Kostým – stálice dámských šatníků
Banner

Kostým – stálice dámských šatníků

kostym 50 letaVeletrh STYL připravil ve spolupráci s Muzeem města Brna výstavu modelů kostýmů z období 30. – 90. let 20. století. Výstava „Kostým – stálice dámských šatníků“ z fondů exkluzivní textilní sbírky Muzea města Brna na Špilberku prezentuje průřezové modely typické pro jednotlivá období minulého století, které se staly stálicemi oděvní tvorby. S historií vývoje kostýmu nás seznámí kurátorka výstavy PhDr. Ludmila Růženecká:

 

„Kostým je zdánlivě jednoduché oblečení sestávající z kabátku a sukně. I když je odvozeno původně z obleku mužského, v počátcích spíše zdůrazňovalo ženskou linii. Je vynálezem anglickým. Na kontinent se dostalo v polovině 80. let 19. století pod názvem tailor made. Kabátky se šily zcela na způsob pánského saka jednořadového nebo dvouřadového a dvouřadové se někdy lemovaly hedvábnou tresou okolo všech okrajů. Sukně byly úzké a krátké. Šily se z anglických vzorovaných látek nebo jednobarevného marenga  a byly buďto celé z jedné látky, anebo byl žaket jiný než sukně. Hodily se spíš ke všedním pochůzkám ve dne anebo na cesty. Slavný Chanel kostým se osvědčil jako nesmrtelný, přežívá všechny módy a všechny délky sukní. Jeho tajemství spočívá za prvé ve skvěle lehkém tvídovém materiálu, v němž se cítíte dobře, a za druhé v perfektním zpracování, které zaručuje spolehlivost za všech životních situací.

Po druhé světové válce byla situace na poli módy nelehká. Krejčovské salony nadále pracovaly, ale jejich publicita utichla. S příchodem nového politického režimu vznikaly vedle nich i nové instituce, které se zabývaly šitím konfekčního oblečení. První zmínky o exkluzivních zakázkových krejčovstvích, nástupcích bývalých salonů, se objevily již ve druhé polovině 50. let 20. století a posléze se jejich činnost rozšiřovala v důsledku otevírání se společnosti směrem k Západní Evropě.

kostym 50 leta

Mezi oděvní skvosty textilní muzejní sbírky na Špilberku z období poslední třetiny 20. století patří několik elegantních kostýmů z vlněných látek z dílen odborných řemeslně fundovaných pracovišť, které vzdávaly hold přírodním materiálům, prostotě a kráse tkanin. Inspirovaly se lidovou tvorbou našich předků.“

PhDr. Ludmila Růženecká – kurátorka výstavy    

Vystudovala Vědu o výtvarném umění a etnografii na filozofické fakultě Masarykovy univerzity (dříve UJEP) v Brně. Pracuje sedmým rokem v Muzeu města Brna jako kurátorka textilu a věnuje se prezentaci sbírkového oděvního materiálu a módních doplňků na samostatných i souborných muzejních výstavách, a také jejich popularizaci v odborných článcích a publikacích.  

kostym 50 leta

Kostým – stálice dámských šatníků
19. – 21. 8. 2012, sekce LINGERIE, pavilon P, veletrh STYL, výstaviště Brno
Pořadatel: Veletrhy Brno a.s., Muzeum města Brna

Zdroj foto: BVV


 

Rozhovor

Sto zvířat: „Tlustej chlapeček se včelou v kalhotách bude naše nejroztomilejší deska“

200rozSka kapela Sto zvířat, kterou původně založila partička nadšených pedagogů, vystupuje už od roku 1990. Při příležitosti koncertu skupiny v brněnském klubu Fléda jsme vyzpovídali frontmana a spoluzakladatele Jana Kalinu. Zaujal především svou pohotovostí a ...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Soutěž pro mladé architekty Young Architect Award letos podeváté

Architekti logoDevátý ročník soutěžní přehlídky Young Architect Award má téma Znovuoživení periferie našich měst. Soutěž je určena pro studenty a začínající architekty do 33 let.  

 

...

Literatura

Yrsa opět přišla s výbornou krimi

katarze 200V nakladatelství Grada pod značkou Metafora vyšel další díl série Freyja a Huldar, tentokrát s názvem Katarze.

 

...

Divadlo

Ta smrt mu zkrátka sluší…

smrt mu slusi  perexBob Barel je diváky milovaný seriálový herec. Na divadelních deskách však své kritiky neoslnil, právě naopak. Nyní je ale nominován na cenu Thálie za nejlepší herecký výkon. Od vítězství ho dělí jen hlas kritika, který ve...

Film

Karlovarský festival přivítá světového producenta Teda Hopea a vzdá poctu Františku Danielovi

karlovyvaryTed Hope a Amazon Studios na KVIFF
Renomovaný producent nezávislých filmů (mimo jiné 21 gramů, Štěstí, American Splendor a Storytelling) TED HOPE přijede letos do Karlových Varů potřetí – tentokrát nově jako hlavní producent Amazon Studios.<...