Podřipské muzeum vzpomíná na svého zakladatele
Banner

Podřipské muzeum vzpomíná na svého zakladatele

Email Tisk

podripske muzeum 200V těchto dnech uplyne 80 let od smrti historika a národopisce Karla Rozuma. Všestranný muž byl jedním ze zakladatelů Podřipského muzea v Roudnici nad Labem. A právě tam můžete nyní zhlédnout výstavu na jeho počest.

 


Karel Rozum pocházel z Českých Budějovic, odjakživa však miloval podřipský folklór. Díky jeho sběratelskému nadšení se v roce 1894 uskutečnila v roudnickém gymnáziu národopisná výstava. Vybrané předměty potom reprezentovaly Podřipsko na Celonárodní národopisné výstavě, která se o rok později konala v Praze.

O to, zřídit v Roudnici muzeum, usiloval už její tehdejší starosta Ervín Špindler. Nedařilo se mu ale tuto myšlenku dotáhnout do konce. Karla Rozuma představa roudnického muzea nadchla. Jeho kolekce předmětů, která se navrátila z pražské Celonárodní národopisné výstavy, se stala základním jměním muzea, které nakonec v roce 1900 opravdu vzniklo. Karel Rozum byl jeho jediným a nadšeným tvůrcem. Výrazně mu pomohla manželka Anna, která pocházela z Kozince u Kralup nad Vltavou.

Rozum také často chodil mezi lidi, kterých se vyptával na zvyky a pověsti, vázající se k podřipskému regionu. Vše dokumentoval. Kromě jiného byl výborným malířem. Dochovala se celá řada kreseb, mezi kterými nechybí ani jeho návrhy krojů či velikonočních kraslic.

podripske muzeum 1

Karel Rozum zasvětil Podřipskému muzeu celý zbytek života. Stal se opravdovým znalcem regionální historie. Po jeho smrti byla velká část sbírek rozkradena a předměty se už nikdy nepodařilo shromáždit. Jediná dcera Lubava v práci otce nepokračovala. Podřipské muzeum tak bylo znovu obnoveno až v roce 2003.

Na výstavě, která je věnována Rozumově památce, si můžete prohlédnout některé jeho kresby, záznamy a také fotografie z rodinného alba. Určitě nepromeškejte příležitost! Dozvíte se něco o výjimečném člověku a uvidíte opravdu originální grafické návrhy. Nebo už jste někdy viděli velikonoční vajíčko, na kterém je vyobrazena hora Říp? (Ne)jen praotec Čech by měl radost!

podripske muzeum 2


 

Rozhovor

David Stypka se draka NEBOJí

Neboj perex28. dubna 2017 vychází nové album Davida Stypky a jeho kapely Bandjeez s názvem NEBOJ. Už teď je v médiích poprask a jméno Stypka se skloňuje v mnoha pádech, naposledy byl s kapelou viděn v Dobrém ránu s ČT, a jak sám uvádí, poskytuje šest rozhov...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

České minipivovary do každého batohu

ceske minipivovary  200V nakladatelství Mladá fronta vyšel kapesní průvodce pro milovníky dobrého piva s názvem České minipivovary, který se může stát dobrým vánočním dárkem.

 

...

Z archivu...


Literatura

Katarína Holetzová a její vysoce návyková Smečka

smecka 200Loni na podzim u nás pod hlavičkou nakladatelství XYZ vyšel debutový kriminální román slovenské autorky Kataríny Holetzové Smrt prokletých a letos v červnu se svérázný detektiv René Juhász vrací objasnit další neobvyklé úmrtí v knize Smečka. A že ...

Divadlo

Laterna magika aktuálně: Zájezd na festival mladých divadel a digitální Kouzelný cirkus

lanterna magica 200Laterna magika na festivalu Young for Young v Mostě. Soubor Laterny magiky se po dlouholeté pauze představil na zájezdu českému publiku, účastnil se totiž festivalu mladých divadel Young for Young,...

Film

Richard Gere zahájil Karlovarský filmový festival

vary200Dne 3.7 začalo ve Velkém sále hotelu Thermal po osmnácté hodině slavnostní zahájení 50. Mezinárodního filmového festivalu. Před hotelem Thermal se za velkého aplausu diváků prošly po červeném koberci známé osobnosti, mezi které patří ředitel festivalu ...