmová plátna

Superman je asi nejslavnější komiksovou postavou na světě a patří k největším klenotům, jaké tato literatura má. Celovečerní film Richarda Donnera z roku 1978 byl navíc průkopníkem, protože tehdy se podobné adaptace nenosily a šlo o velké riz...