Okultní tradice Cikánů by měla zůstat zachována

Okultní tradice Cikánů by měla zůstat zachována

Tisk

cikaniNakladatelství Dauphin vydalo úžasnou knihu Pierra Derlona nazvanou Okultní tradice Cikánů. Pokud zastáváte názor, že dnešní Romové jsou pouze proslulí svým chronickým odporem k práci a vyšší kriminalitou, zkuste se na toto etnikum podívat jinýma očima. Kniha vám v tom pomůže.

„Cikáni vymírají. Naše civilizace, netolerantní vůči všemu, co se liší od jejího vlastního obrazu, je odsoudila k zániku. Seznam záludných a brutálních stíhání, šikanování státními úřady, rasistických očerňování nebere konce. Byrokracie, policejní stát, vlastenecký fanatismus a kramářský duch si poradí i s posledními „svobodnými lidmi“. Dřív Cikánovi stačila jeho nedotčenost, kmen, pár čtverečních stop země, na níž spal, a nebeská báň plná hvězd, jež ho ukolébala do spánku. Probuzení bylo surové,“ píše Pierre Derlon v předmluvě své knihy, která v originále vyšla v roce 1975 v Paříži.

Nelze opomenout dnešní výraznou degradaci původních tradic a kultury národů, mezi něž bezesporu také patří romské etnikum. Byla by velká škoda, kdyby dávná cikánská umění zůstala v zapomnění a my bychom na Romy nahlíželi pouze skrz prsty a v negativním světle rasistických a xenofobních předsudků. Kniha Okultní tradice Cikánů nám umožňuje nahlédnout do kouzelného světa dávné minulosti, kdy ještě Cikáni kočovali se svými vozy, pod nimiž se ukrývali psi a lišky, kdy Cikánky v dlouhých sukních ověšené korálky věštily kolemjdoucím z ruky, děti si v popelu pekly brambory a zpěv se rozléhal široko daleko.

V dávných tradicích Cikánů, záměrně opomíjím vynucené novodobé označení Rom, se ještě objevovaly výrazné prvky magického myšlení a spousta mentálních dovedností a opravdového  umění vysoké magie. Okultní tradice Cikánů Pierra Derlona, který se přímo s tímto způsobem života setkal, čtenáře seznamuje s popisem mnoha zkušeností a okultních praktik, způsobem života Cikánů a jejich dávným uměním. Kniha je to biografická. Pokud se chcete dozvědět víc, stačí jen po ní sáhnout. Tajemství se nemaji prozrazovat nezasvěceným.

Pierre Derlon mezi Cikány pobýval těsně před 2. světovou válkou, od roku 1939, kdy k nim přišel jako 19letý mladík, který zachránil významně postaveného cikánského čaroděje Pietra Hartisse. Díky tomuto setkání mohl zaznamenat svědectví o kultuře Cikánů ve Francii. Jednoduše tím, že popsal to, co viděl a zažil...

derlon

Pierre Derlon s rodinou. Zdroj: Pinterest.com 

“K porozumění života člověka z karavany nestačí karavanu sledovat, k tomu je potřeba žít jejím životem,“ řekl mu jeho “cikánský otec” Hartiss.

„Koncem týdne si spočítej,“ řekl mi tenkrát, „kolik času jsi promarnil. Denně hodinu a půl hraním karet, pět dní po hodině luštěním křížovek, to je dohromady jedenáct a půl hodiny. Sobotní tancovačka, šest hodin, to samé v neděli. To znamená, že týdně promarníš dvacet čtyři hodin zbytečnostmi. Chceš-li se přiblížit moudrosti, musíš se zříci věcí, které ti stojí v cestě. Jestli chceš, abys měl stejně silný pohled jako já, začni tím, že nebudeš ztrácet čas, protože takový čas v životě člověka je časem ‚mrtvým‘. Budeš-li chtít, prozradím ti, jakým způsobem dosáhneš ‚živého‘ času.“

Co víme o Pierru Derlonovi?

V devatenácti letech se v roce 1939 řízením osudu setkal s cikánským čarodějem a stařešinou Pietrem Hartissem. Toto setkání předurčilo jeho další život. Postupně se odcizil své gadžovské rodině i prostředí, které ho považovalo za „odpadlíka“.

Žil s kočovnými kmeny, oženil se s Cikánkou, s níž měl dva syny. Živil se jako cirkusák, dvacet let vystupoval v kabaretech a varieté s cvičenými holubicemi.

Po letech učení ho Pietro Hartiss zasvětil do mnoha tradic, okultních obřadů a pravidel kočovných kmenů, k nimž neměli přístup ani „obyčejní“ Cikáni, natož gadžové.

„Před třiceti lety ve mně jeden kaku, jemuž jsem zachránil život, objevil do té doby nepoznané, paranormální psychické schopnosti. Přijal mě za syna a důvěrníka. Stal jsem se ‚přijímaným‘ a stálým hostem pojízdných obydlí. Poslední kakuové mě postupně zasvěcovali do okultního světa Cikánů.“

„Existují poznačené bytosti, stvořené k tomu, aby se vzájemně doplnily, a poté je náhoda či osud svedou dohromady? Pokud žijí odděleně, není na nich nic zvláštního. Teprve když se ocitnou spolu, začnou se dít neobyčejné věci.“

V knize je mnoho moudrosti. Užijte si ji.

cikani

Název: Okultní tradice Cikánů
Autor: Pierre Derlon
Překlad: Tomáš Havel
Žánr: biografie
Vydáno: 2020
Stran: 256
Vydalo nakladatelství: Dauphin
Hodnocení: 100 %

http://www.dauphin.cz/


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Sylva Lauerová: Když sáhnete na Tichošlapa, dějí se podivné věci

tichoslap200Spisovatelská dráha Sylvy Lauerové je dlážděna kvalitními kameny s pečlivě vybranou strukturou a barvou. Její knihy jsou každá úplně jiná, ale protože jsou jejich řádky kladeny s rozmyslem a bez zbytečného spěchu, může se čtenář pustit do kte...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Lidi podporují novou knihu mapující zločiny komunistického režimu

fakta a lzi200Spolek Free Czech Media vydává pátou knihu. Je jí publikace s názvem Fakta a lži o komunismu, jejímž editorem je historik Ladislav Kudrna, který se v březnu stal novým ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů. Kniha přináší ucelený poh...

Z archivu...


Literatura

RECENZE: Strašidelný dům a jeho příběhy

strasidelny dum200V roce 2016 vydalo nakladatelství Plus knihu iniciovanou a zčásti napsanou Charlesem Dickensem – Strašidelný dům a jeho příběhy, která poodhalí, v 19. století tolik oblíbené, duchařské a zčásti i stra...

Divadlo

Putování za zaniklým divadlem

Divadla 200V  tematické edici Zmizelá Praha právě teď vydává nakladatelství Paseka ve spolupráci s Národním muzeem (jeho Divadelním oddělením) práci teatroložky Olgy Vlčkové (*1976) s názvem Divadlo a divadelní scény.

...

Film

Pravidla moštárny - srdcervoucí klasika

mostarna perexPravidla moštárny – už jste určitě slyšeli aspoň tento název, že? Nebo jste dokonce četli knižní předlohu filmu, o kterém je právě řeč. V každém případě – podívejte se, nebo se podívejte znovu, protože jde o j...