Za vzácnými vltavíny do Českého Krumlova

Za vzácnými vltavíny do Českého Krumlova

Email Tisk

Vltavin 200Ojedinělé muzeum, věnované vltavínům, mají v Českém Krumlově. Zdejší občanské sdružení Muzeum vltavínů ho otevřelo v historickém domě v českokrumlovské Panské ulic. Expozice umístěná ve dvou podlažích je interaktivní, s cílem zaujmout nejen geologické nadšence, ale i širokou laickou veřejnost.


Kromě sbírky těchto drahých kamenů, pocházejících z jižních Čech, Moravy i Chebska, zde návštěvníci najdou také třeba mikroskopy a mnohé další zajímavé exponáty. Muzeum představuje nejreprezentativnější vzorky vltavínů, jaké kdy byly ve veřejné expozici k vidění. Tyto kameny, jimž jsou přisuzovány i léčitelské účinky, mají tajemný původ. 

Návštěvníci poznají příběh vltavínů v širším kontextu: od jejich vzniku až po dnešní laboratorní experimenty i zajímavosti, týkající se meteoritů, nebezpečných asteroidů, či velkého vymírání živočichů v historii Země. Vltavíny, někdy také nazývané Moldavity, se nejčastěji vyskytují v oblasti jižních Čech, v okolí Českobudějovicka. Kameny jsou zelené; některé jsou světle zelené, jiné olivově zelené, některé pak mají zelenou barvu doplněnou kresbou.

Muzeum vltavínů plánuje i doprovodné přednášky, komentované prohlídky, programy pro zájemce o geologii i pro školy. Vystavené vltavíny jsou zapůjčené ze soukromých sbírek a vybrané byly tak, aby ukázaly pestrost neživé přírody, která je na jihu Čech v tomto případě velmi štědrá. Během prohlídky návštěvníci zjistí, čím jsou vltavíny zajímavé a proč je tento typicky český přírodní klenot světovou raritou.

vltavin 1

Design muzea navrhl architekt Petr Tošovský, generálním dodavatelem rekonstrukce byly firma Povltavská stavební a. s. Z Českého Krumlova. 

Vltavíny nabízejí pestrou škálu zelených až hnědavých odstínů s nezaměnitelnou povrchovou strukturou. Vznikly po dopadu meteoritu na Zemi před zhruba 14,5 milionu let na území dnešního Bavorska.

Muzeum vltavínů vzniklo pod záštitou města Český Krumlov; oficiálním partnerem projektu je Českokrumlovský rozvojový fond. Přípravné práce podpořil i Jihočeský kraj. Projekt Muzeum vltavínů je spolufinancován Evropskou unií. Některé vzorky si mohou zájemci prohlédnout i v elektronické databázi muzea. Českokrumlovské muzeum je otevřeno denně od 9 do 17 hodin.

vltavin  2

Ctibor Čejpa, podle podkladů města Český KrumlovSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Buď jdeš dopředu nebo stojíš na místě.

MirelaZukal200Mirela Zukal - majitelka Galerie U Zlatého kohouta v Praze, s manželem společně podniká v oblasti filmového průmyslu a jsou majitelé firmy URANIA s.r.o.

 

 

...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Kardinál Duka převzal Bibli Reynek v hodnotě 65 tisíc korun

Kardinal Duka s Bibli Reynek perexDominik kardinál Duka převzal v úterý 13.5.2014 ve Velkopřevorském paláci v Praze jedinečné vydání Bible s grafikami Bohuslava Reynka. Bibli Reynek obdržel z ...

Z archivu...


Literatura

Válečná nevěsta Jiřího S. Kupky

valecnaNevesta perexUpoutávka na román Válečná nevěsta (Jiří S. Kupka) udává, že poznáme Londýn za druhé světové války v době bitvy o Anglii, útrapy obyvatel, potíže uprchlíků, lásku pod německými bo...

Divadlo

Helen Mirren se opět představí jako královna Alžběta II. – tentokrát na divadelním jevišti a v přímém přenosu i v českých kinech

audience200Národní divadlo v Londýně nečekaně přidalo nový titul, kterým zakončíme letošní sezónu přímých přenosů světové činoherní špičky do českých kin NT Live. V nové produkci West End se slavná Helen Mirren

Film

V Karlových Varech zvítězil Křižáček
krizacek perVáclav Kadrnka na sebe upozornil již svým minimalisticky, staticky, s pozorovatelskou netečností pojednaným dramatem 80 dopisů. V historickém snímku KŘIŽÁČEK, který navzdory očekáváním zvítězil na karlovarském filmovém festivalu 2017, tento...