Vánoční inspirace a dekorace aneb vyzdobme si naše doupata
Banner

Vánoční inspirace a dekorace aneb vyzdobme si naše doupata

Email Tisk

vanocni dekoraceNejen naše děti, ale i my považujeme Vánoce jistě za nejkrásnější období v roce. Vánoce přicházejí vždy ve stejnou dobu, aby nás donutily zastavit se a strávit s našimi blízkými příjemné chvíle a daly nám možnost obdarovat je milým dárkem. Vánoce nejsou jen vánoční stromeček a vánoční cukroví; v posledních letech se stává samozřejmostí, že vyzdobíme celý dům či byt vánočními dekoracemi.

 

Inspirujme se vánočními tradicemi

Vůbec bychom se neměli stresovat kvůli dárkům a dokonale vysmýčenému obydlí. Užívejme si vánoční svátky tak, jako to dělali naši předkové. Hypermarkety ani peníze totiž nebyly, a tak se věnovali tradičním zvykům, mezi něž patří například pořízení si adventního věnce se čtyřmi svíčkami. Věnec a svíčky sladíme s interiérem tak, že kombinujeme dvě, nanejvýš tři barvy. Svíčky zapalujeme postupně od první adventní neděle. Dětem a našim pejskům můžeme zakoupit čokoládový adventní kalendář, abychom jim usnadnili čekání na Štědrý den.

Bezpečně se zapálenými svíčkami!

Vánoce si neumíme představit bez intimní přátelské atmosféry plné pohody, kterou navodíme pomocí mihotavého světla svíček. Na zapálené svíčky si však musíme dát pozor, a proto je raději umísťujeme do svícnů a dál od textilií, závěsů a papírových dekorací.

vanocni dekorace

Vánoční aranžmá

V interiéru různě zavěšujeme vánoční postavy a jmelí. Mnohdy si kupujeme květinu - vánoční hvězdu, kterou si můžeme vybrat v červené nebo krémové barvě. Ubrus s vánočními motivy oživujeme, kromě vánočních ubrousků, kuličkami, hvězdičkami a ořechy. Dárky letos dáváme balené v různě velkých papírových taštičkách s vánočními motivy, protože nemáme na balení dárků většinou příliš čas. Darujeme-li více dárků jedné osobě, pak volíme stejný dekor, čímž odpadnou zmatky při jejich rozbalování pod stromečkem.

vanocni dekorace

Vyzdobíme girlandami

V posledních letech jsme si oblíbili girlandy i světelné řetězy, které upevňujeme kolem vchodových dveří, na fasádu domu, na balkón nebo zábradlí schodiště. Volíme ve variantě LED, protože oproti žárovkovému osvětlení získáme vyšší životnost a větší úsporu energie. Na okna nalepujeme fólie a obrázky na sklo s vánoční tematikou. Za oblíbenou dekoraci považujeme dřevěné elektrické svícny, které umisťujeme do oken.

vanocni dekorace

Vánoční ozdoby

Že si asi nedovedeme představit vánoční atmosféru bez osvětleného svítícího stromečku v našem obývacím pokoji? Klasické, poměrně nebezpečné svíčky však už od roku 1882 většinou nepoužíváme, hrozilo by velké nebezpečí požáru. Kromě moderních světelných řetězů zdobíme vánoční stromečky vánočními ozdobami již po staletí. Nejsme-li milovníci vánočních ozdob, které jsme podědili po prarodičích, pak volíme klasické skleněné. Na vánoční ozdoby se můžeme nechat namalovat také různé nevšední ozdobné motivy, vytvořené podle našeho individuálního přání. Za nejčastější náměty vánočních vzkazů považujeme osobní jména a obrázky oblíbených hraček a zvířátek. A pro fajnšmekry tip: v době módy medvídků si můžeme pořídit i vánoční ozdoby ve tvaru medvídků, ať jsou již skleněné nebo látkové.

 vanocni dekorace

Čistý design není k zahození

Za poslední léta stále více ustupujeme od vícebarevných skleněných ozdob, řetězů a pestrobarevných světýlek, dáváme přednost čistému designu a kombinujeme nanejvýš dvě barvy vánočních ozdob. Letos jsou v kurzu všechny odstíny šedé, doplněné barvou bílou, aby se nám vánoční stromeček neokoukal. Zvolené barvy pak můžeme použít pro ostatní vánoční dekorace a doladíme je s bytovými textiliemi, jako jsou ubrusy a prostírání.

vanocni dekorace

Vánoční cukroví

Cukroví považujeme za tradiční znak Vánoc, zejména na štědrovečerním stole bychom na něj neměli zapomenout. Buď si je sami napečeme, nebo si je předem objednáme v cukrárnách. Nejprve pečeme cukroví, které se musí rozležet, aby změklo a získalo tu správnou chuť. K těmto druhům patří vanilkové rohlíčky, medvědí tlapky a různé kokosové cukroví. Dalším v pořadí je linecké cukroví. Asi dva týdny potřebují k rozležení perníčky.

vanocni dekorace

Dekorace na zahradě

Zima přichází a venku se brzy stmívá. Můžeme vyzdobit naši zahradu zábavným osvětlením, přitom nemusíme mít obavy z velkých účtů za elektřinu. Většinu světel si pořídíme z energeticky nenáročných LED diod. Za samozřejmost považujeme veškeré bezpečnostní atestace a venkovní krytí.

Zdroj foto: internetSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Komentáře   

 
0 #5 Nová doba paní!Karolín 2016-11-16 15:34
Dobrý den, nezlobte se na mě, já hledám jen trochu vánoční inspirace pro tenhle rok, ale pro moje děti je obrovská radost, když vidí na štědrý den, právě ony barevné světýlka na steromečku a hlavně že je pak mohou každý večer po strmění vidět ještě až do 3 králů! Opravdu si nedokáži představit, že bych jim každý večer zapalovala na stromečku kalsické svíčky, nemluvě o tom, že dřív bylo na vánoce nespočet pořárů, právě kvůli svíčkám v blízkosti stromku, záclon a podobně!!!Letos mám radost a na vánoce se obzvláště těším protože manželovi oznámím že čekáme třetí mimi! To už budu mít i ultrazvuk za sebou! Teď sedím u pc a objdnávám hrčky a krabice a balící papíry na obslove-materia ly.cz, kde každý rok nakupuji, pak v průběhu roku krabice použiji ještě několikrát a posílám v nic balíky, takže pod stromečkem máme krásné hranaté dárky, které se dobře balí ajá mám pak pokoj od běhání po obchodech a shánění krabic...
Citovat
 
 
-1 #4 VýhradaAdéla 2012-12-18 16:10
Autorka nezmiňuje například židovský svícen chanuka.Je to jen hold západní komerci a taky hluboká neznalosti historie a náboženství. Medvídka nebo barevné mašle jako přílepky na dárky snad nebudeme nikdo považovat za symboly vánoc? Hrůůůůůza děs a k tomu běs. Všem pěkné vánoce podle svého to je to nejhezčí, rukou vyrobené ozdoby a ne tyhle kýče!
Citovat
 
 
+1 #3 SvíčkyJana Vozábalová 2012-11-30 00:05
Hezký den všem,
no opravdu si neumím představit, že bychom na stromečku použili svítící řetězy nebo elektrické svíčky - BRRRR.

Snad ten jeden vánoční večer stojí za trochu pozornosti a opatrnosti a dopřát si světlo živého plamene je něco, co s kouzlem Vánoc bezprostředně souvisí.

K elektrickým řetězům si tak akorát můžu dát do okna Santa Klause (reklamní panák Coca-Coly) a druhého do saní se soby do zahrádky. Je mi dost jedno, jaká barva je IN, mám některé ozdoby ještě po babičce - ty jsou důležité a ne modní trend. no nakonec - ať si každý slaví Vánoce po svém, ale sem tam je mi z ústupu od tradic docela smutno.
Citovat
 
 
+2 #2 Ještě poznámkaJulie Nováková 2012-11-28 21:19
Také následující tvrzení: Klasické, poměrně nebezpečné svíčky však už od roku 1882 většinou nepoužíváme, hrozilo by velké nebezpečí požáru by chtělo dovysvětlit. Nechci podceňovat rozhled čtenářů, ale že Edward H. Johnson ve spolupráci s vynálezcem Thomasem Edisonem vyrobil první žárovkové vánoční osvětlení a spustil ho 22. prosince 1882 ve svém domě na 5 Avenue v New Yorku rozhodně není notoricky známou informací.
Jinak k vánočním dekoracím - obecně bych doporučila jediné: méně je mnohdy více. Pokud tedy nechcete, aby vaše domácnost o Štědrém večeru vypadala jako cirkus...
Citovat
 
 
+1 #1 PřipomínkaJulie Nováková 2012-11-28 21:18
Dobrý den, ohradila bych se vůči větě: Kromě moderních světelných řetězů zdobíme vánoční stromečky vánočními ozdobami již po staletí. U nás je zdobení vánočního stromečku záležitostí poměrně novodobou, poprvé ho v roce 1812 ustrojil pro své přátele ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Liebich. O staletích by se dalo hovořit pokud jde o německé země, odkud k nám ostatně zdobení stromku přišlo.
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Anketa


Partneři

Hledat

Čtěte také...

Před sto lety spatřilo světlo světa první číslo skautského časopisu Junák!


skaut 200Časopisu, který přináší nápady a inspiraci skautkám a skautům, za sto let existence vyšlo „jen“ 57. ročníků. V dobách vlády totalitní moci a zákazu skautingu vycházet nemohl. Sto let od svého založení se stal nejstarším dodnes vycházejícím časop...

Z archivu...

Nové komentáře


Literatura

Cesta běžce – fascinující pohled do bájného světa japonských běžců

Cesta bezce perexPohled do bájného světa japonských běžců přináší knížka londýnského rodáka Adharananda Finna Cesta běžce. „Náramné dobrodružství! Od první stránky jsem byl uchvácen,“ ohodnotil ji autor bestsellerů Christopher McDougall.

Divadlo

Velký Gatsby v režii Petra Gábora poprvé na českém jevišti

Gatsby 200Soubor činohry Národního divadla moravskoslezského čeká v divadelní sezóně poslední titul – česká premiéra dramatizace jednoho z nejslavnějších románů moderní americké literatury Velký Gatsby. Očekávaná inscenace, kterou připravil kmenový režisér a...

Film

Návrat do budoucnosti: cestování časem

DVD Návrat do budoucnostiKoncepčně vychytaný film Návrat do budoucnosti (1985) představuje Michaela J. Foxe v jeho nejlepší roli. Škola života, kterou prochází, je stejná jak v roce 1985, tak i v r...