Tábor láká návštěvníky na poklad, čokoládu i LEGO
Banner

Tábor láká návštěvníky na poklad, čokoládu i LEGO

tabor Muzeum LEGA 200Tábor, druhé největší město Jihočeského kraje, je centrem severní části regionu. Historické centrum obklopené unikátními hradbami, úzké a klikaté uličky mezi starými domy působí na návštěvníka jedinečnou atmosférou.

 

 

Bohatá kulturní nabídka města poskytuje výběr z divadel, kulturních domů, kin a galerií. Mezi nejoblíbenější patří akce pod širým nebem, jež zpestřují především letní měsíce. Každoročně symbolicky přebírá slavný hejtman a husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova v polovině září vládu nad Táborem; město žije mezinárodním festivalem Táborská setkání.

Expozice představuje Táborský poklad

Jen pár kroků od historického centra Tábora si mohou zájemci prohlédnout novou expozici zdejšího muzea. Vystaveny jsou čtyři tisíce stříbrných mincí z jagellonského období, které byly spolu s dalšími předměty objeveny při archeologickém průzkumu v jednom z táborských domů v historickém centru města. Táborský poklad byl objeven při generální rekonstrukci jednoho z historických domů v roce 2001. Záchranné práce přinesly četné nové poznatky o stavebně-historickém vývoji domu i o životě v něm od sklonku středověku do 17. století. Nálezy umožnily učinit si představu o podobě domu a domácím vybavení táborských měšťanů na přelomu středověku a novověku. Nález mincí patří svým počtem, kvalitou i dobře zachovaným místem úkrytu k nejvýznamnějším nálezům z jagellonského období na našem území. Expozice je umístěna v budově renesanční sladovny v areálu bývalého táborského hradu.

tabor taborsky poklad

Muzeum kde voní čokoláda a marcipán

Viděli jste už čokoládového mafipsa Fíka, nebo marcipánového Jaromíra Jágra? Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře ve zrekonstruovaných prostorách třech historických domů, na ploše přes 1000 m2, představuje historii čokolády, její pěstování, dovoz do Evropy a následné zpracování. Expozice se věnuje i historii obalů a reklamních plakátů; k vidění jsou i porcelánové, či cínové soupravy, ze kterých se čokoláda pila v 19. století, šlechtický salon, či model pěstování kakaa v pralese.

Čokoládová historie se začala psát před více než 3000 lety, kdy indiáni pěstovali v deštných pralesích Mexika kakaovníky. Okolo roku 1590 vyvinuli španělští mniši recept na první sladký čokoládový nápoj. Byl to základ dnešního receptu na výrobu čokolády. V roce 1606 přivezli benátští kupci kakao do Itálie; v téže době poznala tajemství čokolády také Francie. Do Londýna se čokoláda dostává okolo roku 1650. Brzy poté se pití čokolády rozšířilo do dalších evropských zemí a obliba čokolády stoupala. Roku 1819 založil první švýcarskou čokoládovnu Francois-Louis Cailler. U nás je považována za nejstarší čokoládovnu firma Luna, kterou v Praze založená roku 1839. Nástupem kapitalismu se výroba rychle mechanizovala. Ve 40. letech 19. století působilo Praze již 6 výrobců čokolády.

tabor Muzeum cokolady

Muzeum LEGA

Expozice soukromého muzea LEGA je rozdělena na několik tématických okruhů, kde jsou k vidění stovky originálních modelů z celého světa. Na stavbu modelů bylo použito několik miliónů dílů. Expozice je neustále rozšiřována a doplňována o další zajímavé exponáty. Součástí výstavního projektu je i laserová a světelná show věnovaná tématu Star Wars.

Muzeum se nachází v historickém jádru města Tábor, celá výstavní expozice je umístěna v národní kulturní památce v domě na Špitálském náměstí. Expozice zabírá plochu více než 200m2. Mezi nejstarší modely patří např. Větrný mlýn z roku 1964, či Rodinný dům z roku 1969. Po prohlídce muzea lze navštívit dětský koutek, kde si lze postavit vlastní model a ten i vystavit. Návštěvu je možné zakončit nákupem v prodejně, kde jsou nabízeny stavebnice LEGO za zajímavé ceny.

tabor Muzeum LEGA

Ilustrační foto: autor článkuSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Pavel Tesař:"Všichni aktéři Henry Lee Festu od muzikantů po barmany musí rezonovat s duchem festivalu.“

hlf perexBrněnský unikátní festival Henry Lee Fest se letos bude konat 27. září ve Zbrojovce. Hlavní hvězdou je Australan Mick Harvey a berlínš...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Středověk v nás

stredo200Martin Nodl (narozen 1968) je odborník přes středověké české dějiny, zabýval se dobou Karla IV. čí Dekretem kutnohorským. V své nejnovější knize STŘEDOVĚK V NÁS se zamýšlí nad tím, jak zdánlivá modernita našeho věku má - aniž si to uvědomujeme či p...

Z archivu...


Literatura

Cestou – osudy českých legionářů v Rusku

cestou 200Historik a pedagog Dalibor Vácha předkládá čtenářům román Cestou, v němž se opět jako ve své prvotině Červenobílá (2014) věnuje osudům československých legionářů v Rusku. Obě knihy vydalo nakladatelství Knižní klub.

Divadlo

Tramtarie uvede Jedlíky čokolády od Davida Drábka

jedlici cokolady 200Jsou tři a jsou sestry, jako od Čechova. Valerie, Róza a Helena. První je agorafobička a již měsíce neopustila domov, druhá je díky své velkolepé nadváze upoutána na lůžko a třetí se zvládá starat o všechny a všechno, kromě sebe...

Film

Velká výstava, Krakonoš v HD, nové večerníčky i projekce po celé republice. Večerníček je na obrazovce 50 let

Vecernicek 200V letošním roce uplynulo 50 let od odvysílání prvního Večerníčku, pravidelné pohádky na dobrou noc. Pohádkou O klukovi a kometě tak odstartovala v roce 1965 unikátní česká tradice, kterou nyní Česká televize připomene sérií akcí pro veřejno...