Pražské rozhovory pokračují otázkou: Kde domov můj?
Banner

Pražské rozhovory pokračují otázkou: Kde domov můj?

prazske rozhovory200Odpověď budou hledat rakouská žurnalistka a vydavatelka, Barbara Coudenhove-Kalergi a český spisovatel Jaroslav Rudiš.

 

 

 

Život před nás staví různé otázky, které vyvstávají a mění se časem, zkušenostmi, rodinnými i společenskými souvislostmi doby a místa, ve kterých žijeme. Tu, o které budou diskutovat protagonisté dalšího pokračování Pražských rozhovorů, slýcháme velmi často, dá se říci, že je nám pravidelně předkládána různým cestami od raného dětství: "Kde domov můj?" Zdánlivě prostou a jednoduchou odpověď mnohým poznamenal neúprosný běh dějin i spletité osudy. Debatu rakouské žurnalistky a vydavatelky, Barbary Coudenhove-Kalergi a českého spisovatele Jaroslava Rudiše bude ve čtvrtek 25. dubna 2013 od 18 hodin ve víceúčelovém sále Ministerstva kultury ČR na Maltézském náměstí moderovat Gerald Schubert, rakouský novinář žijící a pracující v Praze.

Již šesté pokračování Pražských rozhovorů opět organizuje Rakouské kulturní fórum. Diskuse proběhne v německém jazyce a bude simultánně tlumočena do češtiny. Více informací na stránkách Rakouského kulturního fóra www.rkfpraha.cz.

Na otázku položenou v české hymně si pražská rodačka, Barbara Coudenhove-Kalergi, odpověděla ve své nové knize Zuhause ist überall / Domov je všude. Narodila se v Praze v roce 1932 do tradiční hraběcí rodiny, která přišla do Čech v 19. století a coby pražská Němka zažila ve třinácti letech odsun. Nikdo se neptal, zda-li si rodina právníka a japanologa a maďarské šlechtičny zadala s nacisty, a tak od května 1945 žije v Rakousku.

Barbara Codenhove-Kalergi se stala respektovanou novinářkou, která pracovala v řadě rakouských novin, rozhlase i televizi, jako dopisovatelka pobývala v několika východoevropských zemích. Návrat do svého rodiště těžko mohla načasovat lépe: jako pražská korespondentka ORF zažila listopad 1989 a posléze vedla pražskou kancelář rakouské televize. Nyní žije opět v Rakousku, pracuje jako novinářka a bez nároku na honorář učí němčinu žadatele o azyl.

prazske rozhovory2

Když paní hraběnka před kamerou s mikrofonem referovala z Prahy německy mluvící Evropě o sametu stírajícím čtyřicetiletou špínu a balast, místy promíchané z krví, byl její dnešní spoludiskutér Jaroslav Rudiš teprve sedmnáctiletý teenager. Podstatnou část jeho vrstevníků směřovala záhy dynamická doba za pomoci CNN i svérázných dobrodruhů - učitelů angličtiny směrem k Londýnu a New Yorku, tento talentovaný autor však cítil dávné složité propojení mezi Prahou a Berlínem a rodinnou zkušenost složitého života v Sudetech. Jeho úspěšná prvotina nesla název Nebe pod Berlínem, celou Evropu již v komiksech a na filmových plátnech projel Alois Nebel, nádražák ze Sudet. Nedávný německý překlad Rudišova dalšího úspěšného románu Potichu nese název Die Stille in Prag (Ticho v Praze).

Je Jaroslav Rudiš doma více v Praze nebo v Berlíně? Nebo by se podepsal pod titulek spoludiskutující autorky a je pro něj domov také všude? Jak se cítí Barbara Coudenhove-Kalergi dnes ve městě, jehož osud se s jejím několikrát dramaticky proťal? Jsou některé vazby obou diskutérů k městu a pocity, které v nich vyvolává, podobné? Jak oba vidí současné česko-rakouské a česko-německé vztahy? Tato a i jistě další témata zazní v Pražských rozhovorech dvou výrazných osobností rozdílného věku i životních zkušeností, spojených však předivem historických vazeb pražského a středoevropského génia locci, vytvářeného po staletí jednou léčivým a prospěšným, jindy výbušným a nebezpečným amalgamem česko-německých kulturních a společenských relací.

Moderátorem večera bude muž, jenž má k dané problematice jistě také co říci: Gerald Schubert je novinář žijící od roku 2001 v Praze, od roku 2002 pracuje v Českém rozhlase. V současnosti je dramaturgem stanice Radio Praha a také dopisovatelem renomovaného rakouského deníku Der Standard.Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Tereza Karpianus: "Nora je hrdinkou!"

tereza karpianus divadlo 21 noraJiž za pár dní, v úterý 18. prosince, se uskuteční divadelní premiéra klasického dramatu od Henrika Ibsena. Divadlo D21 představení pečlivě připravuje několik měsíců a Kultura21 se...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Táborská setkání

200hist22. ročník tradičního festivalu Táborská setkání se letos koná ve dnech 13. – 15. 9. 2013. Historické centrum Tábora ožije na tři dny atmosférou první poloviny 15. století, časem, kdy se vlády nad městem ujal husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.

...

Z archivu...


Literatura

Lekce řízení auta od závodního jezdce

jak200Dostalo se mi do rukou velmi zajímavé čtení: lekce jízdy od závodního jezdce Bena Collinse, přezdívaného The Stig díky pořadu Top Gear, kde se osm let objevoval. Zastupoval představitele Jamese Bonda při nejtěžších honičkách v posledních filmech. A tenhl...

Divadlo

Prokleté a dokonalé Úplné zatmění

uplne zatmeni 200Na zlínském jevišti se v sobotu 24. října 2015 představili herci z Městského divadla Mladá Boleslav v proklatém dramatu Úplné zatmění o Paulu Verlainovi a Arthuru Rimbaudovi. Představení režíroval Pavel Khek, ve Zlíně známý díky ins...

Film

DONT STOP

altKontroverzní snímek DONT STOP, mající sotva čtrnáct dní po premiéře, rozdělil filmové kritiky i veřejnost na dva tábory. Jedni ho považují za kouzlem dobovosti ověnčené retro, druzí za hořkou plytkost. Neznámá jména, oblak poloamatérského díla...