Jak oslavit svátek republiky: Tipy na 28. října 2012
Banner

Jak oslavit svátek republiky: Tipy na 28. října 2012

logo parlamentu a poslanecke snemovnyBlíží se 28. října, den, kdy si tradičně připomeneme výročí vzniku Československé republiky, tentokrát už devadesátéčtvrté. Pokud se vám nechce zůstávat doma a rádi byste se něco nového dozvěděli a uviděli, nabízíme vám hned čtyři pražské tipy kam se vydat. Pokaždé jde o místa, kam se za jiných okolností nedostanete. Příjemné je, že tentokrát neutratíte ani korunu – všude bude vstup zadarmo!


1. Obecní dům

Chcete zevnitř vidět skvost, na jehož výzdobě se podílel malíř Alfons Mucha? Potom zavítejte na prohlídky reprezentačních prostor Obecního domu (Smetanova síň, Cukrárna, Slovácký salonek, Salonek Boženy Němcové, Orientální salonek, Grégrův, Palackého, Primátorský, Riegrův a Sladkovského sál). V sálech vám budou k dispozici průvodci a podívat se můžete i na dokument o Obecním domě.
Kdy: 28. 10. 2012 od 9.00 do 15.00 hodin
Kde: Obecní dům, náměstí Republiky č. 5, Praha 1

obecni dum praha smetanuv sal

2. Poslanecká sněmovna

Že vás politici štvou a nemůžete jim přijít na jméno? Tentokrát si budete moci alespoň prohlédnout místnosti, kde kují svoje pikle. Průvodkyně Pražské informační služby vás během hodinové prohlídky seznámí s historií budov, architektonickými zajímavostmi i s jejich současným využitím. Uvidíte reprezentační sály, hlavní jednací síň, zasedací místnosti a kanceláře některých parlamentních výborů.
Kdy: 28. 10. 2012 od 9.00 do 16.00 hodin
Kde: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR, vchod z Malostranského náměstí č. 19, Praha 1

snemovna

3. Senát

Také druhá komora Parlamentu České republiky vám otevře svoje jindy pro veřejnost zavřené dveře. Trasa, kterou s vámi projdou průvodci, povede nejcennějšími historickými prostorami, návštěvnicí uvidí např. Audienční síň, Frýdlantský salonek, Hlavní sál, Chodbu místopředsedů, Jednací sál, Jičínský salonek, Pracovnu prvního místopředsedy Senátu, Prezidentský salonek či jeho předpokoj. Zpřístupněno bude také Informační centrum, Výstavní síň Senátu a Trčkovská galerie.
Kdy: 28. 10. 2012 od 10.00 do 17.00 hodin
Kde: Senát, Valdštejnské náměstí č. 4, Praha 1

4. Rezidence primátora

Chcete se na vlastní oči přesvědčit, jak bydlel první primátor hlavního města Prahy po vzniku Československé republiky? Pak si nenechte ujít prohlídku uměleckého skvostu ve stylu Art Deco. Uvidíte jak reprezentační, tak i soukromé prostory k bydlení. Dnes slouží hlavně návštěvám, některé tu dokonce i bydlely.
Kdy: 28. 10. 2012 od 10.00 do 20.00 hodin
Kde: Magistrát hl. m. Prahy, Mariánské náměstí – vchod skrytý pod podloubím Městské knihovny, Praha 1 – Staré Město

Zdroj foto: psp.cz, obecnidum.cz


 

Rozhovor

Rozhovor s Xindlem X k nové studiové desce Kvadratura záchranného kruhu

Xindl X 200XINDLOVI X vyšlo již páté autorské studiové album KVADRATURA ZÁCHRANNÉHO KRUHU. XINDL X na něm znovu využívá převážně akustické nástroje a míchá pop s folkem a dalšími styly, stejně jako tomu bylo na předchozí úspěšné desce Čecháček . Co o ní řík...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Rychle a úsporně – průvodce módou posledních 200 let

moda200Šaty dělají člověka, to se přece ví. Na konci minulého roku vydala Grada dvě knihy věnované historii módy. Móda v kruhu času představuje fenomén retro a dívá se o dvě stě let zpět, aby ukázala, jak se odívání měnilo a co ho ovlivňovalo a inspirovalo.

...

Z archivu...


Literatura

Procházky (nejen) literárními zahradami

zivot v zahrade perex„Kromě psaní jsou ústředními činnostmi mého života čtení a zahradničení,“ píše ve své knize britská autorka Penelope Lively (*1933) a pokračuje: „V určitém smyslu do sebe tyto dvě činnost...

Divadlo

Romeo a Julie v divadelním studiu JAMU

romeo200Marta, studio Divadelní fakulty JAMU v Brně dává pravidelně prostor svým studentům, aby se představili před diváky svou tvorbou. Bývají to tvůrčí dílny a různá volná asociativní představení, jsou to (naštěstí) i práce z oblasti klasického dramatu, na kt...

Film

Zajděte do vily Tugendhat na Paula Newmana

03 Somebody up therePrvní letošní filmovou projekcí ve vile Tugendhat bude boxerská klasika „Někdo tam nahoře mě má rád“ s Paulem Newmanem

...