Nenechte si ujít svátek mistrů hrnčířského řemesla – přijeďte do Berouna!
Banner

Nenechte si ujít svátek mistrů hrnčířského řemesla – přijeďte do Berouna!

hrncirske trhy berounHusovo náměstí ve středočeském Berouně o víkendu 8. – 9. září 2012 zaplní zruční hrnčíři se svými pestrobarevnými pálenými výrobky. Milovníci kvalitní keramiky se tu sejdou na tradičních hrnčířských trzích. Zastavte se tu i vy!

 

Hrnčíři v Berouně se svým umem proslavili už počátkem 14. století, svoji zlatou éru ovšem zažívali hlavně v 16. a 17. století. Tehdy zdatně konkurovali pražským hrnčířům a situace došla dokonce tak daleko, že v roce 1560 probíhal soudní spor, v jehož rámci došlo k i k osobním útokům a berounské hrnce dovezené do Prahy se na protest rozbíjely!

O kvalitě zdejší produkce svědčí i skutečnost, že ji nadšeně odebírali šlechtici Vilém z Rožmberka (1535 – 1592) i jeho bratr Petr Vok (1539 – 1611) a český král Matyáš Habsburský (1557 – 1619) při své korunovaci v roce 1611 popíjel lahodný mok právě z berounských džbánků.

hrncirske trhy beroun

Úspěch s řemeslnickými trhy

V Berouně v letech 1523 – 1735 působilo dokonce 8 významných hrnčířských rodů. Jenže v 19. století začala tradice bohužel mizet. Na konci 20. století se naštěstí berounští rozhodli, že by byla škoda navždy ztratit svou dávnou pýchu a na zručnost dávných řemeslníků na podzim roku 1997 navázali hrnčířskými trhy. Kvůli velkému zájmu se k nim o pět let později přidaly i jarní trhy, které ovšem kromě hrnčířů hostí i mnohá další stará umělecká řemesla.

hrncirske trhy beroun

Berounské trhy vypuknou už tento víkend 8. – 9. září 2012. Takže máte-li volno a na poličce v kuchyni prázdné místo, kam by se nějaký ten džbáneček hodil, určitě přijeďte! Nabídka bude stát za to.

hrncirske trhy beroun

Zdroj foto: hrncirsketrhy.cz
Foto: Vladimír IzbickýSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Signal festival je povinnost!

200signalPraha se chystá na festival světla – Signal. Půjde o půvabné videomappingové projekce, které přiveze dohromady 30 domácích i zahraničních umělců světového formátu. Praha bude zářit a svítit! Více nám o tom prozradili členové skupiny Telenoika a Caitl...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Národní památkový ústav zahajuje jubilejní přednáškový cyklus

mobilita nobility 200Přednáškou Mgr. Kateřiny Cichrové s názvem Mobilita nobility zahajuje dne 3. října v 17 hodin NPÚ v Českých Budějovicích dvacátý podzimní přednáškový cyklus.

...

Z archivu...


Literatura

Einstein: Jeho život a vesmír

Einstein-perexZnáte seriál Génius - Einstein, který uváděla Česká televize? Televizní kanál National geographic jej natočil podle knihy Einstein: Jeho život a vesmír, kterou napsal známý americký novinář a spisovatel Walter Isaacson. Z obojího jsem by...

Divadlo

”Demokracie není právo do všeho mluvit, ale povinnost vědět, co mluvit,” říká Rudolf Jelínek

altJeden z nejznámějších českých herců všech věkových generací, Rudolf Jelínek, má za sebou neskutečnou filmovou a divadelní kariéru, bohaté zkušenosti s dabingem a lidé ho na ulici spíše než jménem oslovují jako majora Jiřího Hradce...

Film

Aerofilms vysílají do Varů rekordních 11 filmů

aerofilms 200Rekordních jedenáct filmů z kolekce distribuční společnosti Aerofilms se objeví na letošním 48. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Ten nejvýznamnější z nich – francouzský film