v Galerii HArfa je výstava mapující historii československého a českého basketbalu
Banner

v Galerii HArfa je výstava mapující historii československého a českého basketbalu

basket vystava 200Výstava se koná u příležitosti Mistrovství světa v basketbalu mužů – U19 a potrvá do 7. července 2013. Návštěvníci výstavy si budou moci prohlédnout vzácné předměty a fotografie, které připomínají milníky tohoto míčového sportu v Československu a České republice.

 

 

Historie basketbalu nebo-li košíkové v Čechách sahá až na konec 19. století. Obliba tohoto sportu neustále rostla a tak není divu, že za více než jedno století zaznamenal basketbal řadu úspěchů, ať už to bylo v éře Československa nebo Česka.

„Jedním z nejstarších exponátů je fotografie výstavní haly v Ženevě, kde se v roce 1935 konalo vůbec první Mistrovství Evropy mužů. Zvláštní pozornost si zcela jistě zaslouží také exponáty z roku 1946, kdy československá reprezentace za přispění Ivo Mrázka, Emila Velenského a dalších dobyla v Ženevě Evropu,“ říká Martin Peterka, PR manažer České basketbalové federace. A právě plaketa za první místo na ME 1946 je jedním z nejcennějších exponátů. Úspěch starý téměř 70 let bude připomínat i výstřižek z novin a faksimile originálního plakátu tohoto ME.

basket vystava

Vystavena bude i stříbrná medaile, která pochází ze sbírky paní Zdeňky Ladové-Kopanicové. Ta ji se svými spoluhráčkami vybojovala na teprve druhém ženském ME v roce 1952. K vidění bude tak poslední seniorská mužská medaile, stříbro z ME 1985, kdy v dresu národního týmu zazářila esa jako je Kropilák či Brabenec. A výstava samozřejmě neopomene ani historii nedávnou. Vystaven bude třeba podepsaný dres či míč nebo pohár pro vicemistryně světa z roku 2010.

Pro ty, kteří si budou chtít připomenout to nejpodstatnější z historie, je určen videosestřih některých klíčových momentů československého basketbalu.

basket vystava1

A jestli přibudou do této mozaiky další úspěchy našich basketbalistů, to uvidíme na Mistrovství světa v basketbalu mužů – U19, které se uskuteční od 27. června do 7. července 2013 v Praze.

Více na: www.galerieharfa.czSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Benjamínek zlínského divadla Tomáš Červinek: „Přijít do nového kolektivu není nikdy jednoduché“

200rozJak jsme již psali, soubor Městského divadla Zlín v 68. sezóně oživili dva Tomášové – Tomáš David a Tomáš Červinek. S druhým jmenovaným, který je nyní nejmladším hercem divadla, vám nyní přinášíme rozhovor. Popsal nám, jak probíhala jeho studia a předev...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Jan Blažej Santini: Život a dílo geniálního barokního stavitele

santini 200Letos uplyne 290 let od úmrtí českého architekta s italskými kořeny, Jana Blažeje Santiniho. Narodil se 3. února 1677, jako nejstarší syn do rodiny pražského kameníka. Vyučil se sice kamenictví, ale studoval také malířství.

...

Z archivu...


Literatura

Cestou – osudy českých legionářů v Rusku

cestou 200Historik a pedagog Dalibor Vácha předkládá čtenářům román Cestou, v němž se opět jako ve své prvotině Červenobílá (2014) věnuje osudům československých legionářů v Rusku. Obě knihy vydalo nakladatelství Knižní klub.

Divadlo

Cube: hudba, obraz a pohyb v kostce. Laterna magika přichází s novým projektem

laterna magica 200Laterna magika připravuje novou inscenaci, která vychází z programové řady LaternaLAB – laboratoře určené k výzkumu možností, jaké Laterna magika jako druh divadla nabízí. Tvůrci tak dostávají prostor vyzkoušet nové postupy i kombina...

Film

Běžící muž nechce umřít

200 muzFilm Běžící muž (1987) je odrazem možné budoucnosti, která by nás jistojistě čekala, kdyby byli ti u moci jen o trošku sehranější a chytřejší. Arnold Schwarzenegger byl tenkrát mladík ve své nejlepší kondici. Skvěle se proto hodil na chlapa, který má utí...