Japonské skládanky origami: Tisíc jeřábů vám splní přání

Japonské skládanky origami: Tisíc jeřábů vám splní přání

Tisk

origami 200Malá dívenka pečlivě překládá lístek papíru. Každý ohyb zarýhuje nehtem. Skládá dalšího ptáka, jeřába do sbírky. Než se jí ale podaří jich složit vytoužený tisíc, předběhne ji zákeřná nemoc. Japonci přesto stále věří, že když složíte z papíru tisícovku oblíbených jeřábů orizuru, splní se vám vaše tajné přání.



Výzdoba svatyní

Origami znamená složeninu dvou slov, japonského oru – skládat a kami – papír, dohromady skládat papír. Kolébkou umění tvorby papírových květin, zvířátek i dalších předmětů se stalo Japonsko. Japonci znali tajemství výroby papíru už někdy na počátku 1. tisíciletí n. l., protože se s ním setkali u Číňanů. Kdo, kdy a kde ale složil první papírovou skládanku, dodnes samozřejmě nikdo neví. Za jeho počátek se považuje přibližně období 9. století n. l. Papírové objekty se používaly při náboženských obřadech, staly se nezbytnou výzdobou šintoistických svatyní.

Bible tvůrců

První skládanky se věšely k malým dárkům jako pozornost. Zábavou lidových mas se ale tvorba nejrůznějších papírových radůstek stala až v 17. století. Za umění se ovšem považuje až od 19. století. Takovou biblí tvůrců origami se stala kniha Senbazuru orikata z konce 18. století, přesněji z roku 1797. Jde o první známou publikaci obsahující návody na skládanky. Postupně se skládání rozšiřovalo víc a víc. Dnes už malé děti umí například složit papírovou lodičku nebo vlaštovku – i to je jedna z podob origami.

origami1

Kdo byl první?

Pokud jde o Evropany a umění skládat papír, existují dvě různé teorie. Japonci jsou přesvědčení, že se návody na papírové předměty dostaly na starý kontinent z jejich země vycházejícího slunce, Španělé vám ale budou tvrdit něco jiného. Myslí si, že vzniklo u nich a používají pro něj název „papiroflexia“. Ale spory stranou, nejspíše to bude podobné jako s mnoha jinými vynálezy včetně třeba takového telefonu. Zkrátka technika skládání vznikla nezávisle na sobě na dvou místech zeměkoule.

Stačí vám kousek papíru

Origami se dělí na tradiční a moderní variantu. Co si pod nimi představit? Na tradiční skládanky by vám měly stačit jenom papíry a vaše šikovné ruce. Neměli byste použít ani lepidlo či jakékoli dekorační prostředky nebo pomocné nástroje. Mezi tenhle druh skládanek patří třeba pták jeřáb orizuru. Jde vlastně o jakousi „čistou“ formu origami, ve které se technika a materiál omezuje na minimum. K výslednému dokonalému tvaru papírového objektu by vám měl stačit pouze a jedině kousek papíru. Naproti tomu u moderní origami už je dovoleno téměř vše: lepit, stříhat, zdobit, skládat z více kusů, vaší fantazii se zkrátka meze nekladou.

origami2

Děvčátko skládající jeřába

Jak obrovský význam mají skládanky pro samotné Japonce, to velmi dobře dokazuje příběh japonského děvčátka jménem Sadako. Kvůli ozáření při výbuchu atomové bomby 6. srpna 1945 v Hirošimě trpěla dívka leukémií. Přesto věřila, že se z nemoci vyléčí, pokud složí tisíc papírových jeřábů. Vytvořit tolik skládanek se jí ale nakonec nepodařilo, nemoc předstihla její snahu. Proto také pomník věnovaný obětem výbuchu atomové bomby v japonském městě Hirošima má podobu děvčete, které skládá papírového jeřába.

origami3 pomnik hirosima

Speciální papír musí být ohebný i pevný

Skládání si můžete vyzkoušet i vy, chce to jenom trochu trpělivosti a kvalitní papír. Papíry na origami ostatně jsou kapitolou sama pro sebe. Pokud se chcete skládání ve svém volném čase opravdu systematicky věnovat, je dobré pořídit si papíry určené přímo pro skládání origami. Objednat je lze přes internet například na www.origamido.cz, ke koupi jsou i v některých papírnictvích nebo potřebách pro výtvarníky. Ideální jsou papírové čtverce o rozměru 15 x 15 centimetrů barevné pouze po jedné straně. Ten správný japonský origami papír se vyrábí z cukrové třtiny a moruše nebo bambusu. Právě tato rostlinná vlákna mu zajistí potřebné vlastnosti: jemnost, pevnost a ohebnost. Chcete-li si ale jenom něco složit občas pro radost, bohatě vám stačí obyčejný kancelářský papír.

origami4

Velmistr papírového umění

Nadšenci pro skládání pořádají i nejrůznější aktivity. U nás v České republice například existuje Česká origami společnost, která pořádá setkání a různé výstavy a akce, více informací najdete na www.origami-cos.cz. Techniku skládání také představuje široké veřejnosti. Origami je výtvarnou disciplínou, které se věnuje řada umělců profesionálně a pravidelně vystavuje. Za skutečného velmistra považují milovníci origami třeba japonského umělce Akira Jošizawu (1911 – 2005), který vytvořil přes 50 tisíc skládanek.

origami5 Akira Josizawu

Zdroj foto: internet


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Lucie Redlová: „Prolistovat se opravdovým bookletem k CD, to má prostě něco do sebe.“

lucie redlovaOtec, matka, křižovatka
Lucie Redlová si na svém nejnovějším albu Křižovatka řekla o přízeň lidí, kteří hledají v hudbě víc než jen výrazné rytmy a vlezlé melodie. Dospělé písničkářs...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Dějiny nové moderny

Dejiny 200Na přelomu 19. a 20. století se definitivně rozlamovaly staré jistoty, hlásila se o slovo nová průbojná generace, která svůj program vtělila do Manifestu české moderny - podepsali jej představitelé kritiky (např. F.X.Šalda), tak um...

Z archivu...


Literatura

Americký upír – opravdový skvost!

americky upir200Upíři. Klasickým upírům dnes již odzvonilo. Byli nahrazeni třpytícími se modely, kteří běhají po slunci a zamilovávají se do náctiletých holčiček. Pro ty, kdo se v upírech tolik nevyznají, vám prozradím takovou perli...

Divadlo

Dorian Gray, manipulátor v třpytivém oblaku

dorian 200Už je to více než sto dvacet let, co si svět může přečíst příběh o obrazu Doriana Graye. Mladíka, který si užívá života a díky záhadnému portrétu nestárne. Všechno špatné v jeho životě se odráží v obrazu a on zůstává krásný a neposkvrněný. Švandovo ...

Film

Návrat Mary Poppins

poppins perexŽivot v Londýně ve 30. létech není snadný – a nejen kvůli hospodářské krizi. Michal (Ben Whishaw) a Jana (Emily Mortimer), děti známé z původního filmu o kouzelné pěstounce Mary Poppins, už dospěli. Michael pořád žije se s...