Pod hvězdou Davidovou: Židé na Pardubicku od 16.století po současnost

Pod hvězdou Davidovou: Židé na Pardubicku od 16.století po současnost

Tisk

pod hvezdou davidovou zide parbubiceStátní okresní archiv Pardubice připravil k 70.výročí pardubických transportů do Terezína unikátní výstavu nazvanou Pod hvězdou Davidovou, která si dala za cíl seznámit návštěvníky s historií, kulturou a životem Židů na Pardubicku od 16.století po současnost. Většinu výstavních exponátů tvoří archivní materiály (seznamy obyvatelstva, korespondence, patenty a nařízení týkající se židovského obyvatelstva, plány a mapy, plakáty, dobový tisk, fotografie, atd.), které jsou doplněny liturgickými předměty (jako jsou např. tóry, modlitební texty, mezuzy, menory) zapůjčenými převážně z muzeí Pardubického kraje. Zájemci mohou shlédnout k dané problematice i dokumentární film. Průvodní texty k výstavě jsou též k dispozici v připravené brožurce.

Výstava je tematicky rozčleněna do několika částí. Návštěvníci jsou nejprve seznámeni s historií židovského osídlení na Pardubicku. Nejstarší písemná zmínka o Židech na pardubickém panství pochází z roku 1506, kdy byli poprvé zapsáni v urbáři. V roce 1761 na panství žilo již 300 Židů. Další část výstavy se zabývá historií židovských modliteben, synagog a hřbitovů v Pardubicích, Dašicích, Holicích a Přelouči a popisuje i jejich současný stav. V Pardubicích byla synagoga postavena stavitelem Františkem Schmoranzem v pseudorománském slohu s orientálními prvky nákladem 28 000 zlatých v roce 1880. Za 2.světové války během nacistické okupace došlo k jejímu zapálení a poškození interiéru, jehož zařízení bylo rozkradeno. Po válce byla sice budova opravena a sloužila jako Dům umění a galerie, ale kvůli nulovým investicím do její údržby a dalších oprav se dostala do havarijního stavu a v letech 1958-59 byla zbořena.

pod hvezdou davidovou zide parbubice

Výstava se dále věnuje historií Židovských náboženských obcí v Pardubicích, Holicích a Přelouči a jejich představitelům. Autoři výstavy nezapomněli ani na židovské školství, kulturní a spolkový život a židovské podnikání (vzpomenuty jsou mj. automatické mlýny bratrů Winternitzových nebo rafinérie minerálních olejů – dnešní PARAMO, kterou založil David Fanto).

Zvláštní pozornost je věnována období Druhé republiky a protektorátu, kdy byli Židé na základě rasových zákonů postupně vyřazováni z veřejného i hospodářského života a docházelo k jejich perzekuci, která vyvrcholila transporty do terezínského ghetta, jež se stalo přestupní stanicí do nacistických vyhlazovacích táborů na východě. Z Pardubic do Terezína byly vypraveny transporty Cf a Cg ve dnech 5. a 9. prosince 1942. Z celkového počtu 1 256 osob, které byly z Pardubic deportovány, jich přežilo pouze 91. Velkoformátová fotografie na jedné ze stěn výstavního sálu připomíná jména všech deportovaných. Jména přeživších jsou označena červeně.

pod hvezdou davidovou zide parbubice

Závěr výstavy je věnován konkrétním osudům několika přeživších. Na své dětství a zážitky z Terezína a Osvětimi zde vzpomínají Eliška Weissová – Levinská (1930-2012), Pavel Werner (1932) a Vladimír Munk (1925).

Návštěvu výstavy doporučuji nejen všem zájemcům o historii Pardubic a holocaustu, ale zejména mladším generacím, aby se seznámily s osudy našich spoluobčanů, z nichž se naprostá většina stala obětí vyhlazovací politiky nacistů.

pod hvezdou davidovou zide parbubice
Pod hvězdou Davidovou
Datum konání: 11.10. - 9.12.2012 (Po-Pá 10 – 18 hod, So, Ne, 14 -18 hod)
Místo konání: Státní okresní archiv Pardubice, Bělobranské náměstí 1, Pardubice
Pořadatel: Státní okresní archiv Pardubice ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze
Kurátor: Renáta Růžičková
Vstup zdarma

Zdroj foto: autorka článku


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Soňa Špačková: Mé mandaly asi nikdy nebudou viset jako velká umělecká díla někde v galeriích. Ale mé poslání je jinde

Spackova 1Kreslení a obtahování mandal, domácí vzdělávání, relaxační online programy. To jsou témata, ke kterým má Soňa Špačková rozhodně co říct. Jak vám může pomoct obtahování? A má samotná umělecká tvorba nějaký vliv na život? To – a mnohem více – se dozvít...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Co se dělo ve stínu války

Ve stinu valky perexMožná si vybavíte grafické řešení obálky, kdy mezi dva dřevorytné obrázky, jen nahrubo opracované, je vložen barevně odlišený pásek s názvem publikace. Vesměs se jednalo o sborníky vydávané Ústavem pro studium totalitní...

Z archivu...


Literatura

Ivona Březinová se vydala po stopách Franze Kafky

200litVe svém sedmém – posledním v řadě – literárním cestopisu zůstala Ivona Březinová v hlavním městě naší země. Její hrdinové z „béčkové řady“ (béčko zde není označením jakosti románů, ale vyjádřením toho, že v řadě tituly začínají shodně na „B“ – Básník v ...

Divadlo

Když se dětská říkanka změní v rukách šílence ve smrtící zbraň

200divLuxusní sídlo ležící na neobydleném ostrově skýtá mnoho příležitostí, jak příjemně strávit víkend ve společnosti osmi navzájem si cizích hostů, o jejichž potřeby se má starat manželský pár. Svou polohou a opuštěností se však může stát i příhodným místem pr...

Film

Život v extrému. Do kin míří celovečerní dokument Karlos o gladiátorovi Vémolovi

Karlos - TEASER PLAKÁT

Dvojice režisérů Michal Samir a Šimon Šafránek právě dokončuje celovečerní dokument o jednom z fenoménů dneška Karlosovi Vémolovi. Film s výmluvným názvem Karlos má ambici odhalit, jaký...