Kostým – stálice dámských šatníků

Kostým – stálice dámských šatníků

kostym 50 letaVeletrh STYL připravil ve spolupráci s Muzeem města Brna výstavu modelů kostýmů z období 30. – 90. let 20. století. Výstava „Kostým – stálice dámských šatníků“ z fondů exkluzivní textilní sbírky Muzea města Brna na Špilberku prezentuje průřezové modely typické pro jednotlivá období minulého století, které se staly stálicemi oděvní tvorby. S historií vývoje kostýmu nás seznámí kurátorka výstavy PhDr. Ludmila Růženecká:

 

„Kostým je zdánlivě jednoduché oblečení sestávající z kabátku a sukně. I když je odvozeno původně z obleku mužského, v počátcích spíše zdůrazňovalo ženskou linii. Je vynálezem anglickým. Na kontinent se dostalo v polovině 80. let 19. století pod názvem tailor made. Kabátky se šily zcela na způsob pánského saka jednořadového nebo dvouřadového a dvouřadové se někdy lemovaly hedvábnou tresou okolo všech okrajů. Sukně byly úzké a krátké. Šily se z anglických vzorovaných látek nebo jednobarevného marenga  a byly buďto celé z jedné látky, anebo byl žaket jiný než sukně. Hodily se spíš ke všedním pochůzkám ve dne anebo na cesty. Slavný Chanel kostým se osvědčil jako nesmrtelný, přežívá všechny módy a všechny délky sukní. Jeho tajemství spočívá za prvé ve skvěle lehkém tvídovém materiálu, v němž se cítíte dobře, a za druhé v perfektním zpracování, které zaručuje spolehlivost za všech životních situací.

Po druhé světové válce byla situace na poli módy nelehká. Krejčovské salony nadále pracovaly, ale jejich publicita utichla. S příchodem nového politického režimu vznikaly vedle nich i nové instituce, které se zabývaly šitím konfekčního oblečení. První zmínky o exkluzivních zakázkových krejčovstvích, nástupcích bývalých salonů, se objevily již ve druhé polovině 50. let 20. století a posléze se jejich činnost rozšiřovala v důsledku otevírání se společnosti směrem k Západní Evropě.

kostym 50 leta

Mezi oděvní skvosty textilní muzejní sbírky na Špilberku z období poslední třetiny 20. století patří několik elegantních kostýmů z vlněných látek z dílen odborných řemeslně fundovaných pracovišť, které vzdávaly hold přírodním materiálům, prostotě a kráse tkanin. Inspirovaly se lidovou tvorbou našich předků.“

PhDr. Ludmila Růženecká – kurátorka výstavy    

Vystudovala Vědu o výtvarném umění a etnografii na filozofické fakultě Masarykovy univerzity (dříve UJEP) v Brně. Pracuje sedmým rokem v Muzeu města Brna jako kurátorka textilu a věnuje se prezentaci sbírkového oděvního materiálu a módních doplňků na samostatných i souborných muzejních výstavách, a také jejich popularizaci v odborných článcích a publikacích.  

kostym 50 leta

Kostým – stálice dámských šatníků
19. – 21. 8. 2012, sekce LINGERIE, pavilon P, veletrh STYL, výstaviště Brno
Pořadatel: Veletrhy Brno a.s., Muzeum města Brna

Zdroj foto: BVV


 

Rozhovor

Rozhovor s Adamem Chroustem

chroust 200Nedávno vyšla dlouho očekávaná biografie Dr. Miloslava Stingla (* 19. prosince 1930, Bílina), českého cestovatele, etnografa a spisovatele. Jde o naprosto výjimečného muže s pozoruhodnými zážitky a zkušenostmi. Například zažil blokádu Kuby, mlu...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Dílo a jak s ním nakládat

host logoBrněnské nakladatelství Host předložilo veřejnosti dvě publikace, které určitě rozšíří obzory běžného čtenáře a přimějí jej, aby se zamyslel nad skutečnosti méně zjevnými či přímo pomíjenými - ale přesto existujícími.

Z archivu...


Literatura

Udělejte si doma sladkosti z Japonska

mochi sladkosti 200Nakladatelství Anag v prosinci jistě potěšilo všechny milovníky Japonska, protože vydalo kuchařku Mochi – sladkosti z Japonska.

...

Divadlo

Katovský příběh přivezlo na zlínské Setkání Stretnutie Bábkové divadlo Žilina

kata dcera kata 200Zlínský divadelní festival Setkání Stretnutie se letos konal již poosmnácté. V dobách svých začátků byl zaměřen především na tvorbu zemí Visegrádu, postupem času vykrystalizoval do přehlídky české a slovenské diva...

Film

Quentin Tarantino a jeho Historky z podsvětí

tarantino perexQuentin Tarantino se narodil 27. března roku 1963 své teprve šestnáctileté matce. Jeho otec ho opustil velmi brzy, a tak jeho matka byla samoživitelka. Když neměl kamarády, tak svůj volný čas věnoval četbě komiksu, seriál...