Ústecké zdymadlo

Ústecké zdymadlo

Tisk

zdymadlo perexPod majestátním hradem Střekov přehrazuje řeku Labe zdymadlo. Tato naše národní technická památka od roku 1963 byla u příležitosti 100. výročí vzniku Československa nominována mezi 100 stavebních a architektonických památek z Čech a Slovenska. Zvítězila stavba na Ještědu, ale hned na druhém místě se umístilo Masarykovo zdymadlo z Ústí nad Labem.

Historie výstavby sahá do roku 1921, kdy projekt zdymadla byl schválen Zemskou správou v Praze. Při slavnostním zahájení stavby ve stejném roce bylo pojmenováno podle prvního prezidenta.

zdymadlo 1

Vlastní výstavba dle návrhu architekta Františka Váhaly probíhala od roku 1923 do roku 1936. Mnohým Ústečanům té doby se projekt nelíbil, protože podle nich zničil romantiku pod hradem. Velice náročná práce prověřila um tehdejších dělníků a techniků. Hlavní mechanizací byly parní bagry a parní lokomotivy na úzkokolejné trati. Ale stejně velká část prací byla prováděna ručně a pracovalo tam naráz až 500 dělníků. Řeku nebylo možno zastavit ani odvést do jiného koryta, vše muselo probíhat v součinnosti s jejím tokem, který byl značně zúžen do provizorního koryta, což lodní dopravě způsobovalo problémy. Účelem celé stavby bylo zajištění plavební hloubky, tedy splavnosti, odstranění zrádných proudů, které se právě pod hradem nacházely.

zdymadlo s hradem

Po dokončení se zvedla hladina řeky o 7 metrů, maximální rozdíl hladin před zdymadlem a za ním může být až 10 metrů. Vybudovány byly dvě plavební komory, ta velká byla při záplavách v roce 2002 využita i jako jezové pole. Součástí byla (a doposud je) i vodní elektrárna, kde jsou původní, dodnes fungující Kaplanovy turbíny. Vybudovaná lávka pro pěší umožňuje přechod přes řeku, dnes slouží i cyklistům. Problémem bylo, že se vytvořila nepřekonatelná překážka pro migrující ryby, zejména lososy. Byla sice pro ně vybudována cesta, ale jak čas ukázal, nefunkční. Proto v roce 2002 byl vybudován nový rybí přechod.

zdymadlo 2

V roce 1945 ustupující německá armáda zdymadla zaminovala. Dělníci si toho všimli a hledal se způsob, jak nenápadně tuto velice vážnou záležitost ohrožující lidi i majetek vyřešit. V té době sem za otcem chodil denně s obědem malý Bedřich Dědek. Bylo 7 let. Dostal štípací kleště a poučení, co má udělat. Dokázal to, a tak zachránil mnoho lidí a zabránil obrovským materiálním škodám, protože hrozilo zničení části města. Vděku se rodina nedočkala a toto hrdinství bylo dávno zapomenuto, protože se jednalo o německo-českou rodinu. I taková to byla doba.

zdymadlo 3

Během Dnů otevřených dveří je možnost zdymadlo i elektrárnu navštívit a celý areál si prohlédnout s odborným a zasvěceným průvodcovským výkladem.

Prameny: 60 ústeckých nej
www.usti-aussig.net
foto: autorka


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Barbora Adamcová: Ráda nasávám vůni deště

BARAperexPrvní místo v literární soutěži na téma Všechny vůně a chutě světa patří díky hlasování čtenářů Kultury21 teprve patnáctileté Barboře Adamcové z Litoměřic. Zajímalo mě, zda jsou všechny zážitky popsané v povídce její vlastní, jaké má plány do budou...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Irské tance aneb kopytem sem, kopytem tam

irske tance 200Když se někoho zeptáte, co si představuje pod pojmem irský tanec, většina lidí řekne, že to jsou tanečnici, kteří stojí souvisle v jedné řadě a synchronně klapou nohama o podlahu. A mají velkou pravdu! Toto se dostalo do povědomí hlavně dík...

Z archivu...


Literatura

Jak se vyvíjela česká literatura

ceska literatura perexO dějinách české literatury (ale také divadla, hudby, výtvarnictví…) vycházejí více či méně objemné svazky po více než dvě staletí. Jedině nejmladší filmové umění dosud na své souhrnné zpracování dosud čeká, ačkoli pr...

Divadlo

Vydejme se s Hurvínkem mezi osly

hurvinek mezi osly 200Děti mají docela dlouhé vánoční prázdniny, během kterých asi moc na školu myslet nebudou. Některé z nich si, stejně jako Hurvínek, možná říkají: „Škola???!!! Brrrr!!!“ Ale co se s nimi zajít podívat do div...

Film

Zelené Vánoce podle Grinche

grinch  How the Grinch Stole ChristmasVánoční pohádka Grinch (2000) je v tuto roční dobu ještě poměrně neaktuální. Jim Carrey v převleku chlupatého, zeleného, sádelnatého a nesnášeného žoku lidského masa však ukazuje, že Váno...