Pátrání po vzniku unikátních daguerrotypií z ústeckého muzea

Pátrání po vzniku unikátních daguerrotypií z ústeckého muzea

Tisk

daguer perex7. ledna uplynulo 181 let od doby, kdy Louis-Jacques-Mandé Daguerre vynalezl společně s Josephem Nicéphorem Niépcem daguerrotypii. Jedná se o fotografický proces, jehož základem byla vysoce vyleštěná kovová deska, tenká vrstva stříbra na měděném podkladě. Její jedinečnost byla v tom, že byla vytvořena přímou expozicí ve fotografickém přístroji. Pracovali na tomto vynálezu dlouhých 23 let a poprvé jej představil na setkání Académii des sciences roku 1839 v Paříži.

Za nejstarší dochovaný snímek u nás je považována Pošta v Litomyšli z roku 1840 od českého autora. Tři unikátní daguerrotypie z poloviny 19. století vystavovali v průběhu ledna také v ústeckém muzeu. 

Daguerrotypie se používala přibližně 15 let a existuje ve třech provedeních. Evropská se zavěšovala na zeď, angloamerická se nosila v podobě medailonku a stereoskopická, kdy dva různé snímky vyvolávaly optický dojem prostoru.

Na zámku ve Velkém Březně u Ústí nad Labem lze příležitostně vidět rodinu hraběte Karla Chotka vyobrazenou na fotografii zhotovenou právě daguerrotypií. Podle deníku hraběte byla zhotovena 4.11.1839, což bylo několik měsíců od doby, kdy Francouzská akademie věd tento patent darovala (19.8.1839 ) celému světu, bez nároku na odměnu. Brzy se rozšířila po celém světě, i když byla drahá, náročná a i velmi nepohodlná pro zobrazující se osoby, které musely dlouhou dobu sedět bez hnutí. Každý snímek byl originál a hledaly se cesty, jak tento způsob fotografování stále vylepšovat.

daguer 001

Ústecké muzeum postupně prezentovalo nedávno nalezené unikátní daguerrotypie ze své sbírky z poloviny 19. století jako exponát měsíce. A jsou to snímky velmi záhadné, protože se neví, jak se do muzea vůbec dostaly, odkud pochází, ani kdo je na nich vyobrazen, či kdo to byl. Ví se jen, že nepochází z Ústí, jsou angloamerického typu a vznikly někdy kolem roku 1845. Jsou tak vzácné, že si nikdo netroufne je rozložit a hledat eventuálního zhotovitele. I když snímky ocení hlavně milovníci fotografické historie, přece jen stálo za to je vidět, a zamyslet se nad záhadou, kdo na snímku je a jak se mohly do muzea dostat. Rozhodně to nebyli žádní chudáci. 

daguer 003

Možná pro někoho budou vodítkem údaje, které muzeum z nálezů vytěžilo
1. Dvojportrét muže a ženy, šestinová deska 7,2x8,1 cm, datace 1845-1850, angloamerický typ.
2.Portrét muže text Johan Krezinger Grossvete der Frau Maria Niederdöfer geb(orene)Schlegel.Dauerotypiert von A.Francke Schwednitz, osminová deska 5,4,x8,1 cm, datace 1847-1855, evropský typ.
3. Portrét muže, šestinová deska 7,2x8,1 cm, datace 1845-1850, angloamerický typ.

Ústecké muzeum se těší i na výsledky vašeho bádání.

Foto: ústecké muzeum a autorka
www.muzeumusti.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Vlady Gryc už sbírá materiál na novou desku, kterou by chtěl natočit příští rok

vlady200Textaře a zpěváka Vladyho Gryce znají hlavně příznivci české populární hudby. I když pochází z Ostravy a během let procestoval řadu zemí, nakonec zůstal v Berlíně. Přesto se do Česka pravidelně vrací. Natáčí tu písničky případně sbírá ceny - například „zl...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Pověste si na zeď známé osobnosti, pomůžete tak lidem s nemocí motýlích křídel!

Kopie - debra kalendar perexKalendář je abstraktní systém pro členění času a orientaci v čase v periodách dnů a delších. V odvozeném smyslu také roční rozvrh dní, týdnů a měsíců, tištěný nebo elektronický, nástěnný nebo stolní...tolik Wiki...

Z archivu...


Literatura

7 x 7 poetických zastavení

7x7poetickychZastaveni perexČtyřicet devět básní, sedm básníků a jeden velký počin. Takto bych představila dílo 7 x 7 poetických zastavení. Sbírka se zaměřuje především na motivy přírody a lásky, a ačkoliv sama moc nemusím nynější poezii, aut...

Divadlo

Geisslers v létě rozzáří hrady a zámky disco-muzikálem Pudl a pudr

Pudl a pudr200Muzikál roztančený v rytmu disco-opery zamíří v červenci do měst napříč Českem. V dechberoucích kulisách zámeckých nádvoří, zahrad či obrazáren přenesou herci pražského souboru Geisslers Hofcomoedianten diváky do doby fantastických počátk...

Film

ZAČÍNÁ FILMOVÁ PŘEHLÍDKA 3KINO

3kino perexPražská kina ATLAS a EVALD přivítají ve dnech 1. - 8. listopadu 2018 pátý ročník filmového festivalu 3KINO, který se snaží českým divákům přinést to nejlepší ze současné kinematografie Visegrádské čtyřky – z Polska, Česka, Slovenska a Maďarska. V...